|
|
Katalog Anna Próba, Wioletta Cieślak Przyroda, Scenariusze "Zimowa stołówka. Wykonanie karmnika dla ptaków" - scenariusz zajęć koła przyrodniczo-ekologicznegoZimowa stołówka. Wykonanie karmnika dla ptaków.(wykorzystanie Internetu) W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczo-ekologicznego oraz uczniowie klasy IIIB (zaproszeni w ramach współpracy między klasami). Zajęcia prowadziły: opiekun koła - Wioletta Cieślak, wychowawczyni klasy III b - Anna Próba. Cele ogólne: Metody: pokaz, pogadanka, czynnościowa, praktycznego działania Formy pracy: praca w grupach. Środki dydaktyczne: sklejki, paski cienkiej płyty pilśniowej, listewki, słoma, gwoździki, klej, papier ścierny, piłka ręczna do drewna, pilnik, kątownik, wiersz Wiesława Czermaka pt: "Zimowa stołówka", zagadka, piłki, losy- zadania do wykonania aby wykupić fant, komputery z dostępem do Internetu. Czas trwania: 150 minut. Przebieg zajęć. 1. Zabawa integrująca grupę: "Roślina zwierzę rzecz". Objaśnienie zasad zabawy. Dzieci tworzą trzy koła. W każdym kole staje jedno dziecko, trzymając piłkę. Dziecko stojące mówi: "Roślina, zwierzę, rzecz. Roślina zwierzę!" i rzuca piłkę do wybranego dziecka w kole, równocześnie licząc do 10, Dziecko ma za zadanie jak najszybciej podać nazwę jakiegoś zwierzęcia, np. łoś, a następnie odrzucić piłkę. Jeśli nie zdąży podać nazwy w trakcie liczenia, daje fant. Dziecko będące w środku ponownie wylicza:, "Roślina, zwierzę, rzecz. Roślina, itd.". Jeżeli kolejnemu wybranemu dziecku uda się poprawnie odpowiedzieć, przejmuje piłkę i dalej prowadzi zabawę. Ważne jest aby nazwy nie powtarzały się. Kolejnym etapem zabawy jest wykupywanie fantów poprzez losowanie zadań do wykonania. 2. Nauczyciel opowiada o życiu ptaków zima. 3. Rozmowa w efekcie której uczniowie zaproponują zorganizowanie pomocy zimującym w naszym kraju ptakom. 4. Rozwiązanie zagadki: Na szkolnym boisku Ustawiły go zuchy I co dzień tam sypią Ziarno i okruchy. (KARMNIK) 5. Praca z wykorzystaniem komputerów. Wejście do Internetu. http://eduseek.interklasa.pl/ - Wybór tematu "Karmniki dla ptaków- najprostszy karmnik". - Wyszukanie informacji dotyczących: rodzajów karmników, budowy najprostszego karmnika, miejsca ustawienia karmników, rodzaju pokarmów dla ptaków. 6. Dzielenie się zdobytymi wiadomościami. 7. Zaprezentowanie rysunku ilustrującego kolejne czynności podczas budowania karmnika. 8. Praca uczniów w zespołach. Pomoc N. w zależności od potrzeb. 9. Porządkowanie miejsca pracy. Zorganizowanie wystawki. 10. Nauczyciel recytuje wiersz Wiesława Czermaka pt: "Zimowa stołówka". Zaplanowanie wycieczki w celu zawieszenia karmników. 11. Podsumowanie zajęć. Spontaniczne wypowiedzi uczniów.
Opracowanie: Wyświetleń: 5676
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |