Katalog

Małgorzata Gołąb
Język niemiecki, Scenariusze

Reime Baukasten. Wir machen kleine Gedichte - scenariusz lekcji języka niemieckiego w klasie III liceum ogólnokształcącego

- n +

Reime Baukasten. Wir machen kleine Gedichte - scenariusz lekcji języka niemieckiego w klasie III liceum ogólnokształcącego

Cele
1. Ogólne
Kierunkiem moich dążeń pedagogicznych w tej jednostce lekcyjnej jest podnoszenie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem, czytania i rozumienia krótkich form poetyckich oraz rozwijanie zainteresowań młodzieży literaturą niemieckojęzyczną, w szczególności poezją.
2. Operacyjne
Zamierzonymi osiągnięciami tej lekcji są:
- przeczytanie ze zrozumieniem krótkiego fragmentu tekstu z czasopisma "Juma",
- zapoznanie się z proponowanymi rymami z podręcznika wiodącego "Themen neu" II (&10),
- poprawne zastosowanie określonej zasady działania w tworzeniu własnych krótkich wierszy.

Przewidywany wynik lekcji
Po przeprowadzeniu lekcji chcę osiągnąć rozbudzenie określonych uzdolnień (tworzenia własnej poezji) i zainteresowań uczniów formami poetyckimi w języku niemieckim oraz przełamanie bariery "strachu" przed takimi tekstami.

Materiały (środki dydaktyczne)
- czasopismo "Juma" ( 1\03)
- podręcznik "Themen neu" Teil II
- schemat wiersza "Elfchengedicht"
- słownik języka niemieckiego

Tok lekcji
Po zapisaniu tematu klasa zapoznaje się z krótkim artykułem pt."Fruh ubt sich..." z czasopisma "Juma" 1\03 str.5 (www.juma.de). Jest to artykuł o młodej 18-letniej poetce, która tak jak wielu jej rówieśników uprawia sport, chodzi na koncerty i uczy się. Claudia wyraża siebie w swoich wierszach.
Po zapoznaniu się z tekstem steruję krótką dyskusją na temat poezji pisanej przez młodzież.
W mojej 36 osobowej klasie znalazło się kilka osób, które pochwaliły się swoimi próbami w tej dziedzinie. Ręczę, że każda będzie miała kilku "młodych poetów".
Proponuję, abyśmy spróbowali również tej zabawy w języku niemieckim. W tym celu zapoznaję młodzież z treścią zawartą w podręczniku wiodącym "Themen neu" II & 10.
Każdy ma za zadanie ułożyć 4-wersowy wiersz z proponowanych rymów (Baukasten) na str.122 podręcznika oraz ma nadać swojemu wierszowi tytuł.
Po wykonaniu tego zadania następuje prezentacja ułożonych wierszy.
Kolejnym etapem lekcji jest zapoznanie słuchaczy z pewnym schematem krótkiego wiersza. A oto ów schemat:

Elfchengedicht
Dieses kleine Gedicht hat immer 11 Worter in 5 Zeilen
1.Zeile Farbe oder Adjektiv
2.Zeile Nomen
3.Zeile etwas uber das Nomen
4.Zeile beginnt mit einer Person
5.Zeile Ausruf, Uberraschung, Losung
np.
Weiss
Mein Traumkleid
Es ist wunderschon.
Wir fahren zur Kirche
Hochzeit

Na to zadanie przeznaczam trochę więcej czasu, rozdaję słowniki.
Powstają naprawdę piękne, wiersze.
Ponownie następuje prezentacja ułożonych wierszy. Uczniowie sami są zaskoczeni swoimi nowymi umiejętnościami.

Opracowanie: Małgorzata Gołąb

Wyświetleń: 1359


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.