Katalog

Elżbieta Malicka
Matematyka, Scenariusze

Utrwalenie wiadomości o przekształceniach geometrycznych - scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum - hospitacja diagnozująca

- n +

Utrwalenie wiadomości o przekształceniach geometrycznych.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IIIgimnazjum Hospitacja diagnozująca

Cele ogólne: doskonalenie procesu uczenia się, myślenia, umiejętność współpracy i wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Cele operacyjne:
Uczeń umie:
  • wykonywać przekształcenia geometryczne,
  • stosować konstrukcyjny podział odcinka na równe części w zadaniach,
  • współdziałać w zespole,
  • posługiwać się językiem matematycznym.

    Zagadnienia hospitacyjne ( umiejętności składowe i operacyjne)

    Zapamiętanie wiadomości: uczeń zna pojęcie symetrii osiowej środkowej, obrotu, jednokładności, osi symetrii figury.

    Zrozumienie wiadomości: uczeń potrafi zastosować poznane pojęcia, dotyczące przekształceń geometrycznych w układaniu pytań i formułowaniu odpowiedzi potwierdzających rozumienie wyuczonych pojęć, a także dobieraniu odpowiednich treści teoretycznych do rysunków praktycznych.

    Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych: uczeń potrafi wykonywać przekształcenia geometryczne z wykorzystaniem poznanych własności tych przekształceń.

    Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych: uczeń potrafi dokonywać prezentacji własnej pracy.

    Cele wychowawcze:

  • rozwijanie współdziałania w grupie,
  • kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego,
  • uczenie wytrwałości w wysiłku umysłowym,
  • kształcenie odpowiedzialności za wyniki pracy w grupie.

    Formy pracy: z całą klasą, praca indywidualna, praca w grupach

    Metody pracy: metoda aktywna (ćwiczeniowa), pogadanka

    Środki dydaktyczne: plansze wykonane przez uczniów, kartki z zestawami zadań, rozsypanka do układania, plansza do wpisywania punktów uzyskanych przez każdego ucznia.

    Przebieg lekcji:


    1. Sprawy organizacyjne.
    2. Podanie tematu lekcji.
    3. Układanie pytań do przygotowanych przez uczniów odpowiedzi, dotyczących wiadomości teoretycznych z przekształceń geometrycznych.
    4. Rysowanie indywidualnie przez uczniów konstrukcji, dotyczących przekształceń geometrycznych (3 zadania dotyczące symetrii osiowej, środkowej, obrotowej)
    5. Dobieranie wiadomości (skali i opisu położenia obrazu) do rysunków jednokładności w różnych przypadkach - praca w grupach.
    6. Zaprezentowanie swojej pracy przez przedstawicieli trzech wybranych grup.
    7. Wylosowanie zadania do wykonania w grupie przez przedstawiciela każdej grupy (zadania dotyczyły przekształcania figur przez jednokładność) i rozwiązywanie.
    8. Zaprezentowanie swoich rozwiązań przez przedstawicieli trzech pozostałych grup.
    9. Podsumowanie pracy uczniów poprzez podliczenie ilości punktów zdobytych przez każdego ucznia wykazanych w tabeli oraz wystawienie na tej podstawie ocen (wszystkie czynności każdego ucznia indywidualne i grupowe są punktowane).


    Opracowanie:
    mgr Elżbieta Malicka

  • Wyświetleń: 2395


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.