Katalog

Irena Gierach, Agnieszka Kroll
Religia, Scenariusze

Kim była Europa?

- n +

Scenariusz przygotowań do Dnia Europejczyka. Przed Dniem Europejczyka.

* nauczyciel historii
- w klasach 4-6 lekcja na temat "Narodziny Europy" (mit o Europie, jedność kulturowa Europy, przyczyny i początki procesu integracji)
- w klasach 4 - 6 - przygotowuje z uczniami prezentację - "Co dzieci polskie mogą ofiarować Europie?"
- z wybranymi uczniami przygotowuje przedstawienie "Kim była Europa?"

* nauczyciel religii
- w klasach 1-3 lekcje na temat patronów Europy
- w klasach 4 - 6 przeprowadza na lekcji religii konkurs: "Co wiem o Europie ?"; przygotowany wspólnie z nauczycielem historii
- w klasach 1-3 przygotowuje z uczniami prezentacje na temat: "Co dzieci polskie mogą ofiarować Europie?"

* nauczyciel plastyki, techniki, muzyki
- w klasach 4-6 - nauka "Ody do Radości"
- przygotowuje z klasami dekoracje do przedstawienia (hasło: Kim była Europa?, dekoracje przedstawiająca Olimp, Kretę, mapę Europy)

* jedna z klas 1 przygotowuje krótką prezentację pt. "Jedzie pociąg z daleka" - wędrówka po krajach Europy?
* Co dzieci mogą ofiarować Europie? - dzieci przygotowują to samodzielnie pod kierunkiem nauczycieli religii, historii i wychowawców

klasy Co mogą ofiarować/ przedstawić Forma daru
0-1 Wiersze dla dzieci autorstwa polskich poetów (Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej) Plakat ilustrujący wiersz, uroczyste odczytanie wiersza
2-3 Wartości chrześcijańskie i polskie tradycje religijne (np. ukazane w wierszach ks. Twardowskiego, papieża, piosenkach zespołu Arka Noego, miejsca kultu, święconka, opłatek) Recytacja wiersza, ilustracja do wiersza, zaproszenie na pielgrzymkę - narysowane lub ułożone w uroczysta formę, ilustracja przedstawiająca tradycje związane ze świętami, zaśpiewanie piosenki
4 Folklor, obyczaje, tradycyjnie polskie potrawy, pieśni, kultura, miejsca warte odwiedzenia Plakat, kukiełka w stroju regionalnym, przepis na bigos, opis sporządzania oscypka, samodzielnie ułożony wiersz np. o poznańskich koziołkach, lajkoniku, zaproszenie na wycieczkę
5 Polska i Europa - postacie świętych, momenty historyczne łączące Polskę z Europą (np. Jadwiga, św. Wojciech, Urszula Ledóchowska, zjazd gnieźnieński, odsiecz Wiednia) Plakat, kukiełka, krótka prezentacja postaci
6 Polacy w Europie - Polacy, którzy wnieśli już coś do rozwoju cywilizacji europejskiej (np. Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska - Curie, Kochanowski, Długosz) Plakat, kukiełka, krótka prezentacja postaci
Scenariusz uroczystości

OSOBRY WYSTĘPUJĄCE:
Narrator 1
Narrator 2
Św. Wojciech
Europa
Dwórki Europy (1,2)
Zeus

DEKORACJE: w dwóch rogach sceny stoją dwa stoły - jedne z dekoracją w postaci tekturowych obłoków z napisem Olimp, drugi - po przeciwnej stronie, z dekoracją przedstawiającą trawę z napisem Wyspa Kreta; z tyłu wisi mapa Europy, oraz hasło - Kim była Europa?

N-1: 9 maja obchodzimy Święto Europy. Zapytacie dlaczego akurat tego dnia? Ponieważ właśnie 9 maja, ponad 50 lat temu, pewien francuski polityk zaproponował, by państwa europejskie zjednoczyły swe siły po to, by wspólnie odbudować Europę po II wojnie światowej. Owe państwa, czyli Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg i Włochy chciały wspólnie zadbać o to, by ludzie w Europie mogli żyć w dostatku i pokoju. Dziś wyjaśnimy wam, dlaczego kontynent, na którym mieszkamy nazywa się właśnie "Europa".

Na scenę wchodzi Zeus i N-2, Zeus siada na stole, z napisem Olimp.

N-2: Bardzo dawno temu mieszkańcy słonecznej Grecji wierzyli, że całym światem włada potężny bóg Zeus. Wierzyli również, że świat zamieszkują też inni bogowie i boginie, bardzo podobni do ludzi. Jednak oni wszyscy podlegali władzy Zeusa, który był królem wszystkich bogów, a jego siedzibą była wysoka i niedostępna góra Olimp.

Z: Z bogów jestem najpotężniejszy
Deszcz wam zsyłam - raz większy raz mniejszy
Burze, wichury, pioruny i gradobicie
Takie ja bale urządzam na szczycie
Rozmiatam piasek ziemskich dróg
Otwieram upusty niebieskich wód.

N-2: W owym czasie za najpiękniejszą kobietę na ziemi uchodziła królewna Europa, córka króla Agenora. Europa lubiła wraz z rówieśnicami przechadzać się nad brzeg morza, by śpiewać, tańczyć, zbierać kwiaty i pląsać w morskich falach. Pewnego dnia Zeus ze szczytu swego Olimpu dojrzał tańczące dziewczęta i bez pamięci zakochał się w najpiękniejszej z nich - Europie.

Na scenę wchodzi Europa wraz z dwiema dwórkami. Tańczą chwilę w kółku, po czym przysiadają z lewej strony sceny i śpiewają zwrotkę piosenki "Stokrotka.". W tym samym czasie Zeus wstaje na Olimpie (stole), przykłada rękę do oczu, przypatruję się dziewczętom, nasłuchuje ich głosów.

Z: Piękna królewno, co z morską tańczysz falą
Niech wszystkie ptaki twą urodę chwalą
Kwiatom w twych dłoniach zadaję pytanie
Jak wyznać tobie moje zakochanie

N-2: Zakochany Zeus postanowił zmienić się w białego byka, by w ten sposób zbliżyć się do ukochanej.

Zeus nakłada na głowę rogi, nakrywa się cały swym płaszczem, schodzi z Olimpu i podbiega do bawiących się na łące dziewcząt. One wykazują żywe zainteresowanie pięknym, zwierzęciem.

D 1, 2: Piękny byczku białorogi,
Białe masz kopyta, białe nogi,
Rozumnym spojrzeniem ogarniasz świat,
Przyjacielem twoim każdy kwiat ,
Sierść twoja w słońcu lśni srebrzyście,
Stąpasz tak delikatnie i uroczyście.

E: Przyjmij ode mnie ten wianek liliowy,
Niechaj ozdobi twoje piękne rogi.

Europa zakłada na rogi byka wianek

E: Czy na twym białym grzbiecie mogę siąść?
Wiązankę polnych kwiatów zechciej jeszcze wziąć.

Europa "siada" na grzbiecie byka a ten ucieka z nią na drugą stronę sceny, dwórki z okrzykiem uciekają, byk przyprowadza Europę na "Wyspę Kręte" (stół).

N-2: Tak zatem Zeus porwał królewnę Europę i poniósł ją przez błękitne morze aż na wyspę Kretę. W oddali, daleko za błękitno szarą linią horyzontu majaczył ogromny ląd.

Z: A gdy zostaniesz moją żoną,
Umiłowaną, poślubioną,
Ja zamiast kwiecia tobie dam,
Ląd wielki, który leży tam. (wskazuje ręka na mapę Europy)
By twoją piękność chwalił świat,
Poprzez tysiące długich lat,
Europą zwać się będzie ląd,
Który w oddali widać stąd.

N-2: Nazwa Europa pochodzi więc od imienia królewny, w której zakochał się najpotężniejszy z Greckich bogów.

Wychodzą Narrator 2, Zeus; zostaje Europa, staje na środku, podchodzi do niej Narrator 1 i św. Wojciech

N-1: Dziś Europą opiekują się jej święci patroni, których już poznaliście na lekcjach religii. Jednym z nich jest nasz św. Wojciech i to on właśnie pomoże wam złożyć królowej Europie dary

W: Nie byłem politykiem, ani graczem na scenie politycznej
Ale byłem tym, który budował Europę bez barier - wspólny
Europejski Dom.
Dziś także jestem z Wami i pragnę, aby Europa
Zachowała skarby chrześcijańskiej Prawdy:
Cnotę Wiary, Nadziei i Miłości

Przyjmij zatem kochana Europo dary od dzieci polskich I dziel się nimi z innymi.

Po wierszu przedstawiciele poszczególnych klas składają dary Europie. Europa nagradza zwycięzcę konkursu : "Co wiem o Europie?" Po złożeniu darów - wszyscy śpiewamy Odę do Radości. Po odśpiewaniu Ody najmłodsze klasy ustawiają się w "pociąg" i na melodię piosenki "Jedzie pociąg z daleka śpiewają:

"Jedzie pociąg z daleka
na nikogo nie czeka
szybko, szybko wsiadajmy
i do Unii ruszajmy"

śpiewając - przejeżdżają stacje - kraje Unii.

Opracowanie: Irena Gierach

Wyświetleń: 3369


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.