Katalog

Dorota Szymczak
Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej z elementami logopedii

- n +

Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej z elementami logopedii

RODZAJ ZAJĘĆ: Zajęcia rewalidacji indywidualnej z elementami logopedii.

UCZESTNIK: uczeń upośledzony umysłowo w stopniu głębokim z cechami autyzmu.

CEL OGÓLNY:
- aktywizowanie ucznia do reagowania na komunikaty pozawerbalne i werbalne

CELE OPERACYJNE:
- uczeń przejawia zainteresowanie swoją osobą
- uczeń usprawnia narządy artykulacyjne (wargi, język)
- uczeń naśladuje proste gesty i czynności
- uczeń wykonuje proste polecenia słowne

METODY:
- słowne
- poglądowe - oglądanie zdjęć, obserwowanie gestów i ruchów (komunikacja niewerbalna)
- aktywizujące - wykonywanie poleceń w formie zabawowo - zadaniowej (m. in. elementy pedagogiki zabawy)

FORMY: praca indywidualna zabawowo - zadaniowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zabawka dźwiękowa ze zwierzętami wydającymi głos, zdjęcia, klocki, balon, piłka, plastikowe słomki, kubki z sokiem, lustro, magnetofon, kaseta
z rytmiczną muzyką.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Rutynowe czynności rozpoczynające zajęcia: uczeń wita się, rozbiera, kładzie pomoce na stolik, siada na stałym miejscu itp.

2. Kształtowanie zainteresowania własną osobą:
- rozpoznawanie swojego imienia, reagowanie na jego brzmienie
- reagowanie na swoje odbicie w lustrze
- oglądanie swoich zdjęć z uroczystości szkolnych.

3. Ćwiczenia oddechowe:
- dmuchanie w swoje dłonie
- nadmuchiwanie balonu
- dmuchanie przez słomkę na waciki (wdech nosem, wydech ustami)
- dmuchanie przez słomkę zanurzoną w wodzie "gotowanie wody"
- picie soku przez słomkę

4. Aktywizowanie do wykonywania czynności ruchowych - naśladowanie gestów i czynności nauczyciela.
- klaskanie w dłonie
- turlanie piłki od siebie w kierunku nauczyciela
- podbijanie balonu ręką
- wspólne wyjmowanie klocków z pudełka i wkładanie do pudełka z pomocą nauczyciela
- konstruowanie z dużych klocków
- nakładanie kolorowych kółek na patyczek (piramidka)
- zabawa zwierzętami domowymi - inspirowanie ucznia do poruszania zwierzętami wydającymi dźwięki, do ich słuchania oraz naśladowania.

5. Aktywizowanie ucznia do wykonywania czynności zabawowych ze wspomaganiem nauczyciela: zabawa w rytm muzyki: podnoszenie rąk, podnoszenie nóg, taniec w kółeczku z nauczycielem, obroty wokół własnej osi.

6. Rutynowe czynności porządkowe w miejscu pracy (np. uczeń odkłada pomoce na wskazane miejsce, zasuwa krzesło, ubiera się i żegna z nauczycielem).

7. Zanotowanie w dzienniczku obserwacji uwag i spostrzeżeń dotyczących pracy
z uczniem.

Opracowanie: Dorota Szymczak

Wyświetleń: 3552


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.