Katalog

Marzena Domżał
Technologia, Artykuły

Zalety i wady komputerowej rozrywki

- n +

Zalety i wady komputerowej rozrywki

Na pytanie do czego służy komputer większość dzieci i nastolatków bez chwili wahania odpowiedziałaby, że do grania. Niewielu z nich skojarzy komputer z narzędziem pracy: rachunkami, dokumentami, bazami danych, grafiką, czy też projektami technicznymi.

Tworzone obecnie programy multimedialne są w stanie zafascynować każdego - starannie opracowana oprawa graficzna, efekty trójwymiarowe, znakomity dźwięk potrafią przyciągać nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Komputerowa rozrywka to niezwykle prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki na całym świecie. Corocznie firmy produkujące tego typu oprogramowanie wypuszczają na rynek setki nowych gier z coraz lepszą grafiką i dźwiękiem. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak filmy czy muzyka, tak i programy komputerowe mogą przynieść wiele dobrego i złego. Umiejętnie wykorzystane, mogą rozwijać spostrzegawczość i refleks użytkownika, zdolność logicznego myślenia i podejmowania trafnych decyzji, a przede wszystkim gwarantują świetną zabawę. Na drugim biegunie są te, które zawierają elementy przemocy, bezsensownego okrucieństwa, czy też treści powszechnie uznawane za obraźliwe i uwłaczające ludzkiej godności, które wypaczają charakter młodego człowieka i niszczą wpajane przez rodzinę i szkołę normy i zasady moralne.

Na rynku nie brakuje odpowiedniego dla dzieci i młodzieży oprogramowania. Wskazówka, dla jakiej grupy wiekowej dany produkt jest przeznaczony znajduje się zwykle na jego opakowaniu. Dobrze jest jeżeli rodzic uczestniczy przy wyborze i zakupie nowych programów. Może wówczas zaobserwować jakiego rodzaju rozrywka fascynuje jego pociechę. A wybór jest naprawdę duży: jedne dzieci są pasjonatami gier przygodowych, drugie świetnie sobie radzą z zadaniami logicznymi, jeszcze inne preferują strategię, czy też symulatory różnych pojazdów. Umiejscowienie programu "w czasie i przestrzeni" też nie jest bez znaczenia. Część programów osadza swoją fabułę w przeszłości, inne sięgają do fantastycznych wizji przyszłości, jeszcze inne przenoszą w świat bajek.

Dla dzieci w wieku szkolnym najlepsze są gry edukacyjne, które bawiąc przekazują wiedzę. Na przykład zadanie matematyczne zmieniają w ciekawą zagadkę. Programy komputerowe oferują zwykle więcej możliwości niż książki czy filmy, ponieważ biernego uczestnika wydarzeń zmieniają w głównego bohatera, który, aby akcja potoczyła się dalej, musi rozwiązać kolejne zadania. Komputery, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, posiadają możliwość połączenia różnych sposobów prezentowania informacji: tekstu, obrazu, dźwięku, animacji i sekwencji filmowych. Przenoszą one dzieci do niezwykłej krainy wiedzy. Poszczególne rodzaje programów mogą być przydatne jako pomoc w nauce wielu szkolnych przedmiotów, a także jako źródło zdobywania informacji związanych z zainteresowaniami czy też hobby dziecka. Przy ich pomocy możliwe jest nie tylko przyswojenie nowej wiedzy, ale również powtórzenia wiadomości oraz nabycie umiejętności ich praktycznego zastosowania. Na użytkowników programów czekają ciekawe quizy, zagadki, krzyżówki, zadania. Programy edukacyjne zachęcają dzieci do zdobywania szerszej wiedzy i urozmaicają naukę. Są tym atrakcyjniejsze, im więcej posiadają elementów multimedialnych pobudzających dziecięcą wyobraźnię. Pomagają łatwiej kojarzyć, zapamiętywać i szybciej się uczyć. Często też z głośników dociera do odbiorcy głos lektora przybliżającego różne zagadnienia. Pozwala to na edukacyjne wykorzystanie komputera nawet przez młodsze dzieci, które nie potrafią jaszcze samodzielnie czytać. Umiejętne łączenie wesołej zabawy z nauką gwarantuje, że czas spędzony przed ekranem monitora zaowocuje wymiernymi efektami edukacyjnymi.

Obserwuje się przejawy pozytywnego zachowania dzieci podczas pracy przy komputerze. Najczęściej jest to: wyrażanie radości i zadowolenia z osiągniętego sukcesu, stałe wydłużanie czasu koncentracji uwagi, gotowość do podejmowania coraz to nowych wyzwań, integracja grupy i współpraca w jej ramach, gotowość niesienia pomocy innym, cierpliwość.

Nauka i zabawa z komputerem ma bez wątpienia wiele zalet, ale niestety ma również wady. Czasem bywa tak, że komputer staje się najlepszym i jedynym przyjacielem dziecka. Nie może się ono bez niego obejść, stale myśli o ulubionych grach, nie chce zainteresować się niczym innym. Bywa i tak, że kilkulatek zafascynowany przygodami wirtualnego bohatera tak dalece się z nim utożsamia, że aż traci poczucie rzeczywistości. Nie trudno wtedy o izolację dziecka od grupy rówieśników, wzmożoną nerwowość, pogorszenie wyników w nauce. Dziecko staje się uzależnione od komputera. Jest to sytuacja patologiczna, porównywalna z "dorosłymi" nałogami.

Niektóre gry, szczególnie zawierające przemoc straszą dzieci, co może prowadzić do stanów lękowy lub nawet koszmarów nocnych. Innym skutkiem jest wzmożona agresja w stosunku do kolegów, albo zwierząt. Młody człowiek często nie kojarzy wirtualnej zabawy z rzeczywistym cierpieniem.

Dlatego też istotną rolą rodziców jest kontrolowanie komputerowych gier swoich dzieci, sprawdzanie, czy nie zawierają niewłaściwych treści, a jeszcze lepiej wyrabianie potrzeby łączenia nauki i rozrywki. Nie należy przy tym hamować naturalnej dziecięcej ciekawości. Najlepiej więc wspólnie zasiąść przed monitorem i rozpocząć zabawę. Należy jednak pamiętać, że 5 - 9 latek nie powinien spędzać przed komputerem więcej niż godzinę 2 - 3 razy w tygodniu. Dobrze jest również, żeby monitor był zaopatrzony w specjalny filtr chroniący oczy kilkulatka.

Komputer to urządzenie, które obecnie nie jest jeszcze w pełni wykorzystane. Jednak nieuchronnie za kilka lat stanie się ono niezbędnym.

Opracowanie: Marzena Domżał

Wyświetleń: 2397


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.