Katalog

Anna Janas
Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy III Liceum Ogólnokształcącego

- n +

Eßgewohnheiten der Deutschen

Scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego

Cele ogólne:
-
zapoznanie uczniów z tradycjami żywieniowymi Niemców na podstawie wybranych tekstów i dialogów z podręcznika Themen neu 1 i opowiadanie o ulubionych potrawach uczniów;
- kształcenie umiejętności wyszukiwania w tekście potrzebnych informacji;
- poszerzenie słownictwa z tematem: nazwy potraw i napojów, przymiotniki określające ich cechy, wartości odżywcze, zainteresowania inną kuchnią;
- kształcenie umiejętności odnoszenia się do opinii wyrażonych w tekście;
- kształcenie umiejętności pracy ze słownikiem;
- umiejętność podania przepisu na ulubioną potrawę;
- zwrócenie uwagi na różnorodność nawyków żywieniowych innych narodów.

Cele operacyjne:
Uczeń:
-
zna nazwy potraw i napojów oraz przymiotniki określające je;
- umie dokonać analizy przyzwyczajeń żywieniowych Niemców;
- potrafi wybrać samodzielnie potrzebne mu słownictwo;
- umie podać przepis na potrawę (łatwą w przygotowaniu);
- rozpoznaje różnice w sposobach żywienia różnych narodów;
- szanuje inną kulturę;
- obalenie mitów dotyczących żywienia Niemców.

Środki dydaktyczne:
-
książka Themen neu 1, płyta CD, odtwarzacz płyt CD, obrazki przedstawiające przysłowia: Der Appetit kommt beim Essen, Hunger ist der beste Koch, Viele Köche verderben den Brei, przepisy na potrawy: Tomatensuppe, Kartoffelpüree, Lasagne;
- papier pakowy (4 arkusze);
- kolorowe pisaki;
- ilustracje przedstawiające różne potrawy i napoje;
- magnesy;
- drobne przedmioty biurowe do podziału uczniów na 4 grupy

Metody:
-
oglądowa
- praca w grupie

Formy:
-
indywidualna
- grupowa

Przebieg lekcji:
Część wprowadzająca:
1. Powitanie klasy. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Pokazanie obrazków przedstawiających poznane przysłowia oraz różne potrawy i napoje.
4. Uczniowie odgadują o jakie przysłowia, a następnie potrawy i napoje chodzi. Mogą podać rów-nież z jakich produktów się je przyrządza.
5. Wybrani uczniowie opowiadają o swoich przyzwyczajeniach żywieniowych. Następnie pytamy ich o ich ulubione potrawy oraz o to, czy wiedzą co spożywają Niemcy.

Prezentacja nowego materiału i praca nad nim:
1. Podział na 4 grupy na podstawie losowania 4 rodzajów drobnych przedmiotów biurowych.
2. Każda grupa losuje fragment tekstu, który zawiera wypowiedzi młodych ludzi z różnych regionów Niemiec. Na papierze pakowym sporządzają listę potraw i napojów charakterystycznych dla danego regionu Niemiec. Potrawę czy też napój mają zilustrować za pomocą kolorowych pisaków.
3. Nieznane słówka wyszukują w słowniku tworząc mini słownik kulinarny.
4. Prezentacja pracy w grupach na forum klasy, przy zawieszonym na tablicy papierze z materia-łem leksykalno-obrazkowym. Prezentuje wybrana osoba z każdej grupy.
5. Zapis nowego słownictwa do zeszytu.

Ćwiczenia utrwalające nowy materiał i praca nad nim:
1. Uczniowie wykonują ćwiczenia leksykalno-gramatyczne do tekstu. Potem opowiadają o tym, czy gusty kulinarne Niemców są inne niż Polaków.
2. Na koniec wypowiadają się na temat co sami potrafią przygotować i sporządzają listę tych po-traw.

Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej:
1. Podsumowanie lekcji.
2. Podanie zadania domowego: Wyszukaj przepis na ulubioną potrawę i podaj go w języku niemieckim.

Opracowanie: mgr Anna Janas

Wyświetleń: 4811


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.