Katalog

Anna Kaczmarek
Język niemiecki, Scenariusze

Die Schule von gestern und heute - scenariusz lekcji w ramach integracji międzyprzedmiotowej języka niemieckiego i języka łacińskiego

- n +

Die Schule von gestern und heute.

Scenariusz lekcji dwugodzinnej w ramach integracji międzyprzedmiotowej języka niemieckiego i języka łacińskiego dla klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego


Cele ogólne:

  • zainteresowanie uczniów historią starożytną;
  • zapoznanie uczniów z systemem szkolnictwa w Starożytnej Grecji;
  • doskonalenie pracy z tekstem;
  • doskonalenie swobodnego wypowiadania się w języku niemieckim;
  • zapoznanie się z językiem łacińskim- wprowadzenie przysłów związanych ze szkołą i życiem codziennym.

    Cele operacyjne:

    Uczeń:
  • wie, jak wyglądał dzień powszedni ucznia w Starożytnej Grecji i jak wyglądała nauka w szkole;
  • zna kilka przysłów łacińskich na temat szkoły i życia codziennego;
  • dostrzega różnice i podobieństwa pomiędzy systemem szkolnictwa Starożytnej Grecji i współczesnym;
  • potrafi prawidłowo wnioskować;
  • czyta tekst ze zrozumieniem;
  • wyszukuje potrzebne mu informacje;
  • wypowiada się w sposób uporządkowany na temat aktualnego systemu szkolnictwa w Polsce;
  • układa samodzielnie zdania z wyrażeniami: halten für, die Grundlage bilden, Kenntnisse vermitteln, Bildung erhalten, Nachdruck auf etwas legen;
  • charakteryzuje konstrukcje gramatyczne w tekście i objaśnia ich zastosowanie;
  • przekształca zdania ze strony czynnej na bierną;
  • współpracuje z rówieśnikami.

    Metody:

  • oglądowa;
  • problemowa;
  • samodzielnego działania.

    Formy:

  • grupowa.

    Środki dydaktyczne:

  • kserokopie tekstu:"Der Unterricht und die Schulen in Griechenland vor Jahrhunderten", E. Jarusel "Klassisches Altertum- Griechenland und Rom", Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego;
  • słowniki polsko- niemieckie;
  • karty pracy dla uczniów.

    Przebieg zajęć:

    1. Powitanie klasy przez nauczycieli prowadzących zajęcia.
    2. Podział uczniów na 4 grupy w wyniku losowania.
    3. Rozdanie tekstu pt. : "Der Unterricht und die Schulen in Griechenland vor Jahrhunderten".
    4. Odczytanie tekstu przez nauczyciela języka niemieckiego i podanie uczniom kluczowego słownictwa do tekstu.
    5. Samodzielne czytanie tekstu przez uczniów.
    6. Odpowiadanie na pytania do tekstu w grupach.
    7. Wspólne redagowanie odpowiedzi do omawianego tekstu. Korekta ewentualnych błędów uczniowskich przez nauczyciela j. niemieckiego.
    8. Charakterystyka szkolnictwa w Starożytnej Grecji na podstawie tekstu pt. : "Der Unterricht und die Schulen in Griechenland vor Jahrhunderten".
    9. Uzupełnienie wiadomości z tekstu na temat życia szkolnego w Starożytnej Grecji przez nauczyciela języka łacińskiego.
    10. Charakterystyka szkolnictwa współczesnego w Polsce. Wspólne wypełnienie tabeli porównującej oba typy szkół.
    11. Przekształcanie wybranych zdań z tekstu ze strony czynnej na stronę bierną.
    12. Wprowadzenie przez nauczyciela języka niemieckiego kilku przysłów łacińskich na temat szkoły i nauki.
    13. Krótka charakterystyka języka łacińskiego - podobieństwa i różnice z językiem niemieckim- prowadzą obaj nauczyciele.
    14. Kreatywne pisanie przez grupy krótkich scenek rozgrywających się w szkole greckiej przed wiekami i współczesnej szkole polskiej.
    15. Prezentacja scenek przez uczniów na forum klasy.
    16. Podsumowanie zajęć przez obu nauczycieli.
    17. Podanie zadania domowego.

    Zadanie domowe:

    Äußere deine Meinung zum Thema: "Meine Traumschule".
    Wypowiedz się w formie pisemnej na temat: "Moja szkoła marzeń".

    Opracowanie:
    Anna Kaczmarek

  • Wyświetleń: 2004


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.