Katalog

Magdalena Ponikwia, 2022-05-11
Bielsko-Biała

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć z edukacji wczesnoszkolnej - Czy warto pić mleko?

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ – KLASA I C
Lekcja otwarta
DATA: 7.04.2022 r
TEMAT ZAJĘĆ: Czy warto pić mleko?
GŁÓWNY CEL LEKCJI: Pogłębienie wiedzy oraz świadomości uczniów na temat wartości odżywczych znajdujących się w mleku.
CELE OGÓLNE:
• Uświadomienie uczniom jakie składniki odżywcze znajdują się w mleku
• Poznanie sposobu osłabienia wiązań cząsteczek tłuszczu, który znajduje się w mleku
CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń:
• Potrafi wymienić wartości odżywcze mleka
• Wie dlaczego człowiek powinien pić mleko
• Umie wykonać pipetą barwne krople na talerzu z mlekiem
• Potrafi wyciągnąć wnioski z doświadczenia
• Zna sposoby rozpuszczenia tłuszczu
• Umie samodzielnie wypełnić kartę pracy
• Potrafi wykonać odbicie lustrzane na karcie pracy
• Potrafi obliczyć i ułożyć odpowiednie działanie matematyczne
• Potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej
• Umie poprawnie zapisać zdanie w liniaturze
METODY: metody aktywizujące: burza mózgów, metoda projektu, doświadczenie; oglądowa, pogadanka,
FORMY: indywidualna, grupowa
ŚRODKI: mleko, pipety, talerzyki jednorazowe, karta pracy, karta do kodowania, detergent, zabawa muzyczno-ruchowa
KSZTAŁTOWANE KOMPETENCJE:
• Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
• Kompetencje językowe
• Kompetencje matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
• Kompetencje cyfrowe
• Kompetencje osobiste, społeczne
• Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
• Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel przedstawia dzieciom cel zajęć oraz zadaje dzieciom pytanie: Czy warto pić mleko? Ukierunkowuje dyskusję pytaniami:
- Dlaczego warto pić mleko?
- Czy wszyscy mogą pić mleko?
- Jakie wartości odżywcze zawiera mleko?
Obejrzenie krótkiego filmiku na temat wartości odżywczych mleka: https://www.youtube.com/watch?v=Veacl9J-yrQ
2. Nauczyciel umieszcza na tablicy poszczególne wartości odżywcze znajdujące się w mleku. Omawia powstały obraz.
3. Ćwiczenie śródlekcyjne muzyczno-ruchowe: zabawa muzyczno-ruchowa: https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg
4. Przeprowadzenie doświadczenia z mlekiem.
Nauczyciel przygotowuje talerzyki plastikowe z mlekiem, kolorowe tusze kreślarskie oraz pipety. Objaśnia sposób wykonania zadania. Następnie dzieci samodzielnie nabierają kolory do pipety i wykonują kleksy w mleku. W kolejnym kroku biorą patyczek, moczą w detergencie (płynie do naczyń) i wkładają do mleka. Obserwują powstałe zjawisko.
5. Formułowanie wniosków z doświadczenia.
6. Wypełnienie karty pracy. Samodzielne czytanie zdań przez dzieci, zaznaczanie prawidłowych odpowiedzi.
7. Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej znajdującej się na tablicy. Zapisanie zdania na karcie pracy. Sprawdzenie przez nauczyciela poprawności zapisu.
8. Kodowanie – spacer muchy po kartce. Nauczyciel podaje trasę po której porusza się mucha. Dzieci śledzą ruchy muchy i w momencie, w którym mucha wyjdzie z kartki, krzyczą „wyszła”.
9. Podsumowanie zajęć oraz ocena zajęć dokonana przez uczniów poprzez podniesienie w górę karteczki zielonej, żółtej lub czerwonej.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.