|
|
Katalog Magdalena Woźny, 2021-06-11 Kraków Lekcja wychowawcza, Scenariusze Magia zmysłówSCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat zajęć: Magia zmysłów Wiek uczestników: 7 - 8 lat Cele ogólne: 1. Wzbudzanie wśród dzieci zainteresowania czytelnictwem. 2. Odnajdywanie wraz z dziećmi morału płynącego z przeczytanego fragmentu książki. 3. Rozwijanie pozytywnego myślenia. 4. Ukazywanie dzieciom wyjątkowości doświadczania świata poprzez zmysły. 5. Doskonalenie umiejętności współpracy i integracji pomiędzy rówieśnikami. Cele szczegółowe (operacyjne): Dziecko: 1. uważnie słucha fragmentu książki czytanego przez nauczyciela, 2. poszukuje przesłania płynącego z przeczytanego opowiadania, 3. formułuje wypowiedzi na zadany temat, 4. rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie oraz empatię, 5. zna zmysły ludzkie i docenia ich znaczenie, 6. aktywnie uczestniczy w poszczególnych zabawach i współpracuje z rówieśnikami, 7. przestrzega zasad kulturalnego zachowania się podczas zajęć. Metody: Podająca: czytanie opowiadania, rozmowa kierowana, objaśnienia. Praktycznego działania: pantomima, ilustrowanie jednego ze zmysłów, zabawy sensoryczne. Poszukująca: zagadka dedukcyjna dotycząca tematyki zajęć, rozsypanka - dopasowywanka, zabawa w skojarzenia, wskazywanie przez uczniów argumentów świadczących o przewadze świata rzeczywistego nad „wirtualnym” (elektronicznym). Formy: zbiorowa, indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne: tekst opowiadania „Spacer po lesie” z książki pt. „Siedemnaście opowiadań”, autorstwa: Bruno Ferrero, karteczki zawierające nazwy zmysłów, pisaki, kolorowe kartki A4 z wyszczególnionymi kategoriami (piękny widok, lubiany dźwięk, przyjemna powierzchnia, wspaniałe jedzenie, ładny zapach) , klej, dzwoneczek, chusta, olejki zapachowe z zaklejonymi nazwami, „pojemnik różnorodności” z przedmiotami do zgadywania (np. włóczka, długopis, kredka, gumka, strugaczka, nożyczki, linijka, piłeczka, kartka, klocek, autko, lalka, klej, książka, bibuła, wata, rolka papieru, kawałek materiału, chusteczki higieniczne, lusterko). Przebieg zajęć: 1. Powitanie w kręgu. Nauczyciel wita wszystkich, którzy: lubią: obserwować przyrodę, słuchać odgłosów przyrody, dźwięki tętniącego miasta, ciszę w lesie, lepić bałwana, zapach lasu, jeść dobre posiłki. Uczniowie, którzy czują się przywitani, machają do siebie. 2. Wprowadzenie do zajęć. Zagadka: Na podstawie pytań, które zadawałam podczas powitania, spróbujcie odgadnąć tematykę dzisiejszych zajęć. Następnie poinformowanie uczniów o przebiegu zajęć (wspólne czytanie, a następnie zajęcia tematyczne). 3. Czytanie opowiadania pt. „Spacer po lesie” z książki pt. Siedemnaście opowiadań”, autorstwa B. Ferrero. Prośba skierowana do dzieci o uważne słuchanie. 4. Rozmowa kierowana. Pytania do tekstu: Gdzie dzieci jechały na wycieczkę? Czy (wszystkie) dzieci były szczęśliwe z wycieczki? Kto nie był zadowolony z wyjazdu i dlaczego? Co wywoływało zachwyt dzieci? (poziomki, strumyczek czystej wody, liście, żaby, jeże, kasztany, wielkie drzewo, gładki pień, chmury, śpiew słowików, zapach mchu). Co najbardziej interesowało Łukasza? 5. Pantomimiczna zabawa sensoryczna: „Pokaż ten zmysł”. Dzieci stoją w rozproszone po sali. Nauczyciel kolejno wymienia poszczególne zmysły: wzrok, słuch, dotyk, smak, węch, a zadaniem dzieci jest ich przedstawianie za pomocą mimiki ciała (bez słów). (zabawa doskonaląca zmysł wzroku – dzieci obserwują siebie nawzajem i konfrontują własną interpretację danego zmysłu z tą przedstawianą przez inne dzieci). 6. „Zmysłowy obrazek”: Dzieci otrzymują kolejno karteczki z nazwą jednego z pięciu zmysłów. Następnie na wylosowanych kartkach ilustrują część ciała odpowiedzialną za doświadczanie danego zmysłu. 7. „Rozsypanka - dopasowywanka”: uczniowie naklejają otrzymane w poprzednim ćwiczeniu karteczki z nazwami jednego z pięciu zmysłów ( wzrok, słuch, dotyk, smak, węch) do pięciu kategorii wyszczególnionych na kartkach A4, postrzeganych przez poszczególne zmysły (piękny widok, lubiany dźwięk, przyjemna powierzchnia, wspaniałe jedzenie, ładny zapach). Przy kategorii: „wspaniałe jedzenie” można wspomnieć o wyróżnianych smakach: słodki, słony, kwaśny, gorzki. 8. Zabawa w skojarzenia: „Odkrywanie uroków świata”. Kategorie: piękny widok, lubiany dźwięk, przyjemna powierzchnia, wspaniałe jedzenie, ładny zapach. Dzieci siedzą w kole. Każdy z uczniów wymyśla wyraz kojarzący się z poszczególną kategorią. W zależności od zainteresowania dzieci nauczyciel przeprowadza zabawę do każdej z kategorii bądź do wybranych. 9. Zabawa sensoryczne z dzwoneczkiem : Z której strony dobiega dźwięk? Dzieci siedzą w kole. Jedno w środku ma zasłonięte chustą oczy. Poszczególni uczniowie dzwonią dzwonkiem, a zadaniem osoby w środku jest wskazanie, z której strony dochodzi dźwięk (zabawa doskonaląca zmysł słuchu). Zabawa wyciszająca: Dzieci w kole przekazują dzwoneczek do rąk, starając się zrobić to tak, by nie wydał żadnego dźwięku. 10.Zabawa sensoryczna: Jaki to zapach? Nauczyciel dzieli dzieci na grupy, każdej dając jeden olejek zapachowy (zaklejone nazwy). Zadaniem każdego zespołu jest odgadnięcie otrzymanego zapachu (zabawa doskonaląca zmysł węchu). 11. Zabawa sensoryczna: Jaki to przedmiot? Uczniowie kolejno z zasłoniętymi oczami losują z pojemnika przedmiot i zgadują, co to jest (zabawa doskonaląca zmysł dotyku). 12. Dlaczego „magia zmysłów”? Na koniec nauczyciel prosi, aby każdy z uczniów wyobraził sobie, że spotyka Łukasza z czytanego na początku zajęć opowiadania. Następnie chętni uczniowie (najlepiej wszyscy) w kilku słowach mówią Łukaszowi: Dlaczego wycieczka do lasu jest bardziej atrakcyjna niż zabawa sprzętem elektronicznym? (Świat wirtualny, komputerowy, bywa interesujący i wciągający, jednak nie zastąpi uroków płynących z obcowania z przyrodą i doświadczania wszystkimi zmysłami. Grając w gry nie poczujemy zapachu, nie dotkniemy postaci, ani obiektów, nie będziemy mogli biec po widzianych na ekranie miejscach – jest to więc swego rodzaju „iluzja życia”. 13. Podsumowanie: Zbliżają się ferie zimowe. Już niedługo część z Was wyjedzie poza Kraków, będziecie obcować z przyrodą. Ci co pozostaną w mieście, również mogą się wybrać do parku i bawić na świeżym powietrzu bądź w inny sposób aktywnie spędzić czas. Obserwujcie przyrodę, doświadczajcie zmysłami i cieszcie się nimi, a po powrocie do szkoły po feriach opowiecie, jakie „cuda przyrody” zaobserwowaliście. Na koniec zaproszenie dzieci do zaktywizowania swojego zmysłu smaku i zjedzenia drugiego śniadania. Aneks: Tekst opowiadania „Spacer po lesie”, z książki pt. „Siedemnaście opowiadań”, Bruno Ferrero, Wyd. Salezjańskie, Warszawa 1992. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |