Przedstawienie wyników ankiety w postaci diagramu słupkowego i kołowego
Scenariusz lekcji matematyki w klasie 6
(czas trwania: 45 min.)
Cele ogólne:
1) Kształcenie umiejętności pracy w grupach.
2) Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
3) Kształcenie umiejętności wykorzystania teorii w praktyce.
Cele operacyjne: Uczeń potrafi:
- ułożyć ankietę
- sporządzić diagram słupkowy
- sporządzić diagram kołowy.
Metody: Praca w grupach, przeprowadzenie ankiety.
Tok lekcji:
1) Wspólny wybór pytań i propozycji odpowiedzi do ankiety.
Uczniowie proponują jakie pytania można zadać ankietowanym i podają propozycje odpowiedzi, które pytani będą wybierać. (Staramy się tak ustalać odpowiedzi aby była ich mniej więcej równa ilość przy każdym pytaniu)
2) Spisujemy pytania i proponowane odpowiedzi na jednej kartce, którą następnie kserujemy i dajemy każdemu uczniowi .
3) Przeprowadzamy ankietę wśród uczniów szkoły.
Każdy uczeń musi zadać wszystkie pytania co najmniej trzem osobom (wystarczy wejść do trzech czterech klas, w których każdy ankieter będzie rozmawiał tylko z jedną osobą)
4) Po powrocie do klasy dzielimy uczniów na 4 pięcioosobowe grupy (w sposób losowy)
każda grupa otrzymuje swój numer.
5) Następnie następuje przydział pytań dla poszczególnych grup.
Każdy uczeń dzieli swą ankietę na 4 części (4 pytania włącznie z odpowiedziami) i każdą część przekazuje do odpowiedniej grupy , której numer jest zgodny z numerem pytania.
6) Praca w grupach:
- Podsumowanie wyników badań (zsumowanie wszystkich odpowiedzi na dane pytanie ze wszystkich kartek ).
a. przedstawienie wyników w postaci procentów ,
b. wykonanie diagramu słupkowego,
c. przeliczanie ilości % na miarę odpowiadającego kąta,
d. wykonanie diagramu kołowego,
e. przedstawienie wyników pracy na planszy (A4)
7) Ocena prac przez grupy i nauczyciela.
Zaproponowane przez uczniów pytania i możliwe do wyboru odpowiedzi do ankiety:
1) Twoje ulubione zwierzę: | 3) Ulubiona dyscyplina sportu: |
Kot | Pływanie |
Chomik | Bieganie |
Pies | Piłka nożna |
Ptak | Siatkówka |
Rybka | "Dwa ognie" |
|
|
2) Ulubiona potrawa: | 4) Ulubiony kolor: |
Hamburger | Niebieski |
Chipsy | Czerwony |
Zupa pomidorowa | Czarny |
Słodycze | Biały |
Frytki | Żółty |
| Zielony |
Opracowanie: Bożena Żurek