Katalog

Leokadia Kowalewska
Wychowanie fizyczne, Artykuły

Kręgosłup bez bólu

- n +

Kręgosłup bez bólu

Kręgosłup człowieka zaprogramowany został dla aktywnego stylu życia. Obecnie człowiek prowadzi siedzący tryb życia - przeciwstawny jego kodowi genetycznemu. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż siedząc prawie dwukrotnie więcej obciążamy nasz kręgosłup niż stojąc. Statystyki mówią, że co trzeci dorosły Polak cierpi na bóle kręgosłupa, a co trzecie dziecko ma wady postawy.

Kręgosłup pozwala nam na wykonywanie ruchów - do przodu, do tyłu, na boki, możemy wykonywać również wykonywać ruchy rotacyjne. Jest to możliwe dzięki ogromnej liczbie połączeń stawowych łączących kręgi. Każdy ze stawów ma stosunkowo niewielką ruchomość, a dopiero w całości tworzą aparat ruchu.

Bardzo często problemy z kręgosłupem spowodowane są wadami postawy.
Przyczyną złej postawy, po za wadami wrodzonymi i wypadkami, są przeciążenia, brak ruchu, lub zaniedbania powstałe w okresie dzieciństwa.

Pamiętajmy o tym, że wszelkie wady postawy wpływają ujemnie nie tylko na nasz wygląd i sylwetkę. Przyczyniają się również do powstawania nadmiernych przeciążeń kręgosłupa, tym samym ograniczając.

Współczesny młody człowiek "dzięki" osiągnięciom cywilizacji znacznie ograniczył swoją aktywność fizyczną. Brak ruchu powoduje zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, wiotczenie mięśni brzucha i grzbietu. Pozycja, w której człowiek spędza najwięcej czasu jest pozycją siedzącą. Siedząc pracujemy, jeździmy samochodem, oglądamy telewizję, pracujemy przy komputerze, a właśnie ta pozycja jest najbardziej niesprzyjająca zdrowiu człowieka.

Nadmierne przeciążenia wynikające z braku ruchu i siedzącego trybu życia, powodują coraz mniejszą ruchliwość kręgosłupa. Zachodzi to bardzo ważna zależność między ruchem a zdrowiem kręgosłupa. Im dłużej się ruszamy, tym bardziej odciążamy kręgosłup. Ruch sprzyja utrzymaniu większej ruchomości kręgosłupa, zaś siedzenie i brak ruchu powodują, że nasz kręgosłup traci swoją elastyczność i ruchomość. Brak ruchu powoduje, że nasze mięśnie wiotczeją. Siedzenie obniża sprawność aparatu ruchu i osłabia wszystkie mięśnie szczególnie brzucha i kończyn dolnych. Brzuch staje się coraz bardziej wydęty, co powoduje zwiększone obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Krzywizny kręgosłupa powiększają się, a sprzyja temu dodatkowo siła ciążenia. Natomiast kręgosłup odciążony dzięki ruchowi utrzymywany przez sprawne mięśnie nie ma tendencji do opisanego wyżej zjawiska. Nasuwa się wobec tego pytanie: co zrobić, żeby mieć zdrowy kręgosłup? Najlepszym i najprostszym sposobem uzdrowienia kręgosłupa jest powrót do jego fizjologicznego zakresu ruchu. Kluczem do zdrowia kręgosłupa jest jego ruchomość.

Najprostszym i jedynym sposobem by to osiągnąć jest ruch. Pamiętajmy, że nasz kręgosłup z racji swojej budowy jest także narządem ruchu, a jak wiadomo narząd nieużywany degeneruje się. Gdy rozruszamy go i przez to przywrócimy mu pełną ruchomość, zrewanżuje się on nam najwspanialej jak to tylko możliwe: przestanie nam dokuczać.BIBLIOGRAFIA:
Dziag A., Kuś W., "Ćwiczenia gimnastyczne - zapobiegające bólom krzyża".
Żak T., "Wady i bóle kręgosłupa"., PZWL Warszawa 1972
Niesłuchowski W., "Kręgosłup bez bólu". BMN 1977

Opracowanie: mgr Leokadia Kowalewska

Wyświetleń: 1911


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.