Katalog

Grażyna Olesińska
Język polski, Scenariusze

Komu jakie życzenia (J. Twardowski: "Życzenia")?

- n +

Komu jakie życzenia (J. Twardowski: "Życzenia")?

Czas: 90 min.

Klasa: IV szkoły podstawowej

Cele:

- uczeń czyta ze zrozumieniem
- wyodrębnia nadawcę i odbiorcę wiersza oraz treść życzeń
- rozumie informacje w życzeniach
- ćwiczy zapis notatki w tabeli (wg podanego wzoru)
- poznaje cechy wypowiedzi użytkowej - życzenia
- układa własne nietypowe życzenia

Metody i formy pracy:
- praca w zespołach

Pomoce:
- tekst utworu J. Twardowskiego: "Życzenia"
- kartki świąteczne z życzeniami
- blok rysunkowy, kredki, mazaki

Przebieg:

Lekcja 1
1) Uczniowie oglądają przyniesione kartki świąteczne z życzeniami. (wniosek - wśród życzeń przeważają teksty podobne typu: "Wesołych świąt, zdrowia i szczęścia w Nowym Roku...")
2) Nauczyciel czyta wiersz J. Twardowskiego, po czym dwukrotnie czytają uczniowie.
3) Prowadzący dzieli klasę na zespoły (4 grupy). Przypomina zasady pracy w zespołach. Uczniowie spośród siebie wybierają lidera, sekretarza i sprawozdawcę.

Zadanie I:
Przeczytajcie uważnie wers 3, 4, 5. Zastanówcie się kto komu, jakie
składa życzenia. Uzupełnijcie tabelkę wg podanego wzoru.
 
kto składa? (nadawca) jakie życzenia składa? komu składa? (adresat, odbiorca)
     
    

Takie samo zadanie otrzymują trzy pozostałe zespoły, przy czym analizują kolejne wersy
(zespół II - w. 6,7,8,9 i 10,
zespół III - w. 11, 12, 13 i 14,
zespół IV - w. 15, 16, 17 i 18
(czas pracy: 8 min.)

4) Sprawozdawcy prezentują pracę zespołów, sekretarz uzupełnia tabelkę na tablicy, po czym uczniowie przpisują. (10 min.)

5) Nauczyciel inicjuje rozmowę, co powinno znaleźć się w tekście życzeń. Zwraca uwagę na pisownię nazw świąt i form grzecznościowych.

Lekcja 2 - pisanie tekstu życzeń

6) Zespoły otrzymują drugie zadanie.

Zadanie II:
Spróbujcie ułożyć nietypowe życzenia dla swojego kolegi z klasy.
Niech będą to życzenia bardzo osobiste skierowane tylko do niego.
Następnie zaprojektujcie kartkę świąteczną, na którą wpiszecie wymyślony tekst. Pamiętajcie o zasadach pisowni. (czas pracy: 25 min.)

7) Sprawozdawcy prezentują pracę swojego zespołu. (10 min.)
8) Zespoły mając do dyspozycji 5 punktów oceniają pracę swoich koleżanek i kolegów.
9) Nauczyciel komentując pracę zespołów i wyniki dzieci, uwzględnia poprawność formy życzeń i stronę plastyczną zaprojektowanych kartek (5 min.).

Zadanie domowe

Ułóż dwa przykłady nietypowych życzeń dla kogoś ze swoich bliskich. Pamiętaj, aby ich tekst skierowany był wyłącznie do nich.

Opracowanie: Grażyna Olesińska
Szkoła Podstawowa nr 34 w Poznaniu

Wyświetleń: 3019


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.