Katalog

Monika Konicka, 2021-06-11
Aleksandrów Łódzki

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz "emocje"

- n +

Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 4,5 – letnich
z zakresu emocjonalnego obszaru rozwoju dziecka


Obszary podstawy programowej:
II p.1, IV – 1,7
Autor: Monika Konicka
Data prowadzonych zajęć : 21.10.2020

Temat : Kolorowy potwór
Cele ogólne:
Wzbudzanie zainteresowania książką , ilustracją i słowem mówionym
Wdrażanie do uważnego słuchania tekstów literackich
Wdrażanie do rozpoznawania podstawowych emocji


Cele szczegółowe:
Dziecko:
Uważnie patrzy na ilustracje w książce
Wykazuję postawę zasłuchanego czytelnika tekstu literackiego
Wyraża swoje emocje – poprzez oznaczenie znaczkiem indywidualnym postaci potwora w wybranym kolorze
Używa wybranych barw jako formy wyrazu przeżywanych emocji podczas wykonywania pracy plastycznej



Formy pracy:
zespołowa jednolita

Metody:
Słowne
Czynne - zadania stawiane dziecku
Aktywizujące – pedagogiki zabawy -Klanza , metoda czytania wrażeniowego

Środki dydaktyczne:
Ksiązka Anny Lienas ,,Kolorowy potwór”, emblematy indywidualnych znaczków, sylwety kolorowego potwora, pastele olejowe lub farby, kolorowa włóczka, gotowe wycięte koła, klej, ewentualnie muzyka , nagranie muzyki ,,Magiczna liczba 7” – wersja instrumentalna, emblematy znaczków indywidualnych karton A4,
Przebieg zajęć:
1.Nauczyciel prosi dzieci by usiadły na dywanie i rymowanką zachęca do budzenia uważności na książkę .
,,Poznaj mą zagadkę , popatrz na okładkę,
Niechaj zgadnie twoja głowa, co się w mojej książce chowa!”

Dzieci snują przypuszczenia…

Gadu gadu gadka to książki zagadka
Rozwiązanie jej poznamy kiedy książkę przeczytamy..


Wspólne otwieranie książki zaklęciem :
,,Puk, puk, puk – klask klask, klask –otwieramy książkę wraz
2.Czytanie wrażeniowe utworu Anny Lienas ,,Kolorowy potwór”
3.Zabawa ,,Jak się dzisiaj czujesz ?” – potworny uczuciometr
Zaprezentowanie czterech podstawowych emocji za pomocą ,,potwornego termometru uczuć” rozdanie dzieciom ich znaczków rozpoznawczych by oznaczyły swój nastrój. Postać kolorowego Potwora jest pomocą do wyrażenia przez dzieci swoich emocji bez konieczności wypowiadania słowami , jak się czują.

4, Zabawa muzyczno-ruchowa do wersji instrumentalnej utworu ,,Magiczna liczba siedem” ze zmienionym tekstem na
,Od dziś (2x) od dzisiaj się uśmiecham (2x)
Śmieję się w prawo
Śmieję się w lewo
Śmieję się w górę
Śmieję się w dół
Śmieję się do przodu
Śmieję się do tyłu
Uśmiecham się do ludzi

5. Dziecko może pokolorować „swojego” Potwora używając barwy (barw ) aktualnie przeżywanych emocji. Starsze dzieci mogą dorysować również wyraz twarzy, minę potwora. Można porozmawiać, dlaczego akurat takie kolory dziecko wybrało, co spowodowało, że tak się czuje (oczywiście, jeśli zauważamy potrzebę)
6. Wspólne oglądanie ,,Potwornej wystawy”

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.