Katalog

Anna Łazuk
Język polski, Scenariusze

O żywocie ludzkim Jana Kochanowskiego - scenariusz wycieczki do miejsc związanych z życiem Jana Kochanowskiego

- n +

O żywocie ludzkim Jana Kochanowskiego

Scenariusz wycieczki do miejsc związanych z życiem Jana Kochanowskiego


Cele szczegółowe:

poznawczy:
  • poznanie regionu,
  • poznanie miejsc związanych z życiem Patrona,
  • pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego

    kształcący:
  • kształcenie sprawności wyrażania myśli,
  • kształcenie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania

    wychowawczy:
  • wyrabianie potrzeby obcowania z dorobkiem kultury narodowej,
  • wyrabianie umiejętności kulturalnego zachowania się w muzeum,
  • budzenie wrażliwości na piękno przyrody,
  • zachęcanie do samodzielnego zdobywania wiedzy

    Wycieczka zorganizowana została w klasie pierwszej. Była podsumowaniem cyklu lekcji poświęconych omówieniu życia i twórczości Jana Kochanowskiego - Patrona VI Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Poprzedziło ją dokładne przygotowanie przez uczniów. Oni także byli współorganizatorami tej wycieczki, podzielili się obowiązkami, dokonali przydziału zadań, opracowali dokładny plan. Pomoc nauczyciela ograniczyła się do koordynowania działań.

    Trasa wycieczki wiodła przez Sycynę, Zwoleń, Czarnolas, Lublin. Na dołączonej mapce zaznaczono te miejscowości.

    Przebieg wycieczki

    1. Sycyna:
  • zatrzymanie się przed przydrożną figurą, gdzie podobno stał dwór Kochanowskich; opowieść o dzieciństwie Jana Kochanowskiego.

    2. Zwoleń:
  • zatrzymanie się przed pomnikiem Jana Kochanowskiego, stojącym na rynku,
  • przejście do kościoła parafialnego Świętego Krzyża; opowiadanie o historii kościoła i znajdujących się w nim epitafiach.

    3. Czarnolas:
  • omówienie położenia wsi Czarnolas oraz ukształtowania terenu,
  • wyjaśnienie nazwy Czarnolas,
  • omówienie historii wsi, począwszy od XIV wieku, ze zwróceniem uwagi na związki z rodziną Kochanowskich,
  • samodzielne zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego, oglądanie eksponatów poprzedzone informacją, dotyczącą pamiątek po poecie: metalowych drzwi z herbem Korwin i inicjałami JK, pochodzących prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w 1720 roku oraz fotela poety wyściełanego kurdybanem, przypomnienie genezy "Trenów" przed obrazem Jana Matejki "Kochanowski nad zwłokami Urszulki", recytacja wybranych "Trenów",
  • przejście do miejsca, gdzie według tradycji miał stać dworek Kochanowskiego; omówienie historii tego dworku,
  • przejście do parku przed XIX - wieczny kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki i popiersiem Piotra Kochanowskiego, bratanka poety. Tu prawdopodobnie rosła słynna lipa; recytacja fraszki "Na lipę",
  • spacer po parku,
  • zatrzymanie się przed pomnikiem Jana Kochanowskiego; podanie informacji o twórcy pomnika oraz okolicznościach jego postawienia; podzielenie się wrażeniami.

    4. Lublin:
  • przejście na Stare Miasto; wyjaśnienie przyczyn przyjazdu Jana Kochanowskiego do Lublina, opowieść o okolicznościach śmierci i pochówku poety. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

    5. Powrót do Radomia.

    Podsumowaniem wycieczki było opracowanie kalendarium życia i twórczości Jana Kochanowskiego, ilustrowane zdjęciami wykonanymi w czasie wycieczki. Stanowiło ono ekspozycję w sali języka polskiego.

    W czasie wycieczki uczniowie nakręcali film. Został on wyświetlony na godzinie wychowawczej, a także zaprezentowany rodzicom w czasie wywiadówki.

    Opracowanie:
    Anna Łazuk
    nauczycielka
    VI Liceum Ogólnokształcące
    im. Jana Kochanowskiego
    w Radomiu

  • Wyświetleń: 2744


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.