![]() |
![]() |
Katalog Alina Zdeb Zawodowe, Scenariusze Architektura starożytna - utrwalenie wiadomości. Scenariusz lekcji z projektowania.Architektura starożytna - utrwalenie wiadomości.Scenariusz lekcji w kl.II technikum budowlanego.I. CELE LEKCJI: 1. Cele ogólne: - usystematyzowanie wiedzy na temat architektury starożytnej jaką posiadają uczniowie z wcześniejszych lekcji - utrwalenie posiadanych wiadomości - uzupełnienie wiadomości przez wyjaśnienie wątpliwości i niejasności 2. Cele operacyjne: Uczeń powinien: - wymienić cechy charakterystyczne dla obiektów architektury starożytnej - podać okresy w jakich rozwijała się architektura na terenach poszczególnych państw starożytnych - wymienić i omówić materiały budowlane stosowane w starożytności - objaśnić konstrukcję budowli starożytnych - omówić formę budowli wznoszonych w starożytności - wymienić i opisać po kilka przykładów obiektów charakterystycznych dla poszczególnych państw starożytnych II. FORMA PRACY Praca w grupach 4 - 6 osobowych. III. MATODA PRACY: Wykład, " mapa myśli". IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Instrukcje dla uczniów opracowane na kartkach, papier plakatowy, mazaki. V. PRZEBIEG LEKCJI: 1.Część organizacyjna: - sprawdzenie obecności - podanie tematu lekcji - określenie celu lekcji - podział klasy na grupy 2. Realizacja tematu: - wyjaśnienie na czym polega metoda "mapa myśli" (Metoda ta nazywana jest również " mapą pamięci", "mapą mózgu", "mapą pojęciową".Jak wynika z nazwy musicie utworzyć mapę. Będzie to mapa waszej wiedzy na temat architektury starożytnej. Mapę sporządzicie wykorzystując skojarzenia, symbole, pojęcia, hasła, zwroty kojarzące się Wam z hasłem wywoławczym - ARCHITEKTURA STAROŻYTNA umieszczonym w centrum arkusza papieru, który otrzyma każda grupa. ![]() Od hasła odchodzą promienie główne, na których należy zapisać główne pojęcia. Na każdym głównym promieniu należy stworzyć promienie podrzędne i zapisać na nich skojarzenia, hasła, pojęcia, dane bardziej szczegółowe niż pojęcia główne. Od tych promieni należy stworzyć następne...itd. Musicie scharakteryzować architekturę starożytną więc powinniście umieścić na mapie informacje dotyczące miejsc, w których się ona rozwijała, jej podstawowych cech, materiałów budowlanych stosowanych w tamtym okresie, rodzajów budowli oraz ich konstrukcji i formy. W trakcie pracy możecie korzystać z otrzymanych kartek z instrukcją dotyczącą tworzenia "mapy myśli", ale nie korzystacie z podręczników i notatek. Czas Waszej pracy wynosi 15 minut. Po tym czasie wybrany przez grupę lider omawia zagadnienia, które znalazły się na opracowanej mapie. Czas prezentacji dla każdej grupy wynosi 5 minut.) - rozdanie poszczególnym grupom, papieru, mazaków i kartek z instrukcją pracy Instrukcja dla grupy: Cel stosowania metody Metoda pomoże: - wykazać jakie macie wiadomości i uporządkować je - sprawdzić co nie zostało w pełni dopracowane - powiązać różne zjawiska i fakty - poznać wiedzę kolegów i porównać ją ze swoją Sposób pracy - zastanowić się co kojarzy się Wam z podanym hasłem "Architektura starożytna" - na głównych promieniach "mapy myśli" zapisać wszystkie podstawowe skojarzenia - zastanowić się co kryje się pod zapisanymi hasłami - na każdym promieniu podrzędnym zapisać swoje myśli - wybrać lidera grupy, który omówi mapę - dokonać prezentacji sporządzonej mapy omawiając poszczególne zagadnienia Uwaga! - czas pracy jest ograniczony i wynosi 15 minut - tworzona mapa jest wspólna więc wszyscy członkowie grupy włączają się do pracy - korzystaj z wiedzy kolegów i słuchaj ich uważnie, ale nie bój się przedstawić swojego punktu widzenia - czas prezentacji wynosi 5 minut) - tworzenie przez grupy "mapy myśli" (praca w grupach przez 15 min.) - prezentacja map przez liderów poszczególnych grup 3. Zakończenie lekcji: - podsumowanie (wskazanie tematów dobrze opracowanych i tych, w których wystąpiły braki - pytania uczniów i odpowiedzi nauczyciela - ocena aktywności uczniów - podanie i wyjaśnienie tematu zadania domowego (Narysować w zeszycie "mapę myśli hasła "Architektura starożytna" tak, aby odzwierciedlała Twój sposób myślenia)
Opracowanie: Wyświetleń: 2949
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |