|
| ||||||
Katalog Kamilla Madzio Zajęcia zintegrowane, Scenariusze "Co słychać w lesie?" - scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem komputera dla klasy I. Ośrodek tematyczny - "Przyszła do nas wiosna".Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem komputera dla klasy IOśrodek tematyczny:Przyszła do nas wiosna. Temat dnia: Co słychać w lesie? Cele ogólne: Zapoznanie uczniów ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie wczesną wiosną. Cele operacyjne: - uczeń zna zwierzęta zwiastuny wiosny(ptaki), - potrafi zachować się w lesie, - układa wypowiedzi o życiu leśnych zwierząt na podst. wysłuchanego tekstu, własnych doświadczeń, - czyta głośno i cicho ze zrozumieniem krótkie teksty - rozpoznaje ptaki po ich wyglądzie i głosach, - liczy w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego, - uczestniczy w zabawach ruchowych z muzyką, śpiewa piosenkę w grupie. Wpis do dziennika: Wypowiedzi dzieci na temat "Co słychać w wiosennym lesie" na podstawie ilustracji, nagrania oraz tekstu pt. "Leśne obrazki". Rozpoznawanie ptaków zwiastunów wiosny z wykorzystaniem multimedialnego programu edukacyjnego PTAKI POLSKIE. Ćwiczenia w kształtnym pisaniu. Pisanie z pamięci - "rz" wymienne. Obliczenia typu 8+n. Rozwiązywanie zadań. Utrwalenie piosenki "Przyszła do nas wiosna". Metody: eksponujące, praktycznego działania, praca z tekstem, pomoce wizualne, Środki: Kaseta z nagraniem "Odgłosy lasu" kl. I, część I, Z EKOLUDKIEM W SZKOLE, ŻAK, komputery, multimedialny program edukacyjny PTAKI POLSKIE, wyd. Europa, podręcznik - semestr II; ćwiczenia - część 5, kaseta do zajęć muzycznych, semestr II, JUŻ W SZKOLE, Nowa Era, Formy: zbiorowa, indywidualna Przebieg zajęć: (Zajęcia w pracowni komputerowej) 1. Wprowadzenie do tematyki zajęć: postawienie problemu - czyje to głosy? - Wysłuchanie nagrania głosów ptaków - swobodne wypowiedzi dzieci. - Gdzie i kiedy możemy usłyszeć tyle głosów? /w lesie, wiosną/ - Jak należy zachować się w lesie żeby usłyszeć głosy ptaków? - Po czym poznajemy powrót wiosny?. /swobodne wypowiedzi dzieci/ 2. Rozpoznawanie ptaków - zwiastunów wiosny. Praca z multimedialnym programem edukacyjnym PTAKI POLSKIE. - wyszukiwanie ptaków - zwiastunów wiosny, słuchanie ich głosów - odczytywanie i słuchanie informacji, ciekawostek o ptakach (czym się odżywiają, gdzie budują gniazda), - zabawa z wykorzystaniem programu multimedialnego - czyj to cień?/cienie ptaków/ (Zajęcia w klasie) 3. Nazywanie ptaków zilustrowanych w ćwiczeniu- przyklejenie ich nazw z wyklejanki (Ćw.s10) 4. Głośne czytanie przez nauczyciela opowiadania " Leśne obrazki" (P.s.42,43) - wypowiedzi dzieci na temat opowiadania ukierunkowane pytaniami zamieszczonymi pod tekstem. 5. Praca z tekstem. - ciche czytanie tekstu i wyszukanie fragmentu opisującego wiosenny las, - głośne czytanie odszukanego fragmentu, - przepisywanie wyodrębnionego fragmentu do zeszytu ćwiczeń (Ćw. 5 s. 10) - ćwiczenie w kształtnym pisaniu, - 6. Zabawa ruchowa- taniec obudzonych zwierząt: motylków, ptaków, niedźwiedzia, muszek- dzieci naśladują ruchy zwierząt przy muzyce 7. Ćwiczenie pisowni wyrazów z "rz" wymiennym. - przypomnienie zasad pisowni - odczytanie informacji umieszczonej w ćwiczeniu s. 10, oznaczonej wykrzyknikiem, - przepisanie do zeszytu pary wyrazów: marzec- w marcu. Ułożenie zdań z tymi wyrazami, zapisanie ich na tablicy, a następnie w zeszycie. - 8. Obliczenia typu 8+n= Ćwiczenia w rachunku pamięciowym. - Na łące było 8 bocianów, ile bocianów jeszcze nadleciało skoro teraz jest ich 10, - Dowolne ćwiczenia w rachunku pamięciowym - Rozwiązywanie zadań z podręcznika pod kierunkiem nauczyciela / ćw. s.12 - Ilustrowanie patyczkami dodawania do 8 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - 9. Śpiewanie poznanej na poprzednich zajęciach piosenki pt.: "Przyszła do nas wiosna" 10. Podsumowanie dnia w kręgu Przedstaw głos ptaka, o którym dzisiaj rozmawialiśmy. Wybrane dziecko naśladuje głos ptaka. Pozostałe dzieci zgadują jaki to ptak. 11. Praca domowa. Naucz się pięknie czytać. 12. Ewaluacja zajęć Ocena zajęć przez narysowanie kropki w odpowiednim miejscu tabeli, czy zajęcia podobały się.
Opracowanie: Kamilla Madzio Wyświetleń: 10771
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |