Katalog

Agnieszka Stępień-DZiewięcka, 2021-06-11
Morawica

Inne języki obce, Scenariusze

Język migowy- ideografia

- n +

Agnieszka Stępień- Dziewięcka
I Technik Masażysta
30.11.2018

CZĘŚĆ METODYCZNA
1. TEMAT LEKCJI: Ideografia: Zwierzęta i zabawa.
2. Dział programu: Ideografia.
3. CELE OGÓLNE:
- kształcenie umiejętności poprawnego zastosowania poznanych znaków polskiego języka migowego
- wdrażanie do samodzielnego porozumiewania się z osobami głuchymi lub słabosłyszącymi
4. CELE SZCZEGÓŁOWE:
uczeń potrafi:
 pokazać poznane znaki języka migowego
 porozumieć się z osobą niesłyszącą
5. TYP LEKCJI: operacyjna.
6. FORMA NAUCZANIA: zajęcia edukacyjne w sali
7. FORMA ORGANIZACYJNA: praca indywidualna i grupowa.
8. METODY: pokaz z instruktażem, ćwiczenie.
9. ŚRODKI DYDAK TYCZNE: instrukcje, gra kalambury, komputer z internetem.


CZĘŚĆ MERYTORYCZNA

1. FAZA WPROWADZAJĄCA
 sprawy organizacyjno- porządkowe

2. FAZA REALIZACYJNA
 podanie tematu lekcji – Ideografia: Zwierzęta i zabawa.
 powtórzenie znaków z poprzednich zajęć
 podanie nowych znaków polskiego języka migowego ( po każdym zestawie ćwiczeń powtórzenie nowo poznanych znaków):

Ćwiczenie 1

Ptak
Bocian
Byk
Chomik
Dzik
zwierzę
Dzikie zwierzę
Dżdżownica
Hipopotam
Indyk
Jaszczurka
Kaczka
Kogut
Kot

Ćwiczenie 2
Koza
Koń
Krowa
Króliczek
Kura
Lew
lis
Motyl
mrówka
Mucha
Niedźwiedź
świnia
żaba

Ćwiczenie 3
Ogon
rogi
Osioł
owca
pająk
pies
pingwin
pszczoła
robak
Ryba
słoń
wilk
wąż

Ćwiczenie 4
Bawić się
Śpiewać
Tańczyć
Wyjść z domu
odwiedzić rodzinę, przyjaciół
iść na spacer
robić zdjęcia
iść do kina
iść do teatru
iść na koncert
iść na wystawę
iść na przyjęcie
śmiać się
3. FAZA PODSUMOWUJACA
ĆWICZENIE 1
Nauczyciel podaje uczniom znaki jakie maja pokazać, a następnie każdemu uczniowi podaje znak w PJM a zadaniem ucznia jest odpowiedzenie jakie ma on znaczenie.

ĆWICZENIE 2
Uczniowie pracują w parach jedna osoba pokazuje podane na kartce znaki a druga zapisuje je na swojej kartce.

I
OSOBA A OSOBA B
1. koń 1.
2. wyjść do kina 2.
3. pszczoła 3.
4. śpiewać 4.
5.osioł 5.
II
OSOBA A OSOBA B
1. 1. Motyl
2. 2. koza
3. 3. iść na spacer
4. 4. iść na przyjęcie
5. 5. owca

ĆWICZENIE 3
„ Głuchy telefon”- pierwszy z uczniów otrzymuje trzy znaki do przekazania kolejnej osobie, a ta osoba kolejnej itd.
ĆWICZENIE 4
Pierwsza osoba miga wybrany znak z dzisiejszych zajęć, kolejna osoba miga znak kolegi i dodaje swój znak, kolejna osoba miga dwa poprzednie znaki i swój znak itd.. osoba która pomyli się w przekazywaniu kolejności znaków odpada. Ćwiczenie trwa do momentu pozostania jednej osoby.

ĆWICZENIE 5
Uczniowie tłumaczą pytania zadane przez nauczyciela i odpowiadają na nie.
a) Czy masz różowego słonia?
b) Czy jutro pójdziesz do teatru?
c) Czy ty masz 4 psy?
d) Czy chcesz teraz tańczyć?
e) Ile masz kotów?
f) Jakiego zwierzaka chcesz?
g) Czy byłaś wczoraj na koncercie?
h) Czy idziesz dzisiaj do kina?
I ) Czy widziałeś dzisiaj motyla?

ĆWICZENIE 6
Uczniowie oglądają piosenkę przedstawioną za pomocą PJM. Ich zadaniem jest wychwycenie znaków z dzisiejszych i poprzednich zajęć.

ĆWICZENIE 7
Uczniowie zostają podzieleni na dwie drużyny i grają w kalambury. Ich zadaniem jest przedstawienie zwierząt albo za pomocą poznanych już znaków PJM albo używając mowy całego ciała.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.