Katalog
Joanna Wolańska-Sitarz Zajęcia zintegrowane, KonspektyZjawiska przyrodnicze występujące zimą. Poprawna artykulacja i graficzne
przedstawienie nazw zjawisk przyrody. Uzupełnianie ciągu liczbowego od 0 do 20. Konspekt do dziennego ośrodka pracy
Zjawiska przyrodnicze występujące zimą. Poprawna artykulacja i graficzne
przedstawienie nazw zjawisk przyrody.
Uzupełnianie ciągu liczbowego od 0 do 20.
KONSPEKT DO DZIENNEGO OŚRODKA PRACY
CELE GŁÓWNE:
Poznanie zjawisk przyrodniczych występujących w zimie.
Doskonalenie umiejętności uzupełniania ciągu liczbowego od 0 do 20.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń powinien umieć nazwać zjawiska przyrodnicze zachodzące w zimie tj. śnieg, lód, sople, szron, zamarzanie, topnienie, lawina.
Uczeń powinien wiedzieć, że woda może występować w trzech formach: cieczy, lodu, pary wodnej.
Uczeń potrafi zaobserwować w codziennym życiu i otaczającej go przyrodzie zjawiska: wrzenia, topnienia, zamarzania oraz zna praktyczne zastosowanie tych zjawisk przez człowieka (przechowywanie żywności).
Uczeń potrafi uzupełnić ciąg liczbowy od 0 do 20.
Uczeń potrafi dokonać pomiaru temperatury oraz zna różne rodzaje termometrów.
CELE REWALIDACYJNE:
Kształcenie poprawnej artykulacji nazw poznanych zjawisk przyrodniczych.
CELE WYCHOWAWCZE:
Uczeń potrafi ubrać się stosownie do pory roku i warunków atmosferycznych.
METODY PRACY: słowna, oglądowa, praktycznej działalności, pantomima.
FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazki do zabaw mimicznych i ruchowych, obrazki przedstawiające
elementy pogody, prezent, bałwanek z modeliny, ilustracje przedstawiające zjawiska przyrodnicze, różne rodzaje termometrów
(t. lekarski, pokojowy, zaokienny, kąpielowy, akwariowy), etykiety, karty pracy, układanka (puzzle) przedstawiająca bałwanka, papierowe sople, kartonowy dach, śniegowe gwiazdki, nitka.
PLAN ZAJĘĆ:
I. Zajęcia wstępne.
1. Powitanie.
2. Zabawy mimiczne i ruchowe.
3. Ustalenie pogody, daty, dnia tygodnia.
II. Uświadomienie celu.
III. Praca poznawcza.
IV. Ekspresja plastyczna.
V. Zakończenie zajęć.
1. Obserwacja wyników doświadczenia z zamarzaniem wody.
2. Praca domowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Zajęcia wstępne.
1. Powitanie, zwrócenie uwagi na gości obserwujących zajęcia.
2. Zabawy mimiczne i ruchowe:
Wyrażanie różnych emocji za pomocą mimiki twarzy (zadowolenia, przerażenia, zdziwienia, szczęścia, smutku, niezadowolenia).
Ilustrowanie ruchem ciała:
- rosnącej rośliny,
- tańczących śnieżynek
- spadających kropli deszczu,
- szumu wichru,
- startującej rakiety,
- spadającej gwiazdy.
3. Ustalenie pogody, daty, dnia tygodnia.
Posiłkowanie się odpowiednimi ilustracjami przedstawiającymi różne elementy pogody.
II. Uświadomienie celu.
1. Prezent - niespodzianka.
Jeden z zaproszonych gości wnosi prezent zaadresowany do ucznia. Odczytanie imienia i nazwiska adresata. Prezent zawiera bałwanka wykonanego z modeliny.
2. Nawiązanie do materiału, z jakiego wykonuje się "prawdziwego" bałwanka.
III. Praca poznawcza.
1. Nawiązanie do zimy jako pory roku, w której pada śnieg.
2. Warunki klimatyczne konieczne do powstania śniegu.
3. Oglądanie ilustracji przedstawiających zjawiska przyrodnicze charakterystyczne dla zimy: śnieg, lód, sople, szron, zamarzanie, topnienie, lawiny.
4. Ćwiczenia związane ze zmianą stanu skupienia wody: zamarzanie, topnienie. Przygotowanie naczynia z wodą, zmierzenie temperatury wody. Włożenie naczynia z wodą do zamrażalnika.
5. Przypomnienie budowy termometru oraz rodzaje termometrów (t. pokojowy, t. lekarski,
t. zaokienny, t. kąpielowy, t. akwariowy).
6. Ćwiczenia w identyfikowaniu nazw3 wybranych zjawisk przyrodniczych z obrazkiem, ilustracją.
7. Poprawna artykulacja nazw zjawisk przyrody.
8. Próby dopasowania etykiet do obrazków zjawisk przyrodniczych.
9. Karta pracy - odwzorowywanie nazw zjawisk przyrodniczych. Obok nazw zjawisk przyrody znajdują się odpowiednie rysunki.
MATEMATYKA
10. Utworzenie ciągu liczbowego od 0 do 20 przy pomocy układanki (puzzle) przedstawiającej bałwanka.
11. Układanie i przypinanie ponumerowanych od 1 do 20 papierowych sopli do kartonowego dachu.
12. Nawlekanie na nitkę śniegowych gwiazdek, głośne odliczanie, ponumerowanie.
IV. Ekspresja plastyczna.
Wyklejanie plasteliną konturów bałwanka.
V. Zakończenie zajęć.
1. Obserwacja wyników doświadczenia z zamrażaniem wody. Pomiar temperatury lodu. Podgrzanie lodu do całkowitego roztopienia, a potem do wrzenia. Obserwacja pary wodnej. Podsumowanie doświadczenia.
2. Praca domowa.
Wyszukaj widokówki lub wycinki z gazet przedstawiające zimowe krajobrazy i wklej do zeszytu.
Opracowanie:
Joanna Wolańska-Sitarz
Wyświetleń: 3135
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |