Katalog

Zofia Kowalczyk
Chemia, Artykuły

Jak uczyć się chemii?

- n +

Jak uczyć się chemii?

Czasem nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, że chemia nie jest martwym przedmiotem, że właściwie wszystko, co cię otacza, to mniej lub bardziej złożone związki chemiczne. Dobrze jest w ten sposób podejść od nauki tego przedmiotu, mieć świadomość, że wszystkie reakcje chemiczne zapisywane w zeszycie, to nic innego jak opis otaczających nas zjawisk.

Dlatego punktem wyjścia jest zrozumienie. Chemia jest jednym z tych przedmiotów, których nie warto uczyć się na pamięć. Osobiście nie również zwolenniczką wkuwania na pamięć regułek, bo sami wiecie jak się to kończy, kiedy zabraknie w głowie jednego słowa.

Przed egzaminami jest zawsze za mało czasu na przygotowanie, choćbyś znał termin nawet miesiąc wcześniej. Najlepiej tak rozłożyć naukę w czasie, aby zakończyć powtarzanie całego materiału na kilka dni przed egzaminem, a następnie skupić się jedynie na tym, co w dalszym ciągu sprawia ci kłopot.

Naukę rozpocznij od zagadnień dla ciebie najtrudniejszych. Skup się na teorii, postaraj się ją przede wszystkim zrozumieć. Przećwicz reakcje chemiczne. To naprawdę dużo daje i ułatwia zrozumienie przebiegu zjawisk omawianych w danym dziale. Dobrze jest również robić skrótowe notatki, np. wypisać w punktach najważniejsze dla danego tematu zagadnienia, reakcje chemiczne, schematy, do których można wrócić przed samym egzaminem.

W większości podręczników, każdy dział tematyczny zakończony jest krótkim testem sprawdzającym. Warto jest odpowiedzieć na zawarte w nim pytania, pozwala to na wyłapanie braków.

Jeśli już rozumiesz dany materiał, zapoznaj się, a następnie przyswój sobie występującą w nim terminologię. Nie chodzi o uczenie się na pamięć definicji, ale o swobodne posługiwanie się terminami opisującymi dane zjawisko. Generalnie dobrze jest trzymać się zasady, że wszystko, o czym się uczysz, jest obecne w twoim najbliższym otoczeniu. W ten sposób łatwiej zapamiętasz.

Jeśli chodzi o reakcje chemiczne, na pewno nie raz zdarzyło ci się uczyć ich na pamięć. Jeśli dokładnie przeanalizujesz temat i zrozumiesz go, napisanie reakcji będzie jedynie jego dopełnieniem. Poza tym, co już jest mniej pocieszające, pisanie równań wymaga systematycznego wytrwałego treningu. To samo dotyczy zadań z treścią.

Ważną rzeczą jest kompleksowe uczenie się chemii. Nie należy oddzielać od siebie poszczególnych działów, ponieważ one tworzą całość. Wiele osób podchodzi do nich (np. do chemii kwantowej i chemii organicznej) jak do zupełnie niepowiązanych przedmiotów. A przecież wszystkie działy chemii " rządzą się tymi samymi prawami". Dlatego próbuj "płynnie"przechodzić z działu do działu.Takie podejście do przedmiotu, pomoże ci kojarzyć analogiczne fakty z różnych dziedzin chemii.

Chemia bardzo wymaga systematyczności, dlatego w miarę możliwości powtarzaj często materiał, rozwiązuj zadania, uzgadniaj reakcje chemiczne. To przynosi efekty. Wiadomo, że, przed egzaminem nie ma dużo czasu, dlatego go tak rozplanuj, aby każdego dnia mieć jeszcze chwilę czasu na krótką powtórkę przerabianego w tym dniu materiału.

Pamiętaj również o tym,że na egzaminie maturalnym, nikt nie będzie od ciebie wymagał zagłębiania się w szczegóły. Ty masz zagadnienie zrozumieć i umieć je wytłumaczyć własnymi słowami, bez recytowania definicji, które nierzadko są tak zawiłe, że trudno je od razu wyjaśnić. Dobrze, jeśli poprzesz swoje wywody reakcją albo, chociaż jej ogólnym schematem, ale jeśli zapomniałeś, to też nic się nie stanie. Po prostu wyjaśnij, o co chodzi w danym zjawisku, zrozumienie jest najważniejsze.

Trzymaj się zasad:
- systematyczność i jeszcze raz systematyczność
- niczego nie ucz się na pamięć, temat trzeba zrozumieć
- postaraj się dopasować do danego zagadnienia reakcje chemiczne i schematy, to ci pomoże w ugruntowaniu wiedzy
- ćwicz zadania z treścią

Opracowanie: Zofia Kowalczyk
Naucz chemii w I LO w Brzozowie

Wyświetleń: 3119


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.