Katalog

Beata Nowak
Historia, Scenariusze

Odzyskanie niepodległości w Radomiu w listopadzie 1918 r. - scenariusz lekcji regionalnej z historii

- n +

Odzyskanie niepodległości w Radomiu w listopadzie 1918 r.

SCENARIUSZ LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ
W KLASIE IV LO

Klasa IV LO
Czas trwania: 45 min.

Cele ogólne:
- Ukazanie wydarzeń w Radomiu związanych z odzyskaniem niepodległości w listopadzie 1918 roku.
- Kształtowanie poczucia patriotyzmu lokalnego.

Cele operacyjne:
Po zakończeniu lekcji uczniowie powinni:
- znać wydarzenia w Radomiu związane z odzyskaniem niepodległości,
- pogłębić więź emocjonalną ze swoim miastem,
- ugruntować poczucie tożsamości regionalnej,
- orientować się w źródłach i dokumentach historycznych dotyczących swojego miasta,
- umieć interpretować źródła historyczne i korzystać z nich,
- umieć prezentować własny punkt widzenia w stosunku do zdobytej wiedzy,
- doskonalić zdobywanie wiedzy metodą projektów.

Formy aktywności:
- zbiorowa, jednolita
- grupowa.

Metody pracy:
- rozmowa nauczająca,
- praca z mapą,
- projekt badawczy w grupach,
- praca ze źródłem historycznym i tekstem.

Środki dydaktyczne:
- mapa Radomia i jego okolic,
- artykuły prasowe i popularno-naukowe, gazety,
- ilustracje i fotografie,
- publikowane relacje i wspomnienia uczestników wydarzeń z 1918 r.

Przygotowanie do lekcji
Na dwa tygodnie przed terminem lekcji uczniom zostały przedstawione tematy i ustalono zakres projektów:
1. Radom w 1918 roku, pod okupacją austriacką.
2. Przygotowania do rozbrojenia wojsk okupacyjnych.
3. Odzyskanie niepodległości w Radomiu w listopadzie 1918 r.
4. Główni działacze niepodległościowi w Radomiu w 1918 r.
5. Uczniowie gimnazjalni w Radomiu u Józefa Piłsudskiego.
6. Pamiętniki historyczne w Radomiu upamiętniające odzyskanie niepodległości.

Uczniowie sami tworzą 5-osobowe zespoły i wybierają tematy problemów.
Nauczyciel podaje instrukcje do projektów. Zapoznaje z celami i zadaniami, które trzeba wykonać aby zrealizować cele projektu.

Zadanie:
Uczniowie mają się dowiedzieć o wydarzeniach w mieście w 1918 r., jak wyglądało rozbrajanie wojsk okupacyjnych, wymienić działaczy tego okresu oraz wskazać pamiątki z tamtych lat.
Źródła, z których można skorzystać: Do każdego z projektów nauczyciel przedstawił źródła, z których uczniowie mogą skorzystać (są załączone w dodatkowych informacjach), ponadto informacje znajdują się w bibliotece szkolnej, w archiwum miejskim, w muzeum regionalnym, we wspomnieniach mieszkańców. Nauczyciel wyposaży uczniów w listy do wyżej wymienionych instytucji.
Na wykonanie zadania uczniowie mają trzy tygodnie. Ustalony został także termin konsultacji.


Przebieg lekcji
1. Czynności porządkowe,
- powitanie uczniów,
- sprawdzenie listy obecności.
2. Pogadanka wstępna:
- zapis tematu lekcji,
- nawiązanie nauczyciela do rocznicy i Święta Niepodległości 11.XI w oparciu o wiedzę podręcznikową oraz prasę, telewizję i radio (rozmowa nauczająca),
3. Lekcja właściwa:
- prezentacja przez zespoły poszczególnych projektów (zespoły prezentują zebrane informacje, źródła, fotografie, dokumenty, wywiady),
- podsumowanie działań zespołów przez ich liderów.
4. Ocena pracy uczniów:
Na ocenę będzie wpływała:
- ocena zespołów z prezentacji na lekcji,
- ocena z konsultacji,
- ocena z przydatności, ważności i oryginalności źródeł i dokumentów.

Zakończenie
Podsumowując lekcję, nauczyciel inicjuje krótką dyskusję zadając pytanie o wkład i rolę mieszkańców Radomia w odzyskanie niepodległości i oswobodzenie miasta spod okupacji austriackiej w 1918 r.

Na zakończenie zostaje sporządzona krótka notatka w zeszycie, w której znajdują się nazwiska czołowych działaczy politycznych i uczestników wydarzeń 1918 roku w Radomiu.

Jako pracę domową, uczniowie mają przyswoić i ugruntować wiadomości zdobyte na lekcji.

Opracowanie: mgr Beata Nowak

Wyświetleń: 1487


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.