Katalog

Ewa Widaj
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Dłuższe wypowiedzi w związku z treścią zagadek, przysłów i wiersza o miesiącu kwietniu - scenariusz zajęć zintegrowanych

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dłuższe wypowiedzi w związku z treścią zagadek, przysłów i wiersza o miesiącu kwietniu.

Cele:
- zapoznanie z treścią zagadek, przysłów, wierszy o miesiącu kwietniu.
- wdrażanie do samodzielnych, dłuższych wypowiedzi na określony temat na podstawie obserwacji i czytanych tekstów.
- poszerzenie słownictwa dotyczącego pojęć przyrodniczych.
- kształcenie umiejętności rozpoznawania kwiatów.
- kształcenie umiejętności wyrażania swoich uczuć, wywołanych treścią wiersza, listu, przysłów.
- rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody.
- uświadomienie celu ochrony niektórych roślin.

Środki:
- rozsypanka wyrazowa, plansze, zagadki, przysłowia, kartki z tekstem wiersza, list od kwietnia, bukiet kwiatów w wazoniku.

Metody:
- Czynna (rozmowa, pisanie, układanie)
- Słowna (rozmowa z dziećmi, czytanie listu, wiersza, zagadek, przysłów)
- Oglądowa (pokaz bukietu kwiatów)


PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Powitanie - nawiązanie do tematu lekcji. Odczytanie listu, omówienie treści. Dłuższe wypowiedzi związane z czytanym listem, wyrażanie swoich uczuć wywołanych treścią listu.
1. Jaką mamy teraz porę roku?
2. Jaki mamy teraz miesiąc?
3. Odgadywanie zagadek wiosennych ( dzieci wybierają z koszyczka różne zagadki i przysłowia).
4. Wypowiedzi na temat przysłów.
5. Swobodne wypowiedzi na temat kwietniowej pogody na podstawie własnych obserwacji i czytanych przysłów.

II. Ćwiczenia słownikowe - rozpoznawanie i nazywanie przygotowanych kwiatów.

III. Rozdajemy dzieciom treść wiersza. Wyraziste czytanie wiersza i porównywanie jego treści z myślami wypowiedzianymi w przysłowiach.
1. wyjaśnienie znaczenia słów: figlarz, plecie, półwiosenny, półzimowy.
2. omówienie treści za pomocą pytań: jaką pogodę zapowiada miesiąc kwiecień (zmienną), co niesie dzieciom (kwiaty), czy tylko dzieci lubią kwiaty?, gdzie możemy oglądać kwiaty (w lesie, ogródku, parku, działce, wazonie), po co hodujemy kwiaty? (dla ozdoby).

IV. Układanie zdań - zapis w zeszytach na temat "Kwiaty w kwietniu".

V. Podsumowanie zajęć.


Zagadki i przysłowia związane z miesiącem kwietniem.

Figlarz kwiecień ciągle plecie, że dla dzieci niesie kwiecie.
Naraz śniegiem w okna rzuci. Kwietniu, czemu dzieci smucisz?

Półwiosenny, półzimowy,
Nie dla wszystkich bywa zdrowy.
To zaświeci błyskawicą,
To zasypie twarz śnieżycą.
Imię swoje zdobi kwiatem,
Nieraz zimę splata z latem.
A w ogóle chytra sztuka!
Bacz, by Ciebie nie oszukał.

Śpiewa w górze
piosenkę do słonka.
Głos ma podobny
do drżenia dzwonka.
/skowronek/

Zaledwie dnieje, zaledwie świta,
Już piosnką dzwoni
W niebios błękitach.
/skowronek/

wietrzyk wiosnę niesie
ciepłe już są ranki.
A za wioską w lesie
Zakwitły....................
/sasanki/

Żabkę zje na śniadanie,
na jednej nodze stanie.
Witaj panie...................
/bocianie/

myszek nie łowią,
ptaszków nie jedzą
te kotki szare,
co na drzewach siedzą.
/bazie/

wrócił zza morza,
chodzi po błocie,
w czerwonych butach
biały pan......................
/bociek/

jak się te białe kwiatki nazywają,
które spod śniegu główki wychylają?
/przebiśniegi/


Rozsypanka sylabowa
Sko-wro-nek, prze-biś-nie-gi, sa-san-ki,
szpa-ki, brat-ki, ba-zie, sto-krot-ki, bo-ciek,
kro-kus, za-wil-ce, fioł-ki,


Zdania:
Na polach i łąkach zielono.
Zakwitły wiosenne kwiaty.
Małe wróbelki ćwierkają.
Kwiecień przynosi nam kwiaty.
Pozdrawia nas ptasim śpiewem.
Zakwitły liliowe fiołki, żółte żonkile, różowe stokrotki.



LIST OD KWIETNIA!

Cześć! Dzień Dobry!
To ja, w szyby pukam deszczem.
To ja kwiecień.
Łąki żółcę i niebieszczę, srebrzę bazie,
a kaczeńce zdobię złotem.
Ja pozdrawiam ptasim śpiewem i klekotem.
Warto co dzień wybiec w pole i na łąkę,
żeby spotkać się z bocianem i skowronkiem,
żeby sprawdzić, czy zbudziły się motyle.
Żeby spojrzeć na sasanki i zawilec!

Na tym kończę, bo do lasu muszę lecieć.
Błyskam słońcem.
Bądźcie zdrowi!

MIESIĄC KWIECIEŃ

Opracowanie: Ewa Widaj

Wyświetleń: 3575


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.