Katalog

Jolanta Szymańska, 2022-05-20
Pabianice

Różne, Scenariusze

Wiem, że zdrowo jem! Scenariusz zajęć świetlicowych

- n +

Temat :Wiem, że zdrowo jem!

CELE OGÓLNE:
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
uczeń potrafi wymienić zasady zdrowego odżywiania,
uczeń potrafi wymienić główne składniki pokarmowe,które powinny znajdować się w jadłospisie ucznia,
uczeń potrafi umiejscowić składniki pokarmowe w piramidzie żywienia,
wymienia składniki pokarmowe,
określaznaczenie poszczególnych składników pokarmowych,
podaje nazwy produktów będących źródłem poszczególnych składników pokarmowych,
zna zasady zdrowego odżywiania,
rozumie na czym polega rola składników pokarmowych,
rozpoznaje produkty, w których dominują określone składniki pokarmowe
potrafi określić skutki nieprawidłowego odżywiania

METODY:słowna, oglądowa, praktyczna, drama.
FORMY: indywidualna, zbiorowa.
POMOCE: mapa świata, atlas świata, zdjęcia przedstawiające starożytny Egipt i piramidy, utwory z muzyką egipską, arabską, wiadomości o powstaniu piramid, plakat z piramidą zdrowia, rysunki, obrazki, wycinki z gazet przedstawiające produkty spożywcze, zagadki, brystole, przybory plastyczne klej, nożyczki, kredki, flamastry)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów .Wprowadzenie: budowa wehikułu czasu.
Na dzisiejszych zajęciach przeniesiemy się w odległe czasy i w nieznane nam miejsca. Aby to zrobić wykorzystamy naszą wyobraźnię. Pojazdem, który nam to umożliwi, będzie wehikuł czasu. Zbudujemy sobie dzisiaj taki pojazd – wykorzystamy do tego krzesła. Dzieci z pomocą nauczycielki budują wehikuł czasu (ustawiają krzesła jedno za drugim), zajmują miejsca w wehikule, zamykają oczy i słuchając muzyki rozpoczynają podróż .– przenoszą się w czasy starożytnego Egiptu. Nauczyciel aby pomóc dzieciom przenieść się w tak odległe czasy – pokazuje na mapie Afrykę i Egipt , a następnie zdjęcia piramid.
2. Opowieść o starożytnym Egipcie i powstaniu piramid.
Przed kilkoma tysiącami lat w Afryce, w delcie Nilu istniała jedna z najpotężniejszych cywilizacji ówczesnego świata. Państwo egipskie powstało ok. 3 tys. lat p.n.e. Dzięki swej potężnej wiedzy naukowej i znakomitej organizacji pracy Egipcjanie potrafili zbudować piramidy, które po dziś dzień zdumiewają swą wielkością i niezwykłymi właściwościami. Służyły one jako grobowce dla ówczesnych władców. Piramidy budowano bez zastosowania maszyn, jedynie za pomocą prostych narzędzi. Bloki kamienne wyrąbywano za pomocą klinów i młotów w kamieniołomach znajdujących się na drugim brzegu Nilu. Budowa zaczynała się od wyrównania placu. Następnie mierniczy za pomocą gwiazd wyznaczał kierunki stron świata tak,aby boki fundamentów skierowane były dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Ściany budowano z bloków kamiennych przewożonych z kamieniołomów statkami po Nilu, następnie bloki przeciągano papirusowymi linami na miejsce budowy. Tam wciągano je na górę po stromych rampach usypanych z piasku i żwiru. Egipcjanie wznosili piramidy od środka na zewnątrz i jednocześnie w górę. W ostatnim etapie całą budowlę obkładano płytami białego kamienia wapiennego.
Piramidy to budowle, które przetrwały tysiące lat. Najbardziej trwała była ich podstawa, czyli część zbudowana na ziemi. Na dzisiejszych zajęciach zapoznamy się z inną piramidą – piramidą zdrowia. Piramida zdrowia pokazuje, jak należy się właściwie odżywiać, aby nie chorować. Nauczyciel pokazuje dzieciom planszę - piramidę zdrowia i prosi, aby ją opisały. Uczniowie wymieniają swoje spostrzeżenia.
Nauczyciel wyjasnia dzieciom że na dole znajdują się produkty, które powinno się jeść codziennie. Wyżej znajdują się produkty, które należy jadać w mniejszych ilościach. Podstawa, podobnie jak to było w piramidach egipskich, decyduje o tym, czy budowla będzie trwała. Nauczyciel podkreśla, że podstawą piramidy jest aktywność fizyczna. Pyta uczniów co muszą zrobić jeśli chcą być zdrowi. Jakie rodzaje aktywności znają lub jakie lubią najbardziej? Uczniowie odpowiadają.
3. Przypomnienie dzieciom najważniejszych składników pożywienia. Nauczyciel prosi dzieci o wymienienie składników odżywczych, wchodzących w skład pożywienia. Są to: białko, węglowodany, tłuszcze, substancje mineralne,witaminy. Następnie omawia poszczególne grupy: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory,mięso i ryby, tłuszcze. Omawiając grupy składników produktów zadaje pytania np:
Jakie znacie produkty zbożowe?
Które z nich jadacie najczęściej?
Jakie pieczywo jest najzdrowsze?
Jakie warzywa lubicie najbardziej i w jakiej postaci? Jak często je jadacie?
Jakie owoce należą do Waszych ulubionych?
Jak często powinniśmy jeść warzywa i owoce?
Dlaczego pożywienie powinno być jak najbardziej urozmaicone?
Dlaczego należy jadać wszystkie warzywa (te, które można, najlepiej na surowo)?
W jakich potrawach znajduje się najwięcej surowych warzyw?J
Jakie składniki są odpowiedzialne za to, że rośniecie?
Które produkty dostarczają organizmowi dobrych bakterii?
Jakie są inne źródła białka ?
Czy w tłuszcze są zdrowe? Gdzie można je znaleźć?
Dlaczego w piramidzie nie ma słodyczy?
Czym można zastąpić słodycze?
Dlaczego picie wody jest ważne?
4. Nauczyciel dzieli dzieci na 5–6-osobowe grupy. Każdej grupie, tak, aby pozostali nie widzieli, co jest na niej napisane, nauczyciel wręcza karteczkę z nazwą produktu do zareklamowania (jogurt, jabłka, sok marchewkowy, chipsy, słodki napój gazowany, ser żółty, dżem, parówki, ketchup, płatki zbożowe, ryż, woda smakowa, popcorn, czekolada, rzodkiewka, orzechy laskowe, jajko itp.). Zadaniem poszczególnych grup jest przedstawienie produktu bez wymieniania jego nazwy. Pozostali uczniowie odgadują, o jakie produkty chodzi. Określają czy są to produkty "zdrowe".
5. Rozwiązywanie zagadek:
Kwaśne lub słodkie. Ogonek posiada. Kiedy jest dojrzałe –to na ziemie spada. Co to jest? (jabłko).
Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci. Gdy jest dojrzała, zjadają ją dzieci (gruszka).
Jest czerwony z każdej strony, barszczyk z niego też czerwony. Gruby brzuszek i ogonek mały – będzie z niego barszczyk doskonały (burak).
Dobra gotowana. Dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa (marchew).
Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą – w beczce leży kiszony (ogórek).
Co to za piękna pani, sukienek wiele na niej, powiem wam w sekrecie, czasem z twarogiem ją jecie (cebula).
Owoc żółty, dużo kwasu, trudno zjeść go bez grymasu (cytryna).
Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma pomarańczową skórkę, a w dodatku z każdej strony jest okrągły i czerwony (pomidor).
Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty. Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym (śliwka)
6. Praca plastyczna. "Moja piramida zdrowia". Uczniowie rysują na brystolu piramidę z podziałem. Następnie wykorzystują obrazki, zdjęcia, wycinki z gazet umieszczając je w odpowiednich piętrach piramidy. Obok piramidy mogą narysować jakąś swoją aktywność fizyczną.
7. Podsumowanie zajęć - dyskusja na temat czy warto wprowadzić zmiany w swoim odżywianiu.

Opracowała
Jolanta Szymańska
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.