Katalog

Stanisław Ciryt
Fizyka, Scenariusze

Bilans cieplny. Wyznaczanie ciepła właściwego. Scenariusz lekcji fizyki dla gimnazjum.

- n +

Bilans cieplny
Wyznaczanie ciepła właściwego

Konspekt lekcji z fizyki w klasie II gimnazjum, czas trwania 45 min.

Hasła programowe: Pierwsza zasada termodynamiki

Cele lekcji:
- Uczeń wie, że ciepło właściwe niektórych substancji można wyznaczyć za pomocą kalorymetru (kategoria celu A, poziom wymagań P).
- Uczeń zapisuje bilans cieplny dla ciał w kalorymetrze w postaci równania oraz przekształca to równanie w celu wyznaczenia ciepła właściwego (C, R).
- Uczeń opisuje doświadczenie pozwalające wyznaczyć ciepło właściwe wybranej substancji (C, D).
- Uczeń określa wpływ różnych czynników na wynik pomiaru (C, D).
-
Metody: pogadanka, ćwiczenia, problemowa.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: kalorymetr, termometr, prostopadłościany z mosiądzu, waga, grzałka, karty pracy.

Przebieg lekcji:
1. Część wstępna
1.1. Sprawy organizacyjne - sprawdzenie obecności, rozmieszczenie uczniów w pracowni, sprawdzenie sprzętu.
1.2. Wprowadzenie do tematu poprzez powtórzenie poznanych wcześniej wiadomości oraz sprawdzenie pracy domowej.
- O czym informuje ciepło właściwe substancji?
- Od czego zależy ciepło właściwe substancji?
- Jak zbudowany jest kalorymetr?
- Z jakich elementów składa się zestaw doświadczalny do wyznaczenia ciepła właściwego mosiądzu?
- Przedstaw plan wykonania doświadczenia?
Uwagi o realizacji:
a) N zadaje pytanie wskazanemu uczniowi, jeżeli wskazany uczeń nie zna odpowiedzi N prosi o odpowiedź innego ucznia.
b) W razie potrzeby N udziela dodatkowych wyjaśnień lub wskazówek.
c) Ocena odpowiedzi ucznia wyrażona stopniem.
1.3. Podanie tematu lekcji.

2. Część zasadnicza
2.1 Wykonanie pomiarów wielkości fizycznych zgodnie z planem doświadczenia i zapisanie wyników w tabelach. Rozwiązywanie zadań z kart pracy.
Uwagi:
a) Uczniowie pracują w dwóch grupach. Pomiarów dokonują wybrani uczniowie w poszczególnych grupach, pozostali obserwują czynności kolegów oraz rozwiązują zadania na kartach pracy obejmujące zagadnienia związane z doświadczeniem.
b) N sprawdza poprawność wykonania pomiarów oraz rozwiązywania zadań przez uczniów na kartach pracy dokonując odpowiednich korekt.

2.2 Zapisanie na tablicy równania bilansu cieplnego dla ciał w kalorymetrze, przekształcenie tego równania w celu wyznaczenia ciepła właściwego oraz dokonanie rachunku jednostek.

Uwagi:
a) Obliczenia wykonują wybrani uczniowie z poszczególnych grup.
2.3 Zapisanie wniosku z doświadczenia - porównanie wyniku ciepłem właściwym mosiądzu z tablic, określenie wpływu różnych czynników na wynik doświadczenia, obliczenie błędu bezwzględnego i względnego pomiaru; porównanie wyników otrzymanych przez poszczególne grupy.
Uwagi:
a) Uczniowie korzystając z tablic odczytują ciepło właściwe mosiądzu i porównują je z ciepłem otrzymanym z doświadczenia.
b) Uczniowie formułują hipotezy jako odpowiedzi na pytanie-jakie czynniki wpływają na wynik doświadczenia? Hipotezy zweryfikowane przez N zostają zapisane w zeszytach.
3. Część końcowa
1.1. Wybrani uczniowie przedstawiają swoje rozwiązania zadań z karty pracy, odpowiedzi są weryfikowane przez innych uczniów lub przez N - podsumowanie lekcji.
1.2. Zadanie i omówienie pracy domowej (karty pracy).

Karta pracy ucznia

1. Ważąc bryłę metalu na szalce wagi położono odważniki: 2 g, 20 g, 200 mg, 10 mg, 50 g, 500 mg. Podaj masę bryły metalu w gramach.

2. Masa wody i małego naczynia kalorymetru wynosi 200,54 g, zaś masa pustego naczynia 38,2 g. Oblicz masę wody w kalorymetrze.

3. Wodę o temperaturze 22 °C ogrzano do wrzenia. Oblicz przyrost temperatury wody.

4. Jakie jest ciepło właściwe wody i mosiądzu? Odczytaj w tabeli.
a) woda -
b) mosiądz -

5. Do wody w małym naczyniu kalorymetru wrzucono bryłę żelaza i zamknięto kalorymetr.
a) Jaki warunek musi być spełniony, aby nastąpił cieplny przepływ energii z żelaza do wody?

b) Porównaj zmiany energii wewnętrznej bryły metalu i wody.

6. Oblicz ile energii potrzeba, aby 4 kg wody o temperaturze 20 °C ogrzać do temperatury 70 °C.
Obliczenia przedstaw na drugiej stronie kartki.

7. Rysunek przedstawia modelowe doświadczenie w fazie początkowej p i końcowej k.


Na podstawie danych z rysunku oblicz i uzupełnij:
a. Wartość najmniejszej działki na skali termometru wynosi. ..............
b. Zakres pomiarowy termometru wynosi. ..............
c. Temperatura wody w fazie p wynosi. ..............
d. Po umieszczeniu w naczyniu z wodą metalowego prostopadłościanu termometr wskazuje temperaturę. ..............
e. O ile wzrosła energia wewnętrzna wody?
f. Oblicz ciepło właściwe metalu, jeżeli prostopadłościan znajdował się wcześniej w naczyniu ze wrzącą wodą do ustalenie temperatur.

Opracowanie: Stanisław Ciryt

Wyświetleń: 8010


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.