Katalog

Grzegorz Lipiński, 2021-05-25
Michów

Religia, Scenariusze

scenariusz Bierzmowania

- n +

Plan uroczystości bierzmowania 16 czerwca 2021 r.

Wejście:organista(Bądź pozdrowiony gościu nasz)

Rodzice - Powitanie i prośba

Ekscelencjo, księże biskupie Adamie. Serdecznie witamy w naszej
parafii po wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
i cieszymy się w tej wzniosłej chwili księdza biskupa obecnością. My rodzice, zwracamy się z gorącą prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania naszym córkom i synom. Pragniemy, aby nasze dzieci postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, poprzez ten sakrament wzrastały w łasce uświęcającej, doskonalej upodobniły się do Chrystusa, aby zostały ubogacone darami Ducha Świętego, by wiarę w której ich wychowujemy mężnie mogły wyznawać, bronić jej i według niej żyć.

I czytanie - …..................................................Dz 1, 1-11.
Psalm - …........................................................
II czytanie - ….................................................Ef 1, 1-13.
Po Ewangelii proboszcz-:
Proboszcz:
Czcigodny Ojcze, w imieniu zebranej tu wspólnoty wierzących proszę o
udzielenie sakramentu bierzmowania wybranej młodzieży z parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michowie.
Homilia ks. Biskupa
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Biskup kieruje pytania do każdego osobiście, a kandydaci odpowiadają na nie razem:
Biskup: Pytam każdego z was:
Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?
Kandydaci: Wyrzekam się.
Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba
i ziemi?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał
z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Wszyscy: Amen.
Biskup zwrócony do ludu, wzywa wszystkich do cichej modlitwy w bardzo treściwych słowach, zawierających to wszystko, co najbardziej istotne w tym sakramencie:
Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.
Przez chwilę wszyscy modlą się w ciszy.
Biskup (z prezbiterami, którzy mu towarzyszą) wyciąga ręce nad kandydatami . Sam zaś biskup mówi:
Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: Amen.
Przybądź Duchu św.–pieśń organista
Istotny obrzęd bierzmowania składa się z namaszczenia olejem Krzyżma na czole bierzmowanego, włożenie na jego głowę ręki biskupa i słowa:
Ks. N., Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.
Bierzmowany: Amen.
Ks. Biskup: Pokój z tobą.
Bierzmowany: I z duchem twoim.
W tym czasie śpiew litanii do Ducha św. (organista, Przybądź Duchu św.), po niej może być hymn do Ducha św. (organista)lub schola

Modlitwa wiernych:
Ks. Biskup: Najmilsi, wznieśmy nasze prośby do Boga Ojca wszechmogącego; módlmy się jednomyślnie, bo jedna jest nasza wiara, nadzieja i miłość, które pochodzą od Ducha Świętego.


1. Módlmy się za bierzmowanych, którzy zostali umocnieni darem Ducha Świętego, aby ugruntowani w wierze i miłości, dawali Chrystusowi świadectwo swoim życiem. Ciebie prosimy...
Wszyscy: Wysłuchaj nas Panie.

2. Módlmy się za naszych rodziców i światków bierzmowania, aby słowem
i przykładem pociągali ich do naśladowania Chrystusa. Ciebie prosimy...
Wszyscy: Wysłuchaj nas Panie.

3. Módlmy się za święty Kościół Boży razem z Papieżem Franciszkiem, obecnym wśród nas biskupem Adamem i z wszystkimi biskupami, aby zgromadzony przez Ducha Świętego, wzrastał i rozwijał się w jednej wierze
i miłości aż do przyjścia Chrystusa. Ciebie prosimy...
Wszyscy: Wysłuchaj nas Panie.

4. Módlmy się za całą ludzkość, aby wszyscy ludzie mając jednego Stwórcę
i Ojca, uznawali się za braci bez różnicy rasy i narodu oraz szczerze szukali królestwa Bożego, które jest pokojem i radością w Duchu Świętym.
Ciebie prosimy...
Wszyscy: Wysłuchaj nas Panie.

Biskup: Boże, który swoim Apostołom dałeś Ducha Świętego i chciałeś, aby oni oraz ich następcy udzielali Go innym wiernym, wysłuchaj łaskawie naszą modlitwę i działaj w sercach wiernych podobnie jak w początkach głoszenia Ewangelii. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: Amen

Procesja z darami:
1. Zapalona świeca:

Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, zapaloną świecę -znak światła i miłości. Ogień przypomina nam, że powołaniem chrześcijańskim jest kochać, bo tylko miłość daje wzrost, buduje i tworzy. Niech nas prowadzi światło wiary
i czynnej miłości, abyśmy nie zawiedli Chrystusa, Kościoła i człowieka.

2. Kwiaty:
Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, kwiaty - symbol piękna i wdzięczności. Przynosimy je na ofiarę, bo są zaprzeczeniem zbytniego zatroskania o sprawy doczesne. Ukazują wspaniałomyślność, jaką obdarzasz świat. Spraw, Panie, byśmy zawsze pamiętali, że Twoja jest ziemia i wszystko, co ją napełnia.

3. Lekcjonarz:
Przynosimy przed Twój ołtarz Boże Ojcze, lekcjonarz z czytaniami na uroczystości i święta w trosce o słowo Boże które ma nas formować i otwierać na działanie Ducha Świętego z ofiarą pieniężną na renowację zabytkowej monstrancji w której pragniemy adorować Pana Jezusa .

4. Woda:
Oto woda, symbol odrodzenia. Przynosimy ją, Panie, na ofiarę, ponieważ ten żywioł wyraża naszą zależność i niewystarczalność. A Chrystus mówi: „Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do Mnie i pije”. Spraw, prosimy, aby każdy człowiek umiał czerpać ze Źródła, którym jesteś Ty sam.

5. Wino:
Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, wino, Chrystus jest Winnym Krzewem,
a my latoroślami. Przyjaźń zobowiązuje, domaga się wierności. Udziel nam tego daru, byśmy entuzjazmem naszego życia ukazywali piękno i godność każdego powołania.

6. Chleb:
Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, chleb, symbol praw człowieka. Istnieje głód nie tylko chleba. Istnieje bezdomność wśród swoich i anonimowość
w tłumie. Daj nam wrażliwość na potrzeby konkretnego człowieka, tego brata, którego ramię styka się z naszym na co dzień.

Podziękowanie przed błogosławieństwem końcowym

PODZIĘKOWANIE

Otrzymany przez nas dzisiaj sakrament bierzmowania jest niezwykłym darem. Duch Święty sprawia, iż chcemy z całego serca dziękować Bogu. Dzięki Niemu osiągnęliśmy dojrzałość chrześcijańską. Drogę ku niej pomagali nam przejść nasi Rodzice, którym należą się ogromne podziękowania za ich trud i troskę. Za udzielenie sakramentu składamy serdeczne Bóg zapłać księdzu biskupowi Adamowi. Namaszczenie olejem Krzyżma umocniło nas do świadczenia
o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem. Pragniemy również podziękować księżom za pomoc i poświęcenie w przygotowaniu nas do sakramentu. Pragniemy, aby w Waszych sercach zawsze był obecny Duch Święty tak, jak
i w naszych.





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.