Katalog

Lidia Wrotniak-Gardzielewska
Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć otwartych z zakresu terapii logopedycznej

- n +

Wywołanie prawidłowej realizacji głoski - r - po spółgłosce - t

Scenariusz zajęć otwartych z zakresu terapii logopedycznej

imię i nazwisko: Basia S, Agnieszka K
wiek: 9 lat
rozpoznanie: reranie
termin realizacji: 15.10.2002
czas trwania: 45 minut
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 20
prowadząca: Lidia Gardzielewska

Cele: - usprawniam narządy artykulacyjne zwłaszcza czubek języka,
- wywołuję głoskę -r - po spółgłosce - t -
- uczeń poszerza zasób słownictwa czynnego
- uczeń starannie wykonuje ćwiczenia
- uczeń umie współpracować w grupie

Metody:
podająca, problemowa, praktyczna oraz demonstracji i naśladownictwa

Pomoce:
lustro, papierki, szpatułki, obrazki, historyjka obrazkowa, wiersze, zagadki, zeszyt logopedyczny "Możemy mówić poprawnie".

Zasady: poglądowości, systematyczności, stopniowania trudności, świadomego i aktywnego udziału w procesie nauczania i uczenia się, trwałości wiedzy uczniów i operatywności.

Forma: indywidualna i grupowa

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia praksji oralnej:
- wysuwanie języka do przodu: język wąski i szeroki
- unoszenie szerokiego języka za górne zęby,
- cofanie szerokiego języka wzdłuż podniebienia
- kląskanie językiem,
- mlaskanie
- naśladowanie ssania cukierka czubkiem języka
- masaż języka przez wysuwanie i wsuwanie go między lekko rozwarte zęby,
- ćwiczenia warg - naśladujemy motorek oraz parskanie konia i w trakcie zatrzymujemy dolną wargę.
2. Wywołujemy prawidłową realizację głoski - r -
- potrącamy palcem wędzidełko języka przy jednoczesnym mówieniu -t t t t -
- ćwiczenia w dmuchaniu / wąski pasek papieru umieszczamy na czubku języka, wargi rozchylone i polecamy dmuchać na język energicznie wymawiając t, a następnie tr, wówczas papierek odskoczy.
- polecamy dziecku, aby szybko wymawiało grupy głosek /tttt, dddd, td, td, tdn, tdn, tdn, tdne, tdnu itp./.
3. Ćwiczenia utrwalające:
- utrwalamy wywołaną głoskę r w sylabach / tra, tro, tru, tre, try/
- utrwalamy głoskę r w wyrazach np. trawa. trasa, troje, trudny, troska, truskawka, strażak itp.
- utrwalamy głoskę r poprzez nazywanie odpowiednich obrazków i opowiadanie historyjki obrazkowej,
- czytamy wiersze, podkreślamy wyrazy z głoską r po spółgłosce t
- odgadujemy zagadki
- powtarzamy zestawy zdań
4. Zadanie pracy domowej: ułóż opowiadanie używając wyrazów:
trawa i truskawka.

Opracowanie: Lidia Gardzielewska

Wyświetleń: 7066


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.