Katalog

Edyta Zawierucha, 2022-05-30
Sosnowiec

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

konspekt - owady

- n +



KONSPEKT


Oddział: 4ET
Tematyka tygodnia: Wiosenna łąka
Tematyka dnia: Owady

Data: …………………………….

Prowadząca: Edyta Zawierucha

Cele ogólne:
• budzenie zainteresowania życiem owadów,
• kształtowanie przyjaznego stosunku do zwierząt,
• poznanie wybranych owadów żyjących w naturalnym środowisku ( motyle, pszczoły, biedronki, mrówki, pasikonik, ćma),
• kształcenie słuchu fonematycznego – doskonalenie umiejętności dokonywania syntezy sylabowej wyrazów.
• doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 6
• wyzwalanie ekspresji i rozwijanie sprawności ruchowej przez zabawę.
Cele wychowawcze:
• wdrażanie uczniów do zachowania porządku w miejscu pracy,
• doskonalenie znajomości reguł i zasad panujących podczas lekcji,
• wdrażanie uczniów do używania form grzecznościowych,
Cele rewalidacyjne:
• rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów (werbalnych i pozawerbalnych),
• doskonalenie percepcji wzrokowo- ruchowo-słuchowej,
• doskonalenie i rozwijanie umiejętności szkolnych.
Cele operacyjne: dziecko
• poznaje mieszkańców łąki,
• rozpoznaje i nazywa niektóre owady,
• w skupieniu rozwiązuje kartę pracy, wykleja biedronkę,
• z uwagą słucha i próbuje śpiewać piosenkę,
• aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej.
Metoda ośrodków pracy z uwzględnieniem metod:
• Słownych: pogadanka, formułowanie odpowiedzi na pytania,
Forma: indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: elementy dekoracyjne związane z tematyką zajęć – tablice demonstracyjna „Mieszkańcy łąki”, figurki mieszkańców łąki, ilustracje przedstawiające różne owady ( motyl, pszczoła, mrówka, biedronka, pasikonik, ćma), karty pracy, nożyczki, klej, kredki, gotowe elementy do wykonania biedronki, magnetofon, pendrive, laptop, instrumenty muzyczne.
Przebieg zajęć:
Część I - zajęcia wstępne.
1. Powitanie wszystkich uczestników. Zaproszenie do udziału w zajęciach.
2. Przedstawienie tematu zajęć. Omówienie elementów dekoracyjnych związanych z tematyką zajęć.
3. Krótka rozmowa na temat poznanych mieszkańców łąki, wyłonienie z nich owadów
(oglądanie ilustracji przedstawiających owady)
Część II – zajęcia zasadnicze
1. Opisywanie ilustracji przedstawiającej
 biedronkę: (kolor, wielkość, czym się charakteryzuje -liczenie kropek).
• Pytanie kierowane do dzieci
o czy ktoś widział biedronkę na żywo ?
o jakiego jest koloru, jakiej wielkości?
 motyla:
• Pytanie kierowane do dzieci;
o czy ktoś kiedyś widział motylka?,
o jakiego jest koloru, jakiej wielkości?
 pszczołę:
• Pytanie kierowane do dzieci:
o czy ktoś widział pszczółkę na żywo?
o jakiego jest koloru?
o jakie znaczenie w życiu człowieka ma pszczoła ( zapyla drzewa i kwiaty, mamy owoce, zbiera nektar, robi miód)
2. Sylabizowanie z wyklaskiwaniem nazw owadów – biedronka, pszczoła, motyl.
3.Wykonanie KARTY PRACY nr 35 – (Wytnij obrazki i ułóż je w odpowiedniej kolejności).
4. Słuchanie przez laptopa piosenki oraz próby śpiewu.
5. Wykonanie zadania – przyklej na biedronce sześć kropek czarnych.
6. Zabawa muzyczno- ruchowa - Maszerowanie po łące „I raz i dwa i stop”
Część III – zakończenie zajęć
1. Sprzątanie po skończonych zajęciach : odkładanie pomocy dydaktycznych na swoje miejsce, wyrzucanie papierów do śmieci.
2. Pytania o wrażenia z zajęć.
3. Przedstawienie tematyki zajęć następnego dnia.
4. Podziękowanie za udział w zajęciach.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.