Katalog

Monika Wisła
Język niemiecki, Scenariusze

Freizeit und Hobbys - Hörverstehen. Scenariusz lekcji z języka niemieckiego.

- n +

Freizeit und Hobbys - Hörverstehen.

SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Cel ogólny kształcenia:
- Doskonalenie rozumienia ze słuchu;
- Osłuchiwanie się z melodyka i wymową języka niemieckiego:
- Zapoznanie się ze słownictwem z kręgu tematycznego "Freizeit und Hobbys".

Cele operacyjne:

Wiadomości:
- uczeń rozumie i posługuje się słownictwem z tematu: "Freizeit und Hobbys";

uczeń potrafi:
- zrozumieć ogólnie tekst ze słuchu z tematu "Freizeit und Hobbys";
- zapamiętać szczegółowe informacje z wysłuchanego tekstu;
- podać kolejność występowania usłyszanych wątków;
- samodzielnie użyć nowopoznane słownictwo.

Cel wychowawczy:

- poznanie różnych form spędzania czasu wolnego (aktywne i pasywne);
- rozwijanie i pielęgnowanie swoich zainteresowań;
- tolerancja wobec innych odmiennych zainteresowań.

Grupa docelowa: uczniowie średniozaawansowani (III klasa szkoły ponadgimnazjalnej)

Metody i formy pracy:
- metoda aktywizująca "burza mózgów" (faza wstępna);
- praca indywidualna;
- praca z komputerem.

Pomoce dydaktyczne:
- tablica;
- kolorowa kreda;
- zeszyt przedmiotowy
- PC
- Program do nauki języka niemieckiego >Profesor Klaus 4.< CD 2 "Rozumienie ze słuchu".

PRZEBIEG LEKCJI

1) Czynności organizacyjne:
- Powitanie;
- Sprawdzenie obecności;
- Podanie tematu lekcji i celu lekcji: Heute wird die Fertigkeit: Hörverstehen geübt. Ihr hört 4 Texte von der Freizeit und Hobbys anderer Leute. Dazu werdet ihr verschiedene &UUML;bungen lösen.

2) Faza wstępna:

- Rozgrzewka językowa uczniów następuje poprzez metodę aktywizującą tzw. "burzę mózgów". Nauczyciel zapisuje na tablicy kolorową kredą pojęcie:

Uczniowie podają swoje skojarzenia z tym hasłem, a następnie są one wszystkie zapisywane na tablicy. Po wyczerpaniu pomysłów uczniów następuje krótka dyskusja i wybór najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu wśród młodzieży.

3) Faza prezentacji:
- Program >Profesor Klaus 4.0.< CD 2 "Rozumienie ze słuchu" zostaje uruchomiony.
- Następuje wybór tematu "Czas wolny i hobby".
- Uczniowie odsłuchują kolejno 4 opowiadania różnych osób o ich zainteresowaniach i formach spędzania wolnego czasu.

4) Faza ćwiczeń:
- Po wysłuchaniu tekstów uczniowie przystępują do wykonywania różnych typów zadań, które ćwiczą sprawność rozumienia ze słuchu.
- Ćwiczenia są ułożone według stopnia trudności: od najłatwiejszego do najtrudniejszego.
- Uczeń może odsłuchać teksty kilkakrotnie.
- Po każdym ćwiczeniu można sprawdzić poprawność rozwiązania. Przy błędnych odpowiedziach pojawiają się prawidłowe rozwiązania.
- W statystyce można sprawdzić ilość poprawnych i błędnych odpowiedzi (wynik jest podawany procentowo).
- Nauczyciel może ocenić uczniów za szybkość podania prawidłowej odpowiedzi oraz nagrodzić uczniów, którzy mieli procentowo najwięcej poprawnych odpowiedzi.


Ćwiczenie 1: uzupełnianie tabeli
Ćwiczenie to jest zadaniem na ogólne zrozumienie usłyszanych tekstów.
Uczeń uzupełnia tabelkę przeciągając odpowiednie wyrazy z rozsypanki do kolumn tabelki z imionami bohaterów opowiadań.

Ćwiczenie 2: prawda czy fałsz
Należy zaznaczyć, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe. Zdania nie odpowiadają kolejności, w jakiej występują w usłyszanym tekście.

Ćwiczenie 3: wybór odpowiedzi
Należy dokończyć zdania wybierając prawidłowe rozwiązanie z podanych trzech możliwości.

Ćwiczenie 4: prawda czy fałsz
Do tekstów są podane różne zdania i należy zaznaczyć, które są zgodne z prawdą, a które fałszywe.

Ćwiczenie 5: uzupełnianie tekstów
Uczeń ma za zadanie uzupełnienie brakujących wyrazów. Jest to tzw."Lückentest".
Do tego ćwiczenia dostępny jest słowniczek z trudniejszymi słówkami, który otwiera się po kliknięciu odpowiedniej ikonki.

5) Podsumowanie
- Uczniowie notują w swoich zeszytach ważniejsze słownictwo usłyszane w tekstach (np. die Lieblingsaktivitäten, Lust haben, wählerisch sein, etwas leidenschaftlich tun, aktiv an etwas + D teilnehmen).
- Ocenienie, czy założone cele zostały osiągnięte.

6) Praca domowa
Uczniowie w domu układają opowiadanie: "Wie verbringe ich meine Freizeit?"

Opracowanie: mgr Monika Wisła

Wyświetleń: 6546


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.