![]() |
![]() |
Katalog Grażyna Maria Nowicka Technika, Scenariusze Urządzenia techniczne - wiertarka jedno i dwubiegowa. Czytanie tabliczki znamionowej. Scenariusz lekcji z techniki.URZĄDZENIA TECHNICZNE - WIERTARKA JEDNO I DWUBIEGOWA. CZYTANIE TABLICZKI ZNAMIONOWEJ.SCENARIUSZ LEKCJI Z TECHNIKIModel lekcji Nr II - poznanie i przygotowanie informacji Hasła programowe - pojęcie budowy i obsługi wiertarki jedno i dwubiegowej - zasady eksploatacji i bezpiecznej obsługi wiertarki - czytanie i interpunkcja tabliczki znamionowej - schemat mechaniczny wiertarki Wiadomości poznane przez uczniów: - zdobycie wiadomości o sposobie działania wiertarki - budowa wiertarki jedno i dwubiegowej - odczytywanie tabliczki znamionowej wiertarki - czytanie schematu mechanicznego - poznanie ogólnych zasad eksploatacji wiertarki - poznanie zasad bezpiecznej obsługi Umiejętności osiągane przez uczniów - umiejętność odczytywania symboli i treści na tabliczce znamionowej - umiejętność myślenia technicznego- czytanie schematów kinematycznych za pomocą poznanych symboli w klasach młodszych - umiejętność rozpoznawania części składowych i części wewnętrznych wiertarki. Cele operacyjne: uczeń - poznaje budowę zewnętrzną i wewnętrzną wiertarki - zna oznaczenia tabliczki znamionowej - poznaje różne funkcje wiertarki. uczeń - kształci logiczne myślenie - umiejętnie wykorzystuje wiadomości z klas młodszych - kształci umiejętność komunikowania się za pomocą rysunku technicznego- elektrycznego - posiada umiejętność myślenia technicznego- czytanie schematów kinematycznych - potrafi odczytywać symbole znajdujące się na tabliczce znamionowej - kształci umiejętność przeznaczenia części składowych wiertarki - kształci umiejętność bezpiecznej obsługi wiertarki uczeń - umiejętnie wykorzystuje nowoczesne urządzenia techniczne w praktyce - wdraża do bezpiecznej obsługi urządzeń zasilanych energią elektryczną - uświadamia jakie mogą być skutki nieprawidłowego odczytywania symboli na tabliczce znamionowej wiertarki zagrażające życiu człowieka Metoda pracy - pogadanka słowno- problemowa - pokaz - praca z instrukcją i tabliczką znamionową - metoda poglądowa Forma pracy - zbiorowa - indywidualna Środki dydaktyczne - wiertarka elektryczna wraz z przystawkami i nasadkami - instrukcja obsługi - tabliczka znamionowa - schemat kinematyczny - ćwiczenia Literatura 1. W. Czyżewski -" Technika kl. VII" 2. W. Kozak"Praca technika- kl. VII" 3. L. Łabedzki" Technika kl. VII" 4. A. Słodowy" Majsterkuję narzędziami EMA-COMBI" 5. Roland Goock-"Zrób to sam" 6. B. Kiernicki" Wybór konspektów zajęć technicznych" 7. R. Janas -"Metodyka wychowania technicznego" Przebieg lekcji POTRZEBA - CEL - ZADANIE 1. Raport- stan uczniów- obowiązki uczniów funkcyjnych. 2. Zagrożenia wynikające z porażenia prądem elektrycznym 3. Uświadomienie celu lekcji. 4. Zapisani tematu lekcji na tablicy. TEMAT: URZĄDZENIA TECHNICZNE- WIERTARKA JEDNO I DWUBIEGOWA. CZYTANIE TABLICZKI ZNAMIONOWEJ 1. Budowa wiertarki. 2. Odczytywanie tabliczki znamionowej. 3. Czytanie schematu mechanicznego wiertarki. 4. Ogólne zasady eksploatacji wiertarki. 5. Zasady bezpiecznej obsługi wiertarki. ANALIZA ZADANIA 1.Omówienie budowy i przeznaczenie wiertarki Wiertarka elektryczna jest przeznaczona wyłącznie do celów majsterkowania domowego Wiertarka składa się z: - Uchwytu, w którym mocowane jest narzędzie skrawające - Uchwyt połączony jest z wiertarką przez nakręcenie na gwintowaną końcówkę wrzeciona - Cylindryczna część obudowy służy do nakładania przystawek i nasadek, które spełniają wiele funkcji. Mogą być użyte do: cięcia, polerowania, szlifowania, strugania. Można zamocować wiertarkę w stojanie- pozycja pionowa i wykonywać operacje - Przełącznik biegów wewnątrz wiertarki (skrzynia biegów)- Umożliwia dostosowanie prędkości obrotowych wrzeciona wiertarki do obciążenia lub wymagań przyłączonego napędu a) przy biegł jałowym bez obciążeni: - wrzeciono obraca się z prędkością 1800 obr/ min przy drugim biegu - wrzeciono obraca się z prędkością 650 obr/min przy pierwszym biegu - obudowa wiertarki- składa się z dwóch połówek i pokrywy tylniej - przycisk wyłącznika- służy do włączania prądu elektrycznego silnika wiertarki Wiertaka posiada przycisk blokady co decyduje o ciągłej pracy wiertarki. - Samoczynny bezpiecznik termiczny- powoduje wyłączenie urządzenia w przypadku zbyt dużego przeciążenia wiertaki. Ponowne uruchomienie następuje po ostudzenia bezpiecznika wiertarki. - Przewód zasilający prąd elektryczny Przypomnienie uczniom, że a) wiertarka zasilana jest prądem elektrycznym przemiennym o napięciu 220 V pobieranym z domowej instalacji elektrycznej b) moc pobierana przez nią z sieci wynosi 350 W czyli trzykrotnie mniej niż pobiera domowe żelazko elektryczne c) wewnętrzne części elektryczne są podwójnie izolowane i zasilanie nie wymaga przewodu uziemiającego d) ciekawostką jest też, że wrzeciono z uchwytem wiertarskim jest dodatkowo izolowane elektrycznie od pozostałych metalowych części przekładni i silnika elektrycznego. 2. Znaczenie symboli znajdujących się na tabliczce znamionowej wiertarki. - PRCv - typ wiertarki - II L - jest to klasa ochronności - ![]() - 220 V napięcie zasilania - 50- 60 Hz- napięcie w sieci - 650/1800 obr/min - prędkość obrotowa wiertarki - PN74 Polski Komitet Normalizacyjny, rok wydania normy - 2,15 A- zabezpieczanie przeciążeniowe - 450 W- moc pobierana - 10/6- maksymalna średnica wiercenia w stali - Poziom N- oznacza poziom zakłóceń radio-elektrycznych - E- norma elektryczna 06251 nr. normy - 87 / 78585 - rok produkcji, numer serii Tabliczka znamionowa wiertarki ![]() 3. Schemat mechaniczno - kinematyczny wiertarki. ![]() 4. Wiertarka jedno i dwubiegowa służy do wiercenia - praktycznie we wszystkich materiałach. Wszechstronność urządzenia polega na możliwości wymiany podstawowego wyposażenia wiertarki na wyposażenie dodatkowe w postaci nasadek przeznaczonych do różnych celów np. nasadka udarowa, pilarka tarczowa, szlifierka oscylacyjna, strugarka, szlifierka stołowa, tokarka i inne. Z nasadek i urządzeń dodatkowych za najlepsze uważać należy te, które można mocować zaciskowo bezpośrednio na korpusie wiertarki. Wydajność i obroty są dokładnie określone. Pobór mocy podany jest na tabliczce znamionowej. 5. Omówienie z uczniami zasad bezpiecznej obsługi wiertarki. * Nie dotykaj rękoma narzędzi tnących, obrotowych * Przed włączeniem wiertarki sprawdzić wzrokowo czy nie ma: - uszkodzeń mechanicznych (pęknięcia itp.) - nadpaleń (zwłaszcza przewodów) - uszkodzonych połączeń mechanicznych * podczas wiercenia stosować okulary i rękawice ochronne * właściwie odczytuj tabliczki znamionowe ze znakiem ochrony przeciwpożarowej * w czasie przerw i po zakończeniu pracy zawsze wyłącz urządzenie z sieci * bezmyślne stosowanie wiertarki może spowodować porażenie prądem elektrycznym W praktyce najniebezpieczniejsze dla człowieka są stosowane prądy przemienne o częstotliwości przemysłowej tj. 50 Hz. Czynnikiem decydującym o porażeniu jest natężenie prądu (wartość jego zależy od napięcia oraz oporu). Przy porażeniu prądem następuje skurcz mięśnia sercowego i zaburzenia oddychania(należy stosować sztuczne oddychanie). Skuteczność ratowania zależy od szybkiego działania po odcięciu dopływu prądu. 6. Podsumowanie wiadomości i ocena aktywności uczniów. - Nauczyciel podsumowując zachęca uczniów do pogłębiania swojej wiedzy po przez czytanie fachowych czasopism - Nauczyciel zachęca do dokładnego czytania i zaznajomienia się z instrukcją każdego zakupionego urządzenia elektrycznego. - Nauczyciel poleca zapamiętać hasła: CZYTAJ INSTRUKCJIĘ OBSŁUGI URZĄDZEŃ! BEZMYŚLNE UŻYWANIE URZĄDZEŃ MOŻE SPOWODOWAĆ POPARZENIA, PORAZENIA PRĄDEM ELEKTRYCZNYM, POŻAR!!! UŻYWANIE USZKODZONEJ WIERTARKI JEST ZABRONIONE!!! - Nauczyciel dziękując za współpracę na lekcji rozdaje zakładki z w/w hasłami, wyrażając nadzieję, że będą one przestrogą dla wszystkich tych którzy będą obsługiwać urządzenie zasilane prądem elektrycznym.
Opracowanie: Grażyna Maria Nowicka Wyświetleń: 18344
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |