Katalog

Alicja Wojciechowska
Matematyka, Scenariusze

Praktyczne badanie własności trójkątów

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Temat: Praktyczne badanie własności trójkątów.
Cele ogólne: rozpoznawanie kształtu trójkąta na modelach figur i na rysunkach
- konstruowanie trójkątów na geoplanach
- dostrzeganie cech wspólnych i cech różniących
- trójkąty w wyniku manipulowania ich modelami.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpoznaje kształty trójkątów
- konstruuje trójkąty na geoplanie
- dostrzega cechy wspólne i cechy różniące trójkąty.

Metoda: słowna, oglądowa, pokaz, działania praktyczne, ćwiczenia.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, jednolita, zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: szablony figur geometrycznych, plansze z różnymi rodzajami trójkątów, linijki, ekierki, nożyczki, kartki, patyczki.

Przebieg zajęć


Uczniowie maja na ławkach modele różnych figur geometrycznych: koła, kwadraty, prostokąty, równoległoboki, romby, trapezy, trójkąty prostokątne, równoboczne, równoramienne, o różnej długości boków (wycinanka 21).
- Wybierzcie modele trójkątów spośród wszystkich modeli figur le- żących na ławce (dzieci pracują w grupach dwuosobowych).
- Dlaczego wybraliście właśnie te modele?
U.: Bo mają 3boki. (Nauczyciel pokazuje figurę).



- Czy to jest model trójkąta? Ma on 3 boki.
U.: Boki trójkąta są odcinkami, a w tym modelu Jeden bok nie jest odcinkiem.
- Jakie jeszcze wspólne cechy mają wybrane przez was modele? U.: Mają 3 wierzchołki.
(Nauczyciel umieszcza na tablicy planszę z różnymi rodzajami trój- kątów).
- Sprawdźcie, czy wszystkie trójkąty maje 3 boki i 3 wierzchołki.
(leczeń pokazuje wskaźnikiem na planszy, pozostali wskazują na swoich modelach leżących na ławkach).
- Czy te trójkąty na waszych ławkach i na tablicy są takie same, czy możecie wskazać różnice?
U.: Różnią się od siebie, mają różnej długości boki, inaczej nachylone względem siebie, mają różne kolory, są wycięte z różnych materiałów.
- Co łączy je wszystkie, jakie mają wspólne cechy?
U.: Wszystkie mają 3 -boki i 3 wierzchołki, a ich boki są odcinkami.
- Zbudujcie na geoplanach 3 różne trójkąty.
- Poszukajcie wśród figur na ławce i ułóżcie na geoplanie trójkąt podobny do waszej ekierki. Co charakterystycznego ma taki trójkąt?
U.: Dwa boki wzajemnie prostopadłe.
- Ile boków wzajemnie prostopadłych może mieć trójkąt? (Tylko dwa)
- Taki trójkąt w matematyce nazywa się prostokątny.
- Co jest cechą charakterystyczną trójkątów prostokątnych?
U. :Mają dwa sąsiednie boki wzajemnie prostopadłe.
- Jak to sprawdzić?
U.: Można sprawdzić za pomocą podwójnie złożonej kartki lub przyłoży ekierkę tak, by boki prostopadłe w ekierce i trójkącie pokrywały się
- Czy trudno będzie narysować trójkąt prostokątny?
U.: Nie, bo można obrysować ekierkę lub wykorzystać kratki.
- Rozwiązanie zadania l, s. 53.
- Pokolorujcie wnętrze.
- Jak położony jest trzeci bok względem tych boków prostokąta, które są do siebie prostopadłe?
U.: Nieprostopadle.
- Poszukajcie wśród waszych modeli trójkątów takie, które mają boki różnej długości.
- Nazywają się różnoboczne, Ułóżcie na geoplanie trójkąt o różne długości boków.
- Rozwiązanie zadania 2, s. 53.
- Narysujcie taki trójkąt i podpiszcie.
- Czy trójkąt różnoboczny może być prostokątny?
U.: Tak.
- Są jeszcze trójkąty równoramienne, takie, które mają dwa boki równej długości, a trzeci bok innej długości. Proszę odszukać taki modę trójkąta i podnieść go do góry.
- Jak sprawdzicie, czy podnieśliście właściwy trójkąt?
U.: Można zmierzyć boki albo zgiąć go tak, by dwa boki tej same długości pokryły się.
- Ułóżcie taki trójkąt na geoplanie.
- W jaki sposób poradzicie sobie z narysowaniem trójkąta o dwóch bokach tej samej długości?
U.: Można narysować łamaną złożoną z dwóch odcinków tej same długości i połączyć trzecim odcinkiem.
- Rozwiązanie zadania 3, s. 53.
- Jak podpiszecie rysunek takiego trójkąta?
U.: Równoramienny.
- Poszukajcie wśród waszych modeli trójkątów taki, który ma wszystkie boki tej samej długości. Jak go znaleźć?
U.: Można zmierzyć boki linijką lub paskiem papieru.
- Taki trójkąt nazywa się równoboczny, bo ma 3 boki równej długości.
- Czy potrafilibyście sami narysować taki trójkąt?
U.: Tak, trzeba narysować wszystkie boki tej samej długości.
- Proszę spróbować na kartkach leżących z boku.
U.: Nie udaje się, bo trzeci bok wychodzi albo za długi, albo za krótki.
- Do narysowania takiego trójkąta potrzebny jest cyrkiel. My nie mamy cyrkla, więc musimy sobie poradzić inaczej. Zrobimy szablon, który później obrysujemy.

Na kartce narysujcie dowolny odcinek. Teraz na jego końcach zrób- cie dziurki długopisem. Złóżcie kartkę tak, aby koniec wkładu prze- chodził przez obie dziurki. Zagnijcie mocno kartkę i wyjmijcie dłu- gopis. Nie rozkładając kartki narysujcie odcinek takiej samej dłu- gości Jak pierwszy, łącząc koniec pierwszego odcinka z punktem na linii zgięcia. Przyciśnijcie mocno długopis, a potem rozłóżcie kartkę. Co widzicie?



U.: Długopis odcisnął ślad łączący koniec drugiego odcinka z końcem pierwszego odcinka.
- Co powstało?
- U.: Powstał rysunek trójkąta równobocznego.
- Sprawdźcie linijką, czy wszystkie boki trójkąta mają tę samą długość.
- Rozwiązanie zadania 4, s. 53.
- Możecie wyciąć trójkąt i obrysować go lub znaleźć inny sposób narysowania trójkąta równobocznego, patrząc na wycięty model.
(Można narysować odcinek, zmierzyć go, znaleźć punkt dzielący go na połowy i za pomocą ekierki narysować linię prostopadłą do tego odcinka przechodzącą przez ten punkt. Później trzeba odmie- rzyć długość pierwszego odcinka i narysować drugi tej samej dłu- gości w ten sposób, że jego początek będzie przechodził przez po- czątek pierwszego odcinka, a koniec przez linię prostopadłą do nie- go; To samo trzeba zrobić z trzecim bokiem).
- Oznaczcie na rysunku wierzchołki wielkimi literami i wypiszcie obok nazwy boków, które są równej długości. Pokolorujcie wnętrze.
- Czy trójkąt prostokątny może być równoboczny, równoramienny Sprawdźcie.
U. :Trójkąt prostokątny może mieć dwa boki tej samej długości, ale nie może być równoboczny.
- Czy w trójkącie mogą być boki równoległe?
- Rozwiązanie zadań: 5 (trudniejsze), 6, 7, s. 54.
- O jakich figurach mówimy na dzisiejszych zajęciach?
U.: O trójkątach.
- Jakie, wspólne cechy mają wszystkie trójkąty?
U.: Wszystkie mają 3 boki i 3 wierzchołki.
- Czym się różnią?
U.: Nachyleniem boków, ich długością, są trójkąty, które maj boki prostopadłe, są. takie, które mają wszystkie boki różnej długości, które mają wszystkie boki równej długości i takie, które tylko 2 bok) tej samej długości.

Ewolucja zajęcia

Ułóż: z 5 patyczków 2 trójkąty ;
z 7 patyczków 3 trójkąty;
z 9 patyczków 4 trójkąty;
z 9 patyczków 5 trójkąty.

Opracowanie:
mgr Alicja Wojciechowska

Wyświetleń: 4637


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.