Katalog Jolanta Kruczkowska Matematyka, Scenariusze Trening przed klasówką - wyrażenia dwumianowane. Konspekt lekcji matematyki w klasie czwartej.Trening przed klasówka - wyrażenia dwumianowane.Konspekt lekcji matematyki w klasie czwartejCele operacyjne: uczeń - operuje prostymi wyrażeniami dwumianowanymi i zapisuje je w postaci dziesiętnej (złote, grosze, godziny, minuty, sekundy, litry, mililitry) - szacuje, jaka będzie wysokość rachunku przy dużych zakupach - stosuje kalkulator w trudniejszych obliczeniach - matematyzuje sytuacje realistyczne Metody pracy: opowiadanie, praca w grupach, dyskusja Środki dydaktyczne: zakraplacze, kubeczki do wody, probówki, kalkulatory, nożyczki, klej, foldery miejscowych marketów, kolorowa plansza zająca w samochodzie. Uwaga: Lekcja ta odbyła się krótko przed Wielkanocą, treści w niej zawarte wielokrotnie nawiązywały do tradycji tych świąt. Na specjalnie udekorowanym stole znajdowały się koszyczki, pisanki oraz wymienione w środkach dydaktycznych przedmioty. Przebieg lekcji: Przywitanie się z uczniami, podział na grupy (ewentualnie można to zrobić dzień wcześniej). 1. Wprowadzenie do tematu - krótkie opowiadanie nauczyciela "Spotkanie z zającem wielkanocnym" Załącznik 2. Podanie problemu do rozwiązania za pomocą doświadczenia (lider każdej grupy sam wybiera materiały przydatne do pracy). Uczniowie powinni w grupach za pomocą zakraplacza obliczyć ilość kropli wody w jednym mililitrze (jednocześnie mierzyć czas), a następnie w pamięci lub kalkulatorem ilość kropli wody w pięciu litrach. Potem mogą za pomocą kalkulatora obliczyć czas kapania 5 litrów benzyny. 3. Samodzielna praca grup (nauczyciel służy pomocą). 4. Omówienie eksperymentu, porównanie wyników. 5. Podanie uczniom następnego problemu: Pewnemu staruszkowi udzieliłeś pomocy, dostałeś od niego 1000zł, ale musisz całą kwotę przeznaczyć na prezenty i zakupy wielkanocne. Wytnij te produkty wraz z cenami z folderów, włóż do koszyczka. Sprawdź, czy wydałeś dokładnie 1000zł. 6. Sprawdzenie, omówienie zadania. 7. Zadanie domowe: Zrób zakupy na śniadanie wielkanocne dla rodziny czteroosobowej, możesz wydać do 50zł. Kolorowe obrazki z cenami wklej do zeszytu, zrób odpowiednie obliczenia. 8. Ewaluacja: Uczniowie przyczepiają do tablicy przygotowane przez nauczyciela słoneczka: a) uśmiechnięte, jeśli lekcja się podobała i chcieliby jeszcze tego typu zajęcia, b) smutne w przeciwnym przypadku. 9. Ocena pracy grup lub poszczególnych uczniów. Załącznik Spotkanie z zającem wielkanocnym - opowiadanie nauczyciela Wczoraj robiłam zakupy świąteczne w pobliskim markecie. Po przyjściu do domu, poczułam się zmęczona, zasnęłam. Śniło mi się, żę pracuję na stacji benzynowej. Nagle podjechał maleńki samochodzik, a w nim wyobraźcie sobie, siedzi zając wielkanocny. Wychodzi z auta i pyta: - Ile kosztuje kropla benzyny? - Nic, odpowiedziałam z uśmiechem. On na to: - To proszę mi nakapać pełen bak, 5 litrów. Zdębiałam. Nie wiedziałam, co powiedzieć, jak wybrnąć z tej sytuacji? Nie mogę dawać za darmo benzyny, szef mnie wyrzuci! Zmęczona i zdenerwowana, przebudziłam się. Zaczęłam się zastanawiać, ile kropel musiałabym nakapać, jak długo by to trwało? Pomóżcie mi rozwiązać ten problem!
Opracowanie: Wyświetleń: 3477
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |