AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Jadwiga Chrostek
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Życie w wodzie - scenariusz zajęć dla klasy trzeciej

- n +

SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH ZAJĘĆ DZIENNYCH W KLASIE III - ROŚLINY I ZWIERZĘTA WODNE

OŚRODEK TEMATYCZNY: ŻYCIE W WODZIE

ZADANIA

Wypowiedzi uczniów na temat roślin i zwierząt wodnych. Czytanie ze zrozumieniem i określanie nastroju w wierszu " Żuraw i czapla". Czytanie utworu z podziałem na role. Wyrazy z "ż". Grupowe redagowanie opowiadania z wykorzystaniem trudnych ortograficznie nazw roślin i zwierząt. Scenki dramowe ilustrujące ułożone opowiadanie. Działania na liczbach 1 000 000- układanie i rozwiązywanie zadań z treścią z wykorzystaniem ciekawostek
i wiadomości o roślinach i zwierzętach wodnych.

CELE

KATEGORIA A
Uczeń zna:

- popularne rośliny i zwierzęta wodne
- zasady poprawnego wypowiadania się
- pisownię popularnych roślin i zwierząt wodnych
- elementarne podstawy techniki rachunkowej w zakresie czterech działań

KATEGORIA B
Uczeń rozumie:

- zależności zwierząt wodnych od środowiska, w którym żyją
- treść słuchanego i czytanego cicho tekstu
- zapis cyfrowy liczb w zakresie 1 000 000
- cztery działania arytmetyczne z elementarnymi podstawami techniki rachunkowej

KATEGORIA C
Uczeń potrafi:

- wyszukać w tekście fragmenty na określony temat
- czytać głośno i ze zrozumieniem
- określić nastrój utworu poetyckiego
- czytać z podziałem na role
- podejmować twórcze problemy literackie
- zapisywać wielozdaniowe wypowiedzi
- wykonywać działania w zakresie miliona
- zapisywać liczby sześciocyfrowe
- układać i rozwiązywać proste zadania tekstowe

KATEGORIA D
Uczeń potrafi:
- ułożyć opowiadanie na określony temat w dowolnym kontekście:
* dramat
* komedia
* love story
* kryminał
* opowieść fantastyczna
- zastosować zdobytą wiedzę w wypowiedzi pisemnej
- dokonywać samooceny swojej pracy

METODY:
- podająco - informujące (pogadanka, praca z książką, opowiadanie, pokaz)
- poszukująco - problemowe
- działań praktycznych (metoda zajęć praktycznych)
- ekspresyjne

FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- obrazki przedstawiające świat podwodny,
- kasety z nagraniem dźwięków świata wodnego, wiersza "Żuraw i czapla", piosenki "Żuraw i czapla",
- ilustracje przedstawiające rośliny i zwierzęta wodne opisane w kartach pracy,
- podręczniki,
- tabliczki styropianowe,
- karty pracy,
- rybki z określonym kontekstem opowiadania,
- puzzle z ciekawostkami i informacjami na temat popularnych zwierząt i roślin wodnych

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Przywitanie

2.Wprowadzenie do zajęć
- wysłuchanie fragmentu nagrania relaksacyjnego ilustrującego szum płynącej rzeki
- omawianie wrażeń i wyobrażeń do wysłuchanej muzyki

3.Podanie zadań lekcji i zasad oceny pracy uczniów

4.Wysłuchanie i analiza utworu "Żuraw i czapla:
- praca indywidualna

- wysłuchanie nagrania i podkreślanie określonych fragmentów tekstu /dziewczynki słowa
czapli, chłopcy słowa żurawia/
- nawiązanie do autora wiersza
- określanie nastroju utworu i podawanie innych tytułów wierszy o podobnym nastroju
- wyszukiwanie i głośne odczytywanie najśmieszniejszych fragmentów
- czytanie z podziałem na role / narrator - cała klasa /
- czytanie z podziałem na role /czapla czyta swoją rolę ze śmiechem, żuraw z płaczem itp./
- wyszukiwanie opisu miejsca zdarzenia

5.Ilustrowanie miejsca zdarzenia opisywanego w wierszu
- praca w parach

- uczniowie wybierają z ilustracji przygotowanych w kopertach zbiornik wodny, wysepkę,
żurawia i czaplę i przyczepiają szpileczkami do styropianu

6.Tworzenie ilustracji do tekstu
- praca w parach

- odszukiwanie i zakreślanie wśród dwóch pomieszanych tekstów tego który opisuje
środowisko wodne /zamalowywanie właściwych zdań na żółto/
- tworzenie rysunkowej ilustracji do przeczytanego tekstu /jeden uczeń czyta a drugi wybiera
i układa ilustracje na styropianie tworząc środowisko wodne/
-zmiana ról i sprawdzenie pracy /dziecko które układało czyta ponownie tekst, a drugie
sprawdza poprawność ułożonych ilustracji/

7.Wyszukiwanie i uzupełnianie pisowni w wyrazach związanych ze środowiskiem
wodnym

- głośne uzasadnianie pisowni niektórych wyrazów / w miarę czasu można przepisać wyrazy
na karteczkach i przypiąć do tabliczki pod ilustracjami

8.Tworzenie grup czteroosobowych / każda grupa miała na tabliczkach nazwę 1 zwierzęcia,
- dzieci poszukują innego przedstawiciela z tej grupy i tworzą czwórki
1) błotniarka stawowa + bursztynka /ślimaki/
2) zaskroniec + żółw /gady/
3) bóbr + wydra /ssaki/
4) okoń + szczupak /ryby/
5) żuraw + czapla /ptaki/
6) kiełż + rak /skorupiaki/
- sprawdzenie poprawności doboru grup z zapisem na tablicy

9.Sprawdzenie prac i wybranie tabliczki z dokładniejsza ilustracją
- porównanie 2 tabliczek i wybranie tej ilustracji która jest bogatsza w elementy
- wybieranie z kopert dodatkowych wyrazów z "ż" które wystąpiły w wierszu i uzupełnianie
ich pisowni /przyczepienie pod ilustracją/

9.Przerwa śródlekcyjna
- wspólne zaśpiewanie piosenki "Żuraw i czapla"
- wybór lidera i pisarza

10.Zabawa "Złap rybkę" - określenie kontekstu w jakim uczniowie piszą opowiadanie
- uczniowie losują rybki poprzez pociągnięcie sznureczka / na rybkach zapisany jest kontekst:
dramat, komedia, love story, kryminał, opowiadanie fantastyczne /
- układanie i zapisywanie opowiadania z wykorzystaniem nazw z "ż" występujących na kartach pracy

11.Podział ról w grupach i mini drama z wykorzystaniem ułożonych opowiadań
- przydział ról poprzez napisanie nazw bohaterów i przypięcie poszczególnym uczniom
do ubrań
- lider czyta opowiadanie a cała grupa ilustruje mimiką i gestem zdarzenia z opowiadania

12.Składanie i naklejanie puzzli zawierających ciekawostki o roślinach i zwierzętach wodnych
- układanie zadań z treścią i przekazywanie / ruchem zgodnym z ruchem zegara/ innym
grupom do rozwiązania
- zapisanie poszczególnych rozwiązań na tablicy
- przepisanie tylko tych obliczeń których wyniki są parzyste
- przepisanie / ze zmianą danych/ najciekawszego zadania i rozwiązanie

13.Podsumowanie dnia i samoocena

Karta pracy:

Tuż pod lustrem wody tętni wesołe życie. Czerwona róża pokłóciła się z ogórkiem. Żaby skubią pęd grążela żółtego, obok nich na liściu grzybienia wyleguje się ropucha. Nazwała go zielonym i niedojrzałym próżniakiem. Nagle, drapieżny szczupak złapał kiełża ukrytego wśród trzcin. Ślimak schronił się przed kaczką krzyżówką wśród kępy zielonej rzęsy. Ze złości ogórek poczerwieniał, a róża zrobiła się żółta.
Żuraw przechadza się dostojnie zrywając kwiaty żabiścieku. Warzywa w ogródku zmartwiły się tą kłótnią. Postanowiły ich pogodzić. Czapla razem z bobrem próbuje złapać ważkę.


...aba grą...el żółty różowy t...lipan
g...ebień g...ybień ropu...a
kieł... ...ubr drapie...nik
...uraw t...ciny ...odkiewka
...ęsa ch...an wa...ka
o...echy ...abiściek ...arłacz ludojad

kaczka k...yżówka

Opracowanie: Jadwiga Chrostek

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 8463


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.