Katalog

Maria Rogala
Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji z matematyki w klasie I gimnazjum. Dział programowy - Liczby rzeczywiste. Realizacja ścieżki - Edukacja Regionalna - treść nr 6.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI (DWIE GODZ. LEKCYJNE) - KLASA II GIMNAZJUM

DZIAŁ PROGRAMOWY - "POLE FIGURY GEOMETRYCZNEJ PŁASKIEJ"

Cel dydaktyczny - ćwiczenie wyobraźni przestrzennej i intelektualnej.

Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń powinien:
a) wiedzieć co to jest: parkietaż, tangram, dywan Sierpińskiego, liczba π i jej rozwinięcie dziesiętne,
b) znać zasady: planowania, wykonywania, prezentacji i oceniania prac projektowych,
c) zrozumieć sens stawiania problemów i rozwiązywania ich w twórczy sposób,
d) umieć stosować metody matematyczne do opisu i interpretacji zrealizowanego zagadnienia,
e) umieć planować i zaprezentować własną pracę.
Metoda projektu

Temat 1. Impresje matematyczne. Propozycje prac projektowych.

Formy pracy:
studia przykładowe, debata klasowa.

Pomoce dydaktyczne:
podręcznik dla klasy II gimnazjum "Matematyka krok po kroku",
kartki papieru,
wiersz W. Szymborskiej "Podziwu godna liczba π".

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Zapoznanie uczniów z propozycjami tematów.

I. Parkietaż.
Wykonaj parkietaż pokrywając płaszczyznę kolorowymi, powtarzającymi się wielokątami. Oblicz pole wszystkich figur o tym samym kolorze, oraz procentowy udział każdego koloru w całym parkietażu. (źródło - podręcznik str. 9)

II. Dywan Sierpińskiego.
Skonstruuj figurę zwaną dywanem Sierpińskiego w pierwszym, drugim i trzecim
kroku, przyjmując 10 cm jako długość boku pierwszego trójkąta równobocznego. Oblicz każdorazowo pole otrzymanej figury. Uogólnienie obliczeń na bok o długości a oraz na n-ty krok podwyższa ocenę na celujący. (źródło - podręcznik str. 19)

III. Tangramy.
Ułóż przynajmniej 5 tangramów tworzących pewien kształt, wykorzystując każdorazowo wszystkie 7 części kwadratu podzielonego według zasad przedstawionych w podręczniku. Ułożone tangramy przyklej na kartonie. (źródło - podręcznik str. 23)

IV. Wiersz dla rozwinięcia liczby π.
Ułóż wiersz o dowolnej i logicznej treści, tak aby liczby liter kolejnych wyrazów wiersza tworzyły rozwinięcie dziesiętne liczby π. Minimalna liczba cyfr rozwinięcia - 15.
(źródło - podręcznik str. 39)

3. Wyjaśnienie nowych terminów występujących w zadaniach w oparciu o podręcznik, zapoznanie z wierszem W. Szymborskiej.

4. Podanie instrukcji do projektu:
projekt indywidualny,
forma wykonania projektu - plakat, album, rysunek, wiersz,
źródła informacji - podręcznik matematyki,
termin realizacji prac - dwa tygodnie,
termin i miejsce prezentacji (po dokonaniu częściowej oceny przez nauczyciela),
czas prezentacji - jedna minuta.

5. Podanie kryteriów oceniania prac (ilość punktów od 0 do 5):
a) zawartość merytoryczna
b) wrażenia wizualne
c) pomysł na realizację danego tematu
d) prezentacja wykonanej pracy

6. Uwzględnienie pomysłów uczniowskich dotyczących realizacji prac.

7. Część podsumowująca:
podsumowanie i indywidualny wybór tematu.

Temat 2. Impresje matematyczne. Prezentacja prac projektowych.

Formy pracy:
wystąpienie publiczne przed klasą.

Pomoce dydaktyczne:
kartony z tematami prac,
tablica magnetyczna i magnesy,
prace uczniów,
kamera połączona z rzutnikiem pisma,
ekran
karty oceny projektu

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji:
przypomnienie tematów prac - podział wystąpień według tematów,
przypomnienie kryteriów oceniania - rozdanie kart oceny projektu.
3. Samoocena przed prezentacją.
4. Umieszczenie na tablicy kartonu z tematem prac i prezentacja prac projektowych z tego tematu.
5. Uzupełnienie samooceny, ocena po prezentacji przez klasę i nauczyciela (po każdym wystąpieniu).
6. Ostateczna ocena prac.
7. Podsumowanie efektów prac i zdobytych doświadczeń.

Karta oceny projektu

Ocena ucznia _______________________________________________

Kryteria

Liczba punktów

S K N
Zawartość merytoryczna      
Wrażenia wizualne      
Pomysł na realizację danego tematu      
Prezentacja      
Razem      
Ocena ostateczna  
S - samoocena, K - ocena klasy, N - ocena nauczyciela


Bibliografia:
W. Paczesna, K Mostowski - Poradnik metodyczny. Matematyka Nowej Ery dla gimnazjum klasa 1.
J.M. Jędzrejewski, K. Gałązka, E. Lesiak - Matematyka Krok Po Kroku. Podręcznik dla klasy II gimnazjum.

Opracowanie: Maria Rogala
Gimnazjum nr 3
w Zgierzu

Wyświetleń: 3399


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.