Katalog

Sabina Dudzik, 2022-05-16
Kobylany

Pedagogika, Konspekty

Arkusz przedobserwcyjny - zajęcia rewalidacyjne

- n +

ARKUSZ PRZEDOBSERWACYJNY

1. Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Sabina Dudzik
2. Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany
3. Klasa: IIA
4. Rodzaj zajęć edukacyjnych: zajęcia rewalidacyjne
5. Temat lekcji: Moje małe sukcesy
6. Warsztat pracy nauczyciela - specjalisty:

- podstawa programowa:
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2017 poz. 356 z późn. zm.),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2019 poz. 639),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 poz. 1578 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 poz. 1591 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r., poz. 502).

- program nauczania: Program rewalidacyjny dla ucznia kl. IIA : Jakuba Faryny na rok szkolny 2020/2021,
- kryteria oceniania: zgodnie z treścią i celami Programu Rewalidacji Indywidualnej i Indywidualnego Programu Terapeutycznego oraz zgodne z zasadami oceniania wewnętrzno szkolnego, kryteria dostosowane do możliwości i potrzeb uczniów.
- plan wychowawczy:
- elementy wynikające z celów Programu Rewalidacji Indywidualnej i Indywidualnego Programu Terapeutycznego.





Cele ogólne (zgodnie z treścią i celami Programu Rewalidacji Indywidualnej i Indywidualnego Programu Terapeutycznego):

- kształtowanie możliwie jak najpełniejszego rozwoju ucznia,
- podniesienie stopnia funkcjonowania społecznego ucznia zwłaszcza w zakresie grupy rówieśniczej,
- rozwijanie mocnych stron ucznia,
- podniesienie poziomu procesów wykonawczych,
- rozwijanie procesów intelektualnych,
- usprawnianie funkcji szkolnych,
- wspieranie rozwoju, zdolności, zainteresowań ucznia oraz działania wspierające wzrost wiary we własne możliwości,
- doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej i koordynacji ciała
- doskonalenie sprawności grafomotorycznej
- usprawnianie funkcji komunikacyjnych, doskonalenie różnych form wypowiedzi
- usprawnianie procesów uwagi
- doskonalenie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo – skutkowych i następstw zdarzeń

Cele szczegółowe:
- usprawnianie percepcji słuchowej w tym słuchania ze zrozumieniem,
- ćwiczenie w wyodrębnianiu treści słuchanej,
- rozwijanie umiejętności kontrolowania oddechu oraz rozwijanie świadomości własnego ciała,
- kształtowanie umiejętności budowania zdań poprawnych gramatycznie i zgodnych z wysłuchaną treścią,
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji ( po tonie głosu, mimice twarzy, w wyniku zaistniałej sytuacji społecznej)
- rozwijanie umiejętności dostrzegania następstw zdarzeń, konsekwencji zachowań, zależności skutku od przyczyny,
- rozbudzanie świadomości i zwiększanie wiedzy na temat postrzegania trudnych sytuacji, poszukiwania ich rozwiązań,
- rozwijanie poczucia własnej wartości i umiejętności dostrzegania małych sukcesów dnia codziennego,
- uświadamianie roli drugiego człowieka, wagi dobrego słowa,
- rozbudzanie wrażliwości społecznej,
- utrwalanie prawidłowego obrazu liter,
- usprawnianie techniki pisania,
- trenowanie pamięci krótkotrwałej,
- wydłużanie czasu koncentrowania uwagi,
- usprawnianie precyzji ruchów dłoni.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie i relaksacja: ćwiczenia oddechowe i wyciszające.
2. Ćwiczenia ruchowe : wykonywanie ruchów i pozycji ilustrujących wiersz czytany przez nauczyciela.
3. Słuchanie nagrania historyjki o „Zawodach sportowych”
4. Analiza i rozmowa na temat postaci, przebiegu zdarzeń oraz emocji bohaterów.
5. Układanie obrazkowej historyjki według wcześniej wysłuchanej opowieści.
6. Analiza mimiki twarzy bohaterów oraz skutków ich zachowania.
7. Ćwiczenie sprawności ręki poprzez rysowanie po śladzie trasy wyścigu.
8. Rozpoznawanie emocji według ilustracji na karcie pracy.
9. Sposoby przeżywania smutku – uświadamianie ucznia o różnorodności reakcji człowieka w sytuacjach problemowych – karta pracy i rozmowa na podstawie krótkiego komiksu.
10. Rozróżnianie emocji poprzez wyszukiwanie odpowiedniej minki.
11. Tworzenie własnej listy sukcesów – kart pracy i arkusz z liniaturą.
12. Memory emocji – gra kartami z wizerunkami zabawnych potworków przejawiających różne emocje i uczucia.
13. Gra logiczna na rozluźnienie „Lodziarka”

Środki dydaktyczne:
- wiersz J Gajda , M. Nowosielska „ Jestem samodzielny”
- słuchowisko (nagranie audio) „Zawody sportowe” – www.superkid.pl
- karty pracy1-5
- obrazki do układania historyjki,
- komiks do pokolorowania
- arkusz z liniaturą do tworzenia „Listy własnych sukcesów”
- Karty memory uczuciowe
- gra kształtująca myślenie logiczne i spostrzegawczość „Lodziarka”

Inspiracje:
- Strona www.autyzmwszkole.com
- Pedagogika specjalna Portal dla Nauczycieli
- www.emocjedziecka.pl prowadzona przez psycholog dziecięcą Annę Karcz
- „ (Sekretna) księga Asperdzieciaka. Poradnik dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera”
Cook O'Toole Jennifer



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.