![]() | ||||||||||||||||||||||||||||||
![]() |
||||||||||||||||||||||||||||||
Katalog Wiesława Borawska Matematyka, Scenariusze Notacja wykładnicza i jej zastosowanie w praktyce - scenariusz lekcji matematyki dla klasy II gimnazjumNotacja wykładnicza i jej zastosowanie w praktyce.SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI DLA KL.II GIMNAZJUMOPRACOWANY ZGODNIE Z PROGRAMEM "Matematyka z plusem" - nr DKW-4014-139/99 Scenariusz jest zgodny z podstawą programową w zakresie matematyki w gimnazjum. Cele edukacyjne: - Przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów w zakresie różnych dziedzin kształcenia szkolnego oraz życia codziennego. Treści: - Liczby wymierne i działania na nich, przykłady wykorzystania kalkulatora, porównywanie liczb wymiernych; procenty i ich zastosowanie praktyczne. Osiągnięcia: 1. Przeprowadzanie nieskomplikowanych rozumowań matematycznych. 2. Posługiwanie się własnościami liczb i działań. 3. Prezentowanie z użyciem języka matematyki wyników badania prostych zagadnień. Cele operacyjne: Uczeń: - Zapisuje liczby w notacji wykładniczej i czyta zapisane w ten sposób liczby; - Poznaje zastosowanie matematyki w naukach przyrodniczych; - Poznaje wiadomości o Litwie; - Zapoznaje się z rzędami wielkości liczb spotkanych w świecie przyrody ożywionej i nieożywionej. Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel zapisuje na tablicy liczbę w dwóch postaciach: "100000000000000000000" oraz "1 i 20 zer". Pyta, którą z tych postaci łatwiej przeczytać i przy której łatwiej się pomylić. Gdy uczniowie stwierdzą, że sposób liczbowo - słowny jest wygodniejszy, nauczyciel pyta, czy można znaleźć zapis czysto liczbowy, ale prostszy niż dotychczas. Uczniowie umieją taki zapis wymyślić: 1020. Jeśli nie wpadną na ten pomysł, można im podpowiedzieć, aby wykorzystali potęgowanie. 2. Nauczyciel pyta, jak zapisać liczbę "5 i 20 zer". Jeśli uczniowie nie wiedzą od razu, pyta, ile razy ta liczba jest większa od poprzedniej. Skoro pięć razy, to możemy ją zapisać jako 5·1020. 3. Nauczyciel wprowadza definicję notacji wykładniczej i podaje jej przykłady. 4. Nauczyciel pyta uczniów o przykłady zastosowania notacji wykładniczej w naukach przyrodniczych. Jeśli uczniowie nie podadzą stosownych przykładów, nauczyciel prezentuje plansze, na których widnieją praktyczne przykłady: - masa atomu wodoru ok. 1,674 * 10 -27 kg, - masa wirusa grypy ok. 7*10-16kg, - rosnący włos ok., 5*10-9m/s - powierzchnia Polski 3,12*1011m2, - powierzchnia Litwy 6,52*1010m2. 5. Uczniowie rozwiązuje po jednym przykładzie z zadań 1 i 3 z podręcznika. 6. Nauczyciel informuje uczniów, iż jednym z celów lekcji jest poznanie Litwy, stąd też proponuje zastosowanie praktyczne notacji wykładniczej w zadaniach z treścią dotyczących Litwy. Nauczyciel dzieli klasę na 4 - osobowe grupy. Każda z grup wybiera 1 spośród 3 proponowanych zadań. (nauczyciel przygotowuje je wcześniej na kartkach). Zad.1. Litwa, państwo w Europie Wschodniej, położone nad Morzem Bałtyckim ma powierzchnię 65,2 tys. km2. Liczy 3,7 mln mieszkańców. Zapisz podane wielkości w notacji wykładniczej. Zad.2. Litwę zamieszkują głównie Litwini - stanowią oni 81 % wszystkich mieszkańców. Pozostałe narodowości stanowią odpowiednio: - Rosjanie 8 %, - Polacy 7 %, - inni 4 % (Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Łotysze). Wiedząc, że liczba ludności Litwy stanowi obecnie ok. 3,7 mln mieszkańców, oblicz liczbę ludności poszczególnych narodowości. Wyniki podaj w postaci notacji wykładniczej. Zad.3. W Litwie podstawą rolnictwa jest hodowla bydła i trzody chlewnej oraz uprawa zbóż. Grunty orne stanowią ok. 0,5 całkowitej powierzchni, zaś lasy ok. 0,25 ,jeziora -0,015 a torfowiska - 0,05. Znając powierzchnię Litwy - 65,2 tys. km2 uzupełnij poniższą tabelkę:
- Dla wszystkich - Podręcznik "Sprawdź czy umiesz" str.34. - Uczniom mającym problemy z tematem polecamy dodatkowo indywidualnie dobrane zadania ze zbioru zadań. - Uczniom zdolnym polecamy ułożenie i rozwiązywanie ciekawego zadania na temat Litwy z wykorzystaniem notacji wykładniczej (wskazujemy Internet, encyklopedię, podręcznik z geografii). Literatura: - Matematyka 2 - podręcznik dla kl.II gimnazjum - praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej (str. 30-33). - Matematyka 2 - zbiór zadań dla gimnazjum - M. Braun, J. Lech (str.13). - Matematyka 2 - książka dla nauczyciela gimnazjum - praca zbiorowa. - Encyklopedia PWN. Inne źródła: - wiadomości o Litwie z Internetu.
Opracowanie: mgr Wiesława Borawska Wyświetleń: 6257
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |