AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Violetta Ryszczyk
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem elementów dramy

- n +

Skarby złotej kaczki

Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem elementów dramy. Scenariusz zajęć może być wykorzystany do przygotowania zajęć w kl. I-III lub po dokonaniu zmian, w świetlicy szkolnej.


Ośrodek tematyczny: LEGENDY, PODANIA
Temat dnia: SKARBY ZŁOTEJ KACZKI

Edukacja polonistyczna:
  • słuchanie opowiadania nauczyciela;
  • słuchanie wypowiedzi uczniów;
  • słuchanie nagrania - wybranego fragmentu legendy;
  • układanie dialogu - odgrywanie ról;
  • przeprowadzanie rozmowy na temat dalszych losów bohatera ;
  • ciche czytanie;
  • ustalanie kolejności zdarzeń w legendzie;
  • nadawanie tytułów poszczególnym rysunkom historyjki obrazkowej;
  • wiązanie treści utworu z doświadczeniami i przeżyciami dziecka;
  • formułowanie głównej myśli utworu.

    Edukacja matematyczna:
  • utrwalanie mnożenia i dzielenia w zakresie 30;
    Edukacja środowiskowa:
  • wyszukiwanie na planie miasta Warszawy miejsca związanego z omawianą legendą;
  • poznanie legendarnej przeszłości Warszawy.

    Edukacja muzyczna:
  • interpretowanie ruchem i mimiką słuchanej piosenki, utworu instrumentalnego.

    Edukacja plastyczna:
  • modelowanie w plastelinie wybranej postaci z omawianej legendy - praca przestrzenna.

    Cele operacyjne
    uczeń zna:
  • tabliczkę mnożenia w zakresie 30;
  • sposób wyszukiwania określonego miejsca na planie miasta;
    uczeń potrafi:
  • wyrażać myśli w formie zdania;
  • słuchać wypowiedzi nauczyciela i innych uczniów;
  • uczestniczyć w zabawie dramowej;
  • wyróżniać bohaterów utworu literackiego i ustalać kolejność wydarzeń;
  • ułożyć i zapisać tytuły zilustrowanych zdarzeń;
  • zinterpretować ruchem i mimiką wysłuchany utwór lub piosenkę;
  • mnożyć i dzielić w zakresie 30;
  • modelować w plastelinie formę przestrzenną;
    uczeń rozwinął:
  • umiejętność układania i prowadzenia rozmowy w roli;
  • inwencję i twórczą aktywność;
  • umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem;
  • umiejętność współdziałania w grupie;
  • wrażliwość emocjonalną na problemy innych ludzi.

    Metody:
  • podająca
  • problemowa
  • waloryzacyjna
    Formy:
  • indywidualna-jednolita, zróżnicowana
  • zbiorowa-jednolita
  • praca w grupach-jednolita

    Środki dydaktyczne: kaseta magnetofonowa z nagranym utworem instrumentalnym, tekst legendy, ilustracja z zadaniem matematycznym, plan miasta dla każdego ucznia, sakiewki z dukatami dla poszczególnych grup, plastelina, karta pracy (rozsypanka zdaniowa) dla każdego ucznia.

    Przebieg zajęć:
    1. Wytworzenie skojarzeń z tematem:
    a) przypomnienie znaczenia wyrazu legenda oraz tytułów poznanych legend związanych z Warszawą,
    b) przedstawienie przez nauczyciela miejsca akcji legendy M. Orłonia "Złota Kaczka",
    c) odszukanie na planie miasta Warszawy miejsca, w którym rozgrywa się akcja legendy.
    2. Ćwiczenia dramowe - kontynuowanie przez nauczyciela narracji legendy:
    a) zaproszenie uczniów do podziemi zamku -interpretacja ruchowa i mimiczna słuchanej muzyki,
    b) ułożenie puzzli matematycznych utrwalających mnożenie i dzielenie w zakresie 30 (praca zbiorowa)- uczniowie obliczają działanie na swoim kartoniku i przyklejają go w odpowiednim miejscu,
    c) rozmowa na temat ilustracji ułożonej z kwadratów. Zwrócenie uwagi na niezwykłość postaci złotej kaczki, która powstała z puzzli.

    Przygotowanie uczniów do ułożenia dialogu między kaczką i Kubą:
  • podział uczniów na pary, przydział ról,
  • układanie w parach rozmowy między kaczką i Kubą,
  • głośne prowadzenie rozmowy w przydzielonych rolach,
  • wysłuchanie dialogu nagranego na kasecie.
    d) wyjście z podziemi zamku - interpretacja ruchowa i mimiczna słuchanej muzyki,
    e) czytanie przez nauczyciela dalszego ciągu legendy,
    f) rozdanie przez nauczyciela sakiewek z dukatami, obliczanie za pomocą mnożenia i dodawania w zakresie 30 zawartości sakiewek (praca w grupach),
    g) sformułowanie problemu i poszukiwanie rozwiązania;
  • rozmowa z uczniami-kierowana: Jak postąpi Kuba widząc głodnego starca?
  • odczytanie przez nauczyciela ostatniego fragmentu legendy. 3. Analiza treści wysłuchanej legendy:
    a) wyodrębnienie postaci występujących w legendzie,
    b) ustalenie kolejności zdarzeń.

    4. Samodzielna praca indywidualna na karcie pracy przygotowanej przez nauczyciela:
    a) ustalenie właściwej kolejności rysunków (rysunki przedstawiają kolejne fragmenty legendy);
    b) nadawanie tytułów poszczególnym rysunkom:
    Rozchodząca się wieść o skarbach ukrytych w podziemiach zamku.
    Zejście Kuby do lochów starego zamku.
    Rozmowa chłopca ze złotą kaczką.
    Obdarowanie Kuby złotymi dukatami.
    Trudności z wydaniem wszystkich dukatów.
    Podarowanie starcowi reszty dukatów.
    Powrót do dawnej biedy.

    c) odczytanie kolejnych zdarzeń.
    5. Zabawa ruchowa w takt piosenki np. "Kaczka Dziwaczka".
    6. Podsumowanie zajęć.
    Odniesienie postawy Kuby wobec starca do doświadczeń i przeżyć uczniów.
    Nauczyciel podsumowuje rozmowę i odczytuje główną myśl utworu.
    7. Modelowanie z plasteliny wybranej postaci wysłuchanej legendy - praca indywidualna.
    8. Ocena i wystawka wykonanych prac.
    9. Porządkowanie stanowisk pracy.

    Literatura:
  • M. Orłoń, J. Tyszkiewicz: Legendy i podania polskie. Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1988
  • J. Korzańska: Program kształcenia zintegrowanego, abc, I etap edukacji. PPiW, Warszawa 1999
  • M. A. Szymańska: Drama w nauczaniu początkowym. Wydawnictwo "Juka", Warszawa 1998
  • K. Pankowska: Edukacja przez dramę. WSiP, Warszawa 1997
  • Praca zbiorowa pod redakcją U. Strzelczyk: Integracja w nauczaniu początkowym. WOM, Katowice 1995

    Opracowanie:
    Violetta Ryszczyk
    nauczyciel SP Nr1
    w Łaziskach Górnych

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4820


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


    BAROMETR


    1 2 3 4 5 6  
    Oceń artukuł!



    Ilość głosów: 0

    Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
    Dowiedz się więcej.