![]() |
![]() |
Katalog Iwona Koseda Lekcja wychowawcza, Scenariusze "Subkultury młodzieżowe" - scenariusz lekcji wychowawczejSubkultury młodzieżowe.Temat: Subkultury młodzieżowe. Cel: Określenie czym jest subkultura młodzieżowa. Cele operacyjne: - uczeń uświadamia sobie znaczenie pojęcia subkultura młodzieżowa; - wymienia znane mu subkultury młodzieżowe; - potrafi określić cechy charakterystyczne subkultur. Metody i formy pracy z uczniami: - pogadanka; - burza mózgów; - praca w grupach; - dyskusja; - wnioski. Środki dydaktyczne: - szary papier; - pisaki. Czas zajęć: 45 minut. Przebieg zajęć: 1. Co nazywamy "subkulturą"? Zespół wzorów, zasad, norm zwyczajowych, przyjętych i obowiązujących w grupie społecznej stanowiącej część szerszej zbiorowości odmiennych od norm zwyczajowych przyjętych przez ogół społeczeństwa. 2. Wyszukanie antonimów - pojęć przeciwstawnych i uzupełniających się: kultura, obyczajowość, tradycja, obrzędy, obyczaje, zwyczaje, orientacje społeczne. 3. Wyszukanie synonimów - pojęć równorzędnych, wariantów: podkultura, kultura, alternatywa, margines, element, patologia społeczna. 4. Burza mózgów - uczniowie wypisują na tablicy nazwy współczesnych subkultur młodzieżowych, które znają: Hippisi, Skinhead, Streatboys, Sataniści, Harlejowcy, Cockery, Punki, Popiersi, Metalowcy, Graffiti, Gitowcy.... 5. Klasa podzielona na grupy zastanawia się nad cechami charakterystycznymi subkultur: a) swoisty język; b) swoista tonacja emocjonalno - uczuciowa; c) specyficzne formy zachowania; d) specyficzny system wartości. 6. Podsumowanie i wnioski: Po omówieniu cech charakterystycznych subkultur klasa odpowiadając na pytania wyciąga wnioski: - Jak subkultury młodzieżowe są odbierane przez społeczeństwo? - Jaka młodzież poddaje się wpływom subkultur? - Czy jesteś podatny na wpływ subkultur?
Opracowanie: Wyświetleń: 11058
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |