Katalog

Przemysław Woźniak, 2022-04-15
Prudnik

Różne, Scenariusze

Zajęcia integrujące grupę w której jest uczeń z Zespołem Aspergera.

- n +

Zajęcia integrujące grupę w której jest uczeń z Zespołem Aspergera.

imię i nazwisko prowadzącego: Przemysław Woźniak
Temat zabawy: Czy moja postać jest taka sama.
Cel główny: - stworzenie dziecku autystycznemu możliwości nawiązania
pozytywnych relacji z rówieśnikami i nauczycielem oraz uczenie się naśladowania
innych.
Cele szczegółowe:
– wykształcenie umiejętności naśladowania ruchu,
– wyzwolenie chęci do działania.
– wykształcenie motywacji do współdziałania i przejawiania własnej inicjatywy,
– nawiązanie więzi emocjonalnej z rówieśnikami,
Metody praca: aktywizujące, ekspresja ruchowa i plastyczna, naśladowcza
Formy pracy: praca z cłą grupą
Środku dydaktyczne: farby plakatowe lub farby do malowania palcami, arkusze
papieru szarego, fartuchy ochronne, folia ochronna.
Miejsce zabawy: Niezwykle istotne jest to, aby gwarantowało dziecku autystycznemu
poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej, jeśli będzie ono dobrze znane i lubiane przez
dziecko. Pomieszczenie musi być zaaranżowane w taki sposób, aby wspomagać
koncentrację uwagi, nie rozpraszać zbyt dużą liczbą bodźców.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez prowadzącego poprzez podanie ręki i głośne
wypowiedzenie ich imion.
2. Omówienie sposobu wykonania zabawy, nanoszenia farby, sposobu
rozprowadzenia jej na papierze oraz sposobu poruszania się dzieci.
3. Prowadzący rozkłada na stołach tyle arkuszy papieru ile jest dzieci. Dzieci
stoją przy arkuszach wokół stołu. Prowadzący wydaje polecenia. Rysuje
palcami tułów postaci i prosi, aby dzieci starały się narysować tak samo na
swoich arkuszach. Następnie dzieci przesuwają się o jedno miejsce zgodnie ze
wskazówkami zegara i rysują kolejne części ciała postaci pamiętając, aby
starać się odzwierciedlić jak najwierniej prowadzącego. Każda kolejna część
ciała postaci poprzedzona jest przesunięciem się dzieci o jedno miejsce.
Każde prawidłowo wykonane zadanie nagradzane jest pochwałą słowną. Jeżeli
dziecko autystyczne ma trudność z wykonaniem zadania, prowadzący wspiera
je podpowiedzią wzrokową lub werbalną.
4. Podsumowanie zabawy, pochwalenie za aktywny udział w zabawie,
eksponowanie prac na tablicy.
5. Prace porządkowe z udziałem dzieci.
6. Pożegnanie dzieci
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.