Katalog

Ewelina Erwin - Kamińska, 2022-06-03
Szczytno

Ogólne, Scenariusze

Andrzejki

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ


1. Informacje wstępne:
 temat: Andrzejki
 czas trwania: 120 min
 data przeprowadzonych zajęć: 30.11.2021r
 osoby uczestniczące: uczniowie IV i VII Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego.
 prowadząca zajęcia : Ewelina Erwin – Kamińska
 osoby wspomagające: XX, XX, XX
2. Cel ogólny: Wspólna zabawa i wróżby andrzejkowe.
3. Cele operacyjne:
1. Uczeń poznaje tradycje i obrzędy andrzejkowe.
2. Uczeń integruje się z rówieśnikami poprzez zabawę.
3. Uczeń wyraża emocje i uczucia w kontakcie z innymi uczniami.
4. Uczeń umie czekana swoją kolej.
4. Metody:
 słowna,
 czynna,
 zabawy,
 praktycznego działania
5. Środki dydaktyczne: dekoracja sali (sylwetki duchów, nietoperze, czarownica, zapalone lampiony), świeca, zapalniczka, magnetofon, płyta CD z muzyką, pendrive, miska z wodą, grosiki, komunikator, lampa błyskowa („czarodziejska kula”), folia malarska, balonik, duża kostka z naklejonymi obrazkami, chusteczka (apaszka), ciasteczka z wróżbą, kubeczki plastikowe, różaniec, moneta, obrączka, cukierek, klucz.


Przebieg zajęć
1. Powitanie każdego ucznia piosenką „Witaj…”
2. Wprowadzenie w tematykę spotkania, obejście uczniów z zapaloną świeczką i zaproszenie do wspólnej zabawy.
3. Wróżba „Marzenia za jeden grosz”.
Wszyscy uczestnicy zabawy siadają w kręgu. Prowadząca rozdaje uczniom grosiki. Zebrani mają pomyśleć sobie jakieś życzenie, następnie wrzucić grosik samodzielnie lub z pomocą do miednicy wypełnionej wodą. Jeżeli uczestnik trafi grosikiem do miski spełni się jego marzenie. W tym samym czasie kilkoro z uczniów za pomocą komunikatora wypowiada słowa:
HOKUS – POKUS, CZARY – MARY
ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIŁY, ZŁÓŻMY DARY
4. „Czarodziejska kula”.
Nauczyciel prezentuje uczniom „Czarodziejską kulę” (lampa błyskowa). Uczniowie dotykają kulę i obserwują łączące się pod wpływem dotyku błyski oraz wyczuwają delikatne wibrację. Nauczyciel opowiada o wieczorze Andrzejkowym, w tle leci muzyka.
5. Zabawa muzyczno- ruchowa „Taniec z balonem”.
Uczniowie ustawieni są w kole, trzymają za brzegi folii malarskiej i przy muzyce odbijają między sobą balonik.
6. Kostka przyszłości.
Uczniowie rzucają kolorową kostką z naklejonymi ilustracjami (pies, samochód, komputer, wycieczka - wakacje, słodycze, prezent niespodzianka). Ilustracja, która wypadnie na górze, wskazuje, co czeka uczestnika w najbliższej przyszłości.
7. Wróżba z butów.
Chłopcy i dziewczynki zdejmują lewe buty i z pomocą nauczyciela układają je w rzędzie na przemian. Osoba, której but wyjdzie pierwszy za próg najszybciej wyjdzie ze stanu wolnego (ożeni się lub wyjdzie za mąż).
8. Taniec z chusteczką.
Uczestnicy ustawiają się w dużym kole i tańcząc w rytm muzyki przekazując sobie chusteczkę. Gdy muzyka umilknie, to osoba, która trzyma chusteczkę, odchodzi z koła.
9. Ciasteczka z wróżbą.
Nauczyciel podchodzi do każdego ucznia z koszykiem z ciasteczkami. Uczniowie wybierają sobie ciasteczko a nauczyciel czyta wróżbę, która jest do niego przyczepiona.
10. Wróżba „Kubki przyszłości”.
Na stoliku stoją kubki, a pod każdym z nich leży przedmiot tj. różaniec, moneta, obrączka ślubna, cukierek, klucz. Wylosowane przedmioty oznaczają:
 różaniec – życie zakonne,
 moneta - bogactwo,
 obrączka - wczesne zamążpójście,
 cukierek - słodkie życie,
 klucz - tajemnicze wydarzenia w najbliższym czasie.
11. Wspólna zabawa andrzejkowa przy muzyce.
12. Wspólny poczęstunek.
13. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę.

Opracowała
Ewelina Erwin - Kamińska
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.