Obliczamy koszty remontu
Scenariusz lekcji matematyki w klasie 6
(czas trwania: 90 min.)
Cele ogólne:
- Kształcenie umiejętności wykorzystania teorii w praktyce.
- Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
- Kształcenie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne: Uczeń potrafi:
- posługiwać się taśmą mierniczą,
- obliczać pola powierzchni,
- sporządzać rysunek w skali,
- korzystać z informacji na etykietach i opakowaniach.
Metody: Praca w grupach.
Środki dydaktyczne: Taśma miernicza, kalkulator, materiały przygotowane przez nauczyciela (*)
Tok lekcji:
Klasę podzieliłam na 4 pięcioosobowe grupy.
Grupa 1 i 2 miały zająć się salą lekcyjną, zaś grupy 3 i 4 korytarzem szkolnym.
Grupy 1 i 2 mają za zadanie obliczyć ilość i koszt materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu sali polegającego na :
- malowaniu lamperii i sufitu,
- tapetowaniu (powyżej lamperii),
- położeniu wykładziny pcv.
Grupy 3 i 4 mają za zadanie obliczyć ilość i koszt materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu korytarza polegającego na :
- malowaniu ścian i sufitu,
- położeniu kafelek na podłodze.
Uczniowie muszą dokonać niezbędnych pomiarów (przedstawiając je na rysunkach pomocniczych) a następnie wykorzystać informacje podane przez nauczyciela.

Uczniowie wszystkie istotne obliczenia , rysunki, opisy umieszczają na kartce (A 4 ) aby po zakończeniu pracy można było łatwo porównać wyniki obu par grup. Można wtedy wyjaśnić wszelkie nieścisłości i różnice w obliczeniach. Podsumowanie lekcji to prezentacja dokonań każdej z grup.
Opracowanie: Bożena Żurek