Katalog

Grażyna Serwa
Język polski, Scenariusze

Piękno krajobrazu w "Stepach akermańskich" Adama Mickiewicza - konspekt lekcji dla klasy grugiej gimnazjum

- n +

Piękno krajobrazu w "Stepach akermańskich" Adama Mickiewicza.

KONSPEKT LEKCJI - KL.II GIMNAZJUM

Cel ogólny:
zapoznanie z utworem Adama Mickiewicza "Stepy akermańskie"
przypomnienie środków poetyckich i cech sonetu

Cele operacyjne:
uczeń powinien umieć:
określić nastrój utworu
wskazać cechy sonetu
podać nazwy środków poetyckich występujących w wierszu wraz z przykładami
scharakteryzować podmiot liryczny

Metody nauczania:
ze względu na źródło wiedzy: obserwacyjna
ze względu na aktywność poznawczą uczniów: poszukująca
Metody uczenia się:
samodzielne dochodzenie do wiedzy i asymilacja wiedzy

Środki dydaktyczne:
Kartki z informacjami o powstaniu cyklu "Stepy akermańskie" i stepach ( występowanie, cechy charakterystyczne),
ilustracje, zdjęcia stepów,
plansze z roślinnością stepową,
słownik terminów literackich,
tekst "Stepy akermańskie"

Formy pracy:
praca w grupach, praca z całą klasą, indywidualna

Przebieg lekcji:

I. WSTĘP
Nauczyciel(N.)informuje uczniów, że poznają kolejny utwór autorstwa Adama
Mickiewicza, zatem prosi o przypomnienie omówionych dzieł tego pisarza.
Uczniowie(U.) słuchają i mobilizują się do pracy.

II. AKUALIZACJA WIEDZY
N. zadaje pytania:
Jakie poznałeś ballady, bajki napisane przez A. Mickiewicza?
Wymień tytuł dramatu, który mówi o obrzędzie wywoływania duchów.
Do jakiego gatunku literackiego jest zaliczany "Pan Tadeusz"?
U. udzielają odpowiedzi.

III. UŚWIADOMIENIE CELÓW LEKCJI
N. informuje, jaki utwór będzie przedmiotem analizy i interpretacji, podaje temat lekcji.

IV. OPRACOWANIE NOWEGO MATERIAŁU
1.Rozdanie kartek z informacją o krajobrazie stepów (materiał przygotowany przez grupę uczniów). U. głośno odczytuje informacje
2.Podzielenie klasy na grupy.
3.Przydział zadania.
N. Każda grupa przekształca notatkę o stepach w literacki opis, w którym wykorzystuje
porównania, epitety, przenośnie.
4. Prezentacja pracy przez poszczególne grupy, wypisywanie na tablicy
najładniejszych i najciekawszych sformułowań.
5.Odczytanie "Stepów akermańskich".
N. odczytuje "Stepy akermańskie".
6.Krótka informacja na temat okoliczności powstania "Sonetów krymskich".
U. odczytuje notatkę o okolicznościach powstania cyklu "Stepy akermańskie".
N. uzupełnia (w miarę potrzeb) wypowiedź wychowanka.
7.Wypisywanie z utworu środków artystycznych.
U. wypisują z tekstu środki artystyczne.
epitety: suchy przestwór, łąki szumiące, koralowe ostrowy, ciągnące żurawie

hiperbolizacja: "słyszę ciągnące żurawie", "Słyszę(...)kędy się motyl kołysze
na trawie"

wykrzyknienia: "Stójmy!", "Jak cicho!"

porównania: "wóz nurza się i jak łódka brodzi"

przenośnie: "wpłynąłem na suchego przestwór oceanu", "śród kwiatów powodzi",
"lampa Akermanu"
8.Porównanie powyższych środków poetyckich ze środkami utworzonymi przez uczniów.
U. krótko dzielą się swoimi spostrzeżeniami
9.Omówienie sytuacji i uczuć podmiotu lirycznego.
U. można go utożsamić z poetą, z którego biografii wiadomo, że odbył podróż na
Wschód; wypowiada się w pierwszej osobie - wskazują na to formy
czasowników. Zachwyca się pięknem krajobrazu, jednocześnie tęskni za ojczyzną.

V. PODSUMOWANIE
N. zadaje pytania:
Do jakiego typu liryki należy utwór? Jak zbudowany jest wiersz?
Jakie cechy gatunkowe posiada sonet?
Jaki układ rymów występuje w omawianym tekście?
U. udzielają odpowiedzi.

VI. OCENA PRACY, ZADANIE PRACY DOMOWEJ.
N. ocenia zaangażowanie uczniów w wykonywane zadania, podaje polecenie pracy
domowej.
U. zapisują w zeszytach polecenie:
Na podstawie tekstu A. Mickiewicza przygotuj szkic scenariusza
filmu, uwzględnij: technikę zdjęć, scenerię, sposób łączenia ujęć, zawartość
ścieżki dźwiękowej (praca w grupach).
lub
Opisz miejsce, które zrobiło na tobie duże wrażenie. Wykorzystaj środki artystycznego wyrazu.

Przygotuj ilustrację (technika dowolna) do wybranej strofki.
Utrwal wiadomości z lekcji.

Opracowanie: Grażyna Serwa

Wyświetleń: 8100


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.