Katalog

Anna Augustyniak, 2022-05-30
Rozprza

Zajęcia przedszkolne, Różne

Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela

- n +

Brzoza Biała, dn. ………………..2016r.

PROJEKT CENY DOROBKU ZAWODOWEGO
Pani mgr Agaty Maj
Nauczycielki Przedszkola Katolickiego
w Brzozie Białej

Działając na podstawie art. 9c ust. 6, 8 i 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku- Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr 118, poz. 1112, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966, Nr 213, poz. 2081, Nr 228, poz. 2258 z późniejszymi zmianami)
ustalam Pani
pozytywną
ocenę dorobku zawodowego za okres od 01.09.2013r. do 31.05.2016r.

Uzasadnienie:
Pani mgr Agata Maj spełnia wymogi formalno- prawne do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowania przedszkolnego i kształceni zintegrowanego. Ubieganie się o stopień nauczyciela mianowanego P. Maj rozpoczęła od wnikliwej analizy rozporządzenia MENiS w sprawie awansu zawodowego nauczycieli, w tym w szczególności zadań ogólnoprzedszkolnych, ogólnoszkolnych, wychowawczych i opiekuńczych wynikających ze Statutu przedszkola i szkoły oraz ze specyfiki pracy placówki katolickiej. Stosowny wniosek i plan rozwoju zawodowego złożyła do Dyrektora Przedszkola we wrześniu 2013r. Został on zatwierdzony i przyjęty do realizacji. Nauczycielka śledziła na bieżąco zarządzenia, jakie ukazały się w wyżej wymienionej sprawie.

Dokonując oceny dorobku zawodowego za okres 2 lat i 9 miesięcy, wzięto pod uwagę:
1. Realizację planu rozwoju zawodowego w wymienionym okresie stażu.
2. Sprawozdanie uwzględniające spełnienie wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, określonych Rozporządzeniem MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. (Dz. U. 2004r. Nr 260, poz. 2593) w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
3. Wnioski i spostrzeżenia dokonane w wyniku obserwacji:
- prowadzonych zajęć;
- realizacji zadań dodatkowych;
- samodzielnie podejmowanych działań.

Pani Agata Maj w okresie odbywania stażu pracowała na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego. Plan rozwoju zawodowego zatwierdzony dn. ………. W okresie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego, realizowany był systematycznie, zgodnie z założeniami. Wszelkie treści planu rozwoju zawodowego za wymieniony czas, zostały zrealizowane w stopniu bardzo dobrym.
W zakresie integralnego rozwoju własnej osobowości, nauczycielka przez cały okres stażu aktywnie uczestniczyła w życiu przedszkola i szkoły wykazując się znajomością statutowych zadań placówki oświatowej w zakresie integralnego rozwoju nauczyciela, dbając o własny duchowy rozwój. Uczestniczyła we wszystkich posiedzeniach Rady Pedagogicznej oraz w szkoleniach formacyjnych placówek katolickich. Wykazała wielkie poczucie obowiązku i odpowiedzialności za własne czynności zawodowe.
Uczestniczyła w przedszkolnych i szkolnych uroczystościach i imprezach kulturalnch, organizując i współorganizując wiele z nich.
W środowisku przedszkolnym i szkolnym, jak i poza nimi wcielała w życie prawo miłości bliźniego poprzez szacunek do drugiego człowieka, dostrzeganie problemów innych ludzi, podejmowanie i podejmowanie prób ich załagodzenia. W swoim życiu przestrzegała norm moralnych i etycznych. W podejmowaniu decyzji kierowała się własnym sumieniem.
Cechy osobowe nauczycielki pozwalały tworzyć pozytywne relacje miedzy ludźmi, zapewniały dobrą komunikację, sympatię i szacunek zarówno ze strony dzieci jak i rodziców oraz grona pedagogicznego. Jako osoba otwarta na nowości, zawsze stawała w gotowości do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i rozwoju osobowego. Współpracowała również z innymi nauczycielkami w ramach przygotowania uroczystości przedszkolnych. Pani Maj w czasie trwania stażu dbała o rozwój własnej osobowości i odpowiednio ją kształtowała.
W zakresie wspierania integralnego rozwoju ucznia wykazała się odpowiedzialnością za powierzone jej dzieci. Umiejętnie radziła sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych zaistniałych w powierzonych jej grupach, jak i wśród rodziców. Sporo czasu poświęcała na rozmowy indywidualne z dziećmi, innymi nauczycielami i rodzicami. Starając się pomóc rozwiązywać trudności związane z podopiecznymi, miała kontakt z pracownikami Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, organizacji Caritas, Centrum Edukacyjno- Rehabilitacyjnego „Pomoc”. Swym działaniem wykazała, że potrafi stworzyć dzieciom warunki do udziału w różnych formach aktywności społeczno- kulturalnej, poświęcając często swój wolny czas. W czasie pracy wykazywała się inwencją twórczą. Właściwy dobór metod, form i środków dydaktycznych świadczy o profesjonalnie przygotowanym warsztacie pracy i dobrej znajomości potrzeb dzieci.
Prowadzone przez p. Maj zajęcia pozwalały dzieciom na właściwy rozwój osobowy, kształtowały umiejętności funkcjonowania w grupie, komunikowania się i rozwiązywania problemów. W swej pracy z dziećmi stosowała metody twórcze i aktywizujące, również w czasie zajęć otwartych. Na bieżąco stwarzała dzieciom warunki i okazję do obserwacji otaczającej ją przyrody, propagowała wartości patriotyczne, wpływała na poprawę ich zdrowego stylu życia. Zawsze pogodna i uśmiechnięta, ciepło i życzliwie odnosiła się do wychowanków, traktując każdego z nich indywidualnie i podmiotowo. Kształtowała pozytywną postawę społeczną i obywatelską. Swą postawą wskazywała na życie w prawdzie, miłości bliźniego i wzajemnej pomocy. Na co dzień prezentowała postawę szacunku i otwartości wobec innych. W jej obecności dzieci czują się ważne i doceniane, a ich rodzice spokojni o rozwój i bezpieczeństwo swych pociech.
W zakresie budowania tożsamości przedszkola stażystka uczestniczyła wspólnie z dziećmi, w różnych wydarzeniach, m.in. religijnych nawiązując kontakty zawodowe z całą społecznością przedszkolną i poza przedszkolną. Chętnie brała udział w przygotowaniu ważnych dla wspólnoty przedszkolnej przedsięwzięć- uroczystości, przedstawień, wycieczek, konkursów i spotkań z ciekawymi ludźmi. Sama była inicjatorką i główną organizatorką niektórych z nich. Prowadziła też modlitwę przedszkolaka przed i po posiłku. W widoczny sposób uczestniczyła w promocji placówki w środowisku lokalnym za pomocą technologii informacyjnej, poprzez udział w konkursach plastycznych, muzycznych i teatralnych, a także poprzez współpracę z lokalnymi placówkami.
Wpływała na poprawienie estetyki placówki, tworząc dekoracje w salach zabaw dzieci jak i scenografię na uroczystości przedszkolne.
W okresie odbywania stażu Pani Maj podejmowała działania mające na celu doskonalenie swojego warsztatu pracy. Uczestniczyła w zorganizowanych formach dokształcania oraz samodzielnie podejmowała działania związane z wewnętrznym doskonaleniem zawodowym i duchowym. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się z koleżankami.
Działania podejmowane i realizowane przez Panią Agata Maj w okresie trwania stażu sprzyjały jej rozwojowi zawodowemu i duchowemu, a także miały znaczący wpływ na budowanie w środowisku pozytywnego wizerunku przedszkola.
W zakresie podnoszenia jakości pracy przedszkola i szkoły, nauczycielka została wykazała się bardzo dobrą umiejętnością organizacją pracy. Uwzględniała na bieżąco wszelkie obowiązujące dokumenty, rozporządzenia i wymagania programowe. Uczestniczyła w różnych formach doskonalenia zawodowego, wprowadzając do swojego warsztatu pracy nowo poznane formy, nastawiając się głównie na skuteczne przygotowanie dzieci do nauki w szkole i wykształcenie u swoich niepełnosprawnych podopiecznych poczucia samodzielności oraz umiejętności komunikacji społecznych. Uczestniczyła w tworzeniu dokumentacji wynikającej z przydzielonych jej zadań i funkcji: planów pracy, indywidualnych planów pracy z dzieckiem niepełnosprawnym, opracowywaniu ankiet dla rodziców, arkuszy obserwacyjnych dzieci. Jest otwarta na wszelkie uwagi i propozycje dyrektora i współpracowników. Sama również chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Pani Maj, działając na rzecz podnoszenia jakości racy przedszkola, prowadziła zajęcia otwarte, wspólnie z innymi nauczycielami przeprowadzała ewaluacje placówki, badała efektywność nauczania.

Stwierdzam, że Pani Agata Maj w pełni zrealizowała wymagania umożliwiające uzyskanie awansu na stopień nauczyciela mianowanego.
Od ustalonej oceny przysługuje Pani prawo odwołania do organu sprawującego nadzór pedagogiczny- Kuratorium Oświaty w Łodzi, w terminie 14 dni od otrzymania oceny.

Otrzymałam w dniu ………………....

………………………………….. …………………………………
(podpis nauczyciela) (podpis opiekuna stażu)

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.