|
| ||||||||||||||||||||
Katalog Eulalia Panek Edukacja regionalna, Scenariusze "Zamki w naszej gminie" - scenariusz lekcji z wiedzy o regionie w klasie IVZamki w naszej gminie.SCENARISZ LEKCJI Z WIEDZY O REGIONIE ZAMKI W NASZEJ GMINIEProgram autorski "Edukacja regionalna" przedmiotu wiedza o regionie dla klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Grzegorzowicach, powiat raciborski Kl. IV. - Wiedza o regionie DZIAŁ: Współczesne ślady życia i działalności naszych przodków. HASŁO PROGRAMOWE: Projekt wycieczki "Śladami zamków w naszej gminie" oraz wycieczka na trasie: Sławików, Modzurów, Jastrzębie, Czerwięcice, Rudnik, Łubowice. CELE OGÓLNE: 1. Ukazanie położenia geograficznego naszej gminy. 2. Przedstawienie genezy nazw miejscowości oraz najważniejszych wydarzeń historycznych z dziejów miejscowości gminy Rudnik. 3. Ukazanie związków między ważnymi wydarzeniami w dziejach regionu, a osiągnięciami kultury europejskiej. CELE OPERACYJNE: Po zakończonej lekcji uczeń potrafi: - Nazwać krainę geograficzno - historyczną, w której mieszka (pojęcie Śląska). - Pokazać na mapie powiat raciborski i swoja gminę Rudnik. - Wymienić 14 wiosek gminy. - Przedstawić najważniejsze wydarzenia historyczne związane z naszą gminą. - Wymienić miejscowości gminy, gdzie znajdują się zamki: Sławików, Modzurów, Jastrzębie, Rudnik, Strzybnik, Czerwięcice, Łubowice. - Ukazać wkład naszych miejscowości w historię regionu, kraju oraz Europy. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - Mapa Śląska i Polski, atlas historyczny i geograficzny - Dokumenty, albumy, lektury oraz informacje zebrania MATERIAŁY NAUCZYCIELA: - Biuletyn Informacyjny Gminy Rudnik - Ziemia Raciborska - Informator - Województwo Opolskie - Informator - Volkmar Stein - Joseph von Eichendorff METODY: - Praca w grupach pod kierunkiem nauczyciela - Wywiady z mieszkańcami, prezentacja - Opowiadanie ucznia i nauczyciela - Wycieczka historyczna - Projekt METODY KONTROLI: - Wystawka: Zamki i pałace - podsumowanie projektu PRZEBIEG LEKCJI: TEMAT: Zamki w naszej gminie. ZAANGAŻOWANIE: - Dyskusja: trasa wycieczki. - Podział klasy na zespoły: I ZESPÓŁ: - legendy, wywiady, informacje historyczne o naszej gminie - II ZESPÓŁ: - szkice i fotografie zamków - III ZESPÓŁ: - sprawozdanie pisemne z wycieczki Każdy zespół otrzymał swoje zadanie w specjalnej teczce na materiały i notatki. Wycieczkę zaplanowano na pięć godzin, w trakcie której zespoły przystąpiły do wykonania zadań
Moje obserwacje jeszcze raz wykazały, jak duże możliwości dydaktyczne otwierają się podczas zajęć terenowych, nawet tych krótkich, w najbliższej okolicy. Wiedzy, doświadczeń i umiejętności zdobytych przez uczniów nie można osiągnąć poprzez przeprowadzenie lekcji w klasie. Już sama propozycja podjęcia przez uczniów realizacji powierzonych zadań uaktywnia i budzi zainteresowania. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów jest również proces gromadzenia i opracowywania zebranych informacji. Uczestniczący w pracy uczniowie wykształcają umiejętności aktywności i samodzielności. Zastosowane metody przynoszą dzieciom satysfakcję i zachęcają do pracy. Właśnie w czasie prezentacji narodził się pomysł wystawienia legendy o zatopionym mieście. Propozycja przygotowania pracy plastycznej lub pisemnej (sprawozdania) została przyjęta z zainteresowaniem. Powstały interesujące prace, które zostały wyeksponowane na wystawie: "Zamki i pałace". Ruiny zamku Eichendorffów w Łubowicach Opracowanie: mgr Eulalia Panek Wyświetleń: 2640
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |