Katalog

Wiesława Cieślińska-Marszałek
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

"Bądź zdrów wróbelku Elemelku" - scenariusz zajęć z kształcenia zintegrowanego

- n +

"Bądź zdrów wróbelku Elemelku" - scenariusz zajęć z kształcenia zintegrowanego

Trzy jednostki lekcyjne.

Zapis w dzienniku lekcyjnym: Rozmowa na temat przeczytanego przez nauczyciela tekstu H. Łochockiej: Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele. Rozpoznawanie zdań oznajmujących, pytających, rozkazujących. Układanie z rozsypanki wyrazowej haseł dotyczących zdrowego stylu życia. Ilustracja plastyczna dowolnie wybranego hasła. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, rozwiązywanie zadań tekstowych związanych tematycznie ze zdrowiem.

OCZEKIWANE EFEKTY PRACY UCZNIA:
1. Edukacja polonistyczna:
- umie uważnie wysłuchać tekst czytany przez nauczyciela,
- potrafi w rozwiniętej formie wypowiadać się na dany temat,
- rozpoznaje zdania oznajmujące, pytające, rozkazujące, potrafi ułożyć je z rozsypanki wyrazowej,
2. Edukacja matematyczna:
- potrafi liczyć w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego,
- umie rozwiązywać proste zadania tekstowe,
3. Edukacja ekologiczna:
- zna odgłosy niektórych zwierząt leśnych, potrafi je naśladować,
4. Edukacja plastyczna:
- umie przedstawić za pomocą środków plastycznych dowolnie wybraną sytuację,
5. Edukacja muzyczna:
- prawidłowo śpiewa piosenkę "Wiosna"
6. Edukacja motoryczna:
- potrafi naśladować ruchem sposób poruszania się zwierząt leśnych,

CEL WYCHOWAWCZY:
- uświadomienie konieczności dbania o własne zdrowie

METODY: słowna, poglądowa, praktyczna działalność uczniów

FORMY PRACY: praca z całą klasą, praca indywidualna

POMOCE:
- książka H. Łochowskiej "O wróbelku Elemelku",
- podręcznik i ćwiczenia "Słoneczny świat" dla kl. I,
- rozsypanka wyrazowa,
- kartki z treścią zadań o tematyce zdrowotnej,
- ilustracje, napisy (hasła o zdrowiu).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu Hanny Łochowskiej "Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele".
2. Wypowiedzi nt. treści opowiadania.
3. Podanie rad, jakich udzielili wróbelkowi przyjaciele - sroka, wiewiórka, zajączek, sowa.
4. Odszukanie w czytance "Słoneczny świat" rad dla ptaszka.
5. Przerwa śródlekcyjna - naśladowanie skoków i głosów zwierząt leśnych.
6. Praca z zeszytem ćwiczeń - wycinanie i wklejanie porad udzielanych ptaszkowi przez zwierzęta, zastanawianie się nad postawieniem właściwego znaku na końcu zdania (wykrzyknik). Oto owe rady: "Owiń gardło!", "Pij jajeczka!", "Pij ziółka!", "Natrzyj plecy!"
7. Zamiana wskazówek dla Elemelka na zdania pytające i oznajmujące.
8. Zapoznanie dzieci z teścia przysłowia "Marcowa pogoda zdrowia nam nie doda". Próba odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby nie zachorować,
9. Układanie z rozsypanki wyrazowej haseł "Jak dbać o zdrowie", np.
- "Jedz warzywa i owoce!"
- "Pij mleko!"
- "Ubieraj się odpowiednio do pogody!"
- "Noś do szkoły drugie śniadanie!"
- "Dużo przebywaj na świeżym powietrzu!"
- "Gimnastykuj się!"
Stawianie na końcu zdania odpowiedniego znaku.
10. Przerwa śródlekcyjna, śpiewanie piosenki "Wiosna", ćwiczenia oddechowe.
11. Ilustracja plastyczna jednego z haseł "Jak należy dbać o zdrowie" (pastele).
12. Rozwiązywanie zadań tematycznie związanych ze zdrowiem. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
a) W klasie 1 a na grypę zachorowało 10 chłopców, 5 dziewczynek pani nauczycielka. Ile osób zachorowało na grypę w kl. 1 a?
b) W szkole pani pielęgniarka sprawdzała wzrok dzieciom. Na 19 osób 6 miało wadę wzroku. Ile dzieci miało dobry wzrok?
13. Zadanie pracy domowej:
a) Napisz dwa zdania oznajmujące, rozkazujące, pytające.
b) Ułóż treść zadania do podanej formuły matematycznej:
17 - 5 + 3 =
14. Podsumowanie zajęć, ocena pracy.

Opracowanie: Mgr Wiesława Cieślińska-Marszałek
Nauczyciel kształcenia zintegrowanego
języka polskiego, logopeda

Wyświetleń: 6588


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.