![]() |
![]() |
Katalog Ewa Matras, 2022-07-07 Nysa Lekcja wychowawcza, Scenariusze Scenariusz zajęć z wychowawcą: Kreatywnie i zawodowo- integrowanie zespołu klasowego.Nauczyciel: Ewa Matras Klasa II KB5 Przedmiot: Zajęcia z wychowawcą Czas lekcji: 2 x 45 minut Miejsce: teren przy Jeziorze Nyskim Temat: Kreatywnie i zawodowo- integrowanie zespołu klasowego. Cel ogólny: kształtowanie umiejętności współpracy w grupach zawodowych. Cele operacyjne: - integracja zespołu klasowego, - analiza aktualnego funkcjonowania klasy, - budowanie poczucia wspólnoty w grupach zawodowych, - doskonalenie umiejętności współdziałania podczas realizacji zadań zawodowych, - kształtowanie twórczego myślenia, - pobudzenie kreatywności Metody pracy: - pogadanka - burza mózgów - praca w grupach - działania praktyczne Forma pracy - grupowa Środki dydaktyczne: brystole, flamastry, lokalne materiały naturalne. Przebieg zajęć: I. Część organizacyjna: 5 minut -czynności organizacyjno- porządkowe II. Wprowadzenie: 10 minut - przedstawienie uczniom celu i struktury zajęć, - podział na grupy zawodowe, wybór liderów grup, III. Część główna: 65 minut Uczniowie podzieleni na grupy zawodowe wykonują w określonym czasie rozdane przez nauczyciela zadania. W trakcie zajęć nauczyciel czuwa nad bezpiecznym i planowym wykonywaniem zadań, ocenia jakość pracy, zaangażowanie oraz współpracę uczestników. Na koniec przedstawia uzyskane wyniki, określa stopień integracji zespołów i wyciąga wnioski do dalszej pracy. Liderzy grup rozdzielają zakres prac pomiędzy członkami zespołu, koordynują przebieg realizacji zadań, motywują do kreatywnego działania oraz przedstawiają efekty pracy. Zestaw zadań : Zadanie 1: „Mój zawód moją pasją” Wypisz jak najwięcej zalet związanych z zawodem technik budownictwa/ technik architektury krajobrazu, zastanów się dlaczego wybrałeś/aś ten kierunek, przekonaj prowadzącego aby wybrał właśnie Twój zawód. Czas wykonania: 15 minut Oceniane będą: - zorganizowanie grupy (max 2 pkt) - ilość wypisanych zalet (max 2 pkt) Zadanie 2: „Grunt to znajomość materiałów” Znajdź jak najwięcej naturalnych materiałów związanych z zawodem technika budownictwa/ technika architektury krajobrazu, uzasadnij swój wybór i podaj zastosowanie materiałów. Czas wykonania: 10 minut. Oceniane będą: - zorganizowanie grupy (max 2 pkt) - ilość zdobytych materiałów (max 2 pkt) Zadanie 3: „Zdobywamy doświadczenie” Korzystając z dostępnych lokalnych materiałów wykonaj element małej architektury w dowolnej skali, związany ze swoim zawodem. Narysuj projekt wykonanego elementu w zakresie rzutu z góry, przekroju oraz wizualizacji. Gotową pracę przedstaw grupie przeciwnej. Czas wykonania: 20 minut Uczniowie wykorzystując lokalne materiały naturalne budują elementy małej architektury związane z zawodem technik budownictwa/ technik architektury krajobrazu oraz rysują jego projekt. Przykłady: - technik budownictwa: zbudowanie muru, więźby dachowej, zrobienie wykopu, wylanie fundamentów, itp. - technik architektury krajobrazu: zbudowanie gabionów z roślinnością, zbudowanie oczka wodnego z otaczającą roślinnością, wykonanie pergoli/trejażu, itp. Oceniane będą: - zorganizowanie grupy (max 2 pkt) - jakość i estetyka wykonanej pracy (max 2 pkt) Zadanie 4: „Mam w ręku fach”- zawodowe kalambury Przedstaw dla swojej grupy zawodowej 5 czynności związanych z zawodem technika budownictwa/ technika architektury krajobrazu za pomocą mowy ciała lub rysunku. Liderzy grup wyznaczają osoby do pokazywania haseł, czas przeznaczony na jedno hasło to 2 minuty. Za każdą odgadniętą czynność zespół otrzymuje jeden punkt. Zespół przeciwny nie powinien podpowiadać ani odgadywać haseł. Czas wykonania: 20 minut (po 10 minut na grupę) Oceniane będą: - zorganizowanie grupy (max 2 pkt) - jakość wykonania zadania (max 2 pkt) - efekty pracy (max 5 pkt) IV. Podsumowanie: 10 minut - podsumowanie przebiegu zajęć, - przedstawienie uzyskanych przez grupy zawodowe wyników - wyciągnięcie wniosków do dalszej pracy zespołu, - sprzątanie w miejscu wykonywanych zadań, - pożegnanie. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |