Katalog

Danuta Stokłuska
Geografia, Scenariusze

Wędrówki po Morzu Bałtyckim

- n +

Scenariusz lekcji dla 3 klasy gimnazjum "Wędrówki po wybrzeżu Morza Bałtyckiego"
(konspekt)

Jestem nauczycielką geografii i informatyki. Wydaje mi się bardzo ważne, aby wykorzystywać technologię informacji i komunikacji w powiązaniu z wieloma przedmiotami. Geografia jest szczególnie wdzięcznym przedmiotem dla takiej korelacji. Dlatego wybrałam dział realizowany w trzeciej klasie gimnazjum "Cechy terytorium Polski" Proponowany cykl 6 - ściu lekcji będzie wprowadzeniem do regionów fizycznogeograficznych Polski oraz zapoznaniem się z programem PowerPoint.

Proponuję pierwszą lekcję przeprowadzić na lekcji geografii, zaś pozostałe na zajęciach informatycznych. Ostatnia lekcja powinna być przeprowadzona przy całej klasie aby podczas prezentacji wszyscy zapoznali się z pięknem Morza Bałtyckiego.

Przygotowanie uczniów:
- Tworzą rysunki w edytorze grafiki
- Redagują tekst w edytorze tekstu
- Potrafią skopiować, zapisać wybrany obraz i tekst z Internetu

Cele:
- Uczeń powinien poznać metody skutecznego i sprawnego wyszukiwania informacji w Internecie
- Uczeń powinien nabyć umiejętność efektywnego posługiwania się dostępnymi narzędziami do wyszukiwania informacji w Internecie; powinien być świadomy wad i zalet poszczególnych narzędzi
- Uczeń powinien nauczyć się porządkować zebrane informacje w programie PowerPoint
- Uczeń powinien nabyć i rozszerzyć swoją wiedzę o pasie pobrzeża

Pomoce dydaktyczne:
- Podręcznik dla gimnazjum "Geografia Polski" Stanisław Zając
- pracownia informatyczna połączona z Internetem
- Program do tworzenia prezentacji PowerPoint
- Tablica i flamastry

Przebieg zajęć:
- Zajęcia wymagają od uczniów skorzystania ze wszystkich umiejętności jakie nabyli na poprzednich lekcjach informatyki i wiedzy z geografii
- Pojawi się nowa umiejętność - tworzenie prezentacji przy pomocy programu PowerPoint
- W trakcie lekcji uczniowie nauczą się wyszukiwać informacje, gromadzić je i selekcjonować

Lekcja 1

Temat: Co można obejrzeć wędrując wzdłuż Morza Bałtyckiego?

Metody:
- Burza mózgów
- Pogadanka
- Praca grupowa
- Praca indywidualna

Przebieg lekcji

  • Nauczyciel Przypomina na czym polega burza mózgów. Prosi uczniów o zgłaszanie pomysłów i zapisuje je na tablicy
  • Uczniowie Zgłaszają pomysły np.:
    - Latarnie morskie
    - Parki Narodowe
    - Ciekawostki związane z Morzem Bałtyckim
    - Miasta wybrzeża
    - Turystyka nadmorska
    - Rzeźba pasa pobrzeża
    - Jeziora nadmorskie
    - Itp......

  • Nauczyciel Poleca, aby każdy z uczniów wybrał jeden temat, uzasadnił dlaczego ten i krótko powiedział co chciałby w nim zamieścić.

  • Uczniowie Pod koniec lekcji mówią o swoich zamierzeniach

    Lekcja 2

    Temat: Poszukiwanie informacji na zadany temat

    Metody:
    - Ćwiczenia

  • Nauczyciel Prosi o przypomnienie wybranych tematów. Poleca założyć w moich dokumentach folder "Wybrzeże" i uruchomić przeglądarkę internetową.
  • Uczniowie Zajmują miejsca, przypominają wybrane tematy, włączają komputery, logują się do sieci, zakładają folder "Wybrzeże" i uruchamiają przeglądarkę internetową
  • nauczyciel Przypomina adresy popularnych portali internetowych i zapisuje je na tablicy
    www.onet.pl
    www.wp.pl
    www.google.com.pl

    zachęca do podjęcia poszukiwań, kontroluje przebieg pracy i w razie potrzeby pomaga
  • Uczniowie Wyszukują potrzebne im informacje i zapisują je w folderze "Wybrzeże". W razie potrzeby proszą o pomoc nauczyciela.

    Lekcja 3

    Temat: Zapoznanie z programem PowerPoint

    Metody:
    - Ćwiczenia
    - pokaz

  • Nauczyciel Poleca uruchomić program PowerPoint i prosi o samodzielne ćwiczenia w obsłudze programu. Przeznacza na to około 30 minut. W razie potrzeby odpowiada na pytania

  • Uczniowie Otwierają program PowerPoint i samodzielnie sprawdzają możliwości tego programu. Próbują wpisać test, wkleić rysunek, animować, odszukać wcześniej zapisane pliki i wstawić z nich potrzebne informacje (tekst, rysunek).

  • Nauczyciel Przedstawia prezentację "Szlakiem latarni" (w załączeniu)

  • Uczniowie Oglądają przygotowaną przez nauczyciela prezentację i obiecują sobie, że zrobią to lepiej.

    Lekcja 4 - 5

    Temat: Wykonywanie prezentacji

    Metody:
    - ćwiczenia

  • Nauczyciel Kontroluje pracę uczniów. Pomaga tylko, gdy pojawiają się trudności. Obserwuje poszczególnych uczniów, zaangażowanie w pracę oraz ich postępy.

  • Uczniowie Układają slajdy. Porządkują wyszukane wcześniej informacje, w razie problemów proszą nauczyciela o pomoc.

    Lekcja 6

    Temat: Demonstracja pracy, podsumowanie

    Metody:
    - pokaz

  • Nauczyciel Prosi uczniów o zademonstrowanie prezentacji na forum klasy. Wspólnie z uczniami ocenia ich prace. Krótko je komentuje.

  • Uczniowie Prezentują swoje prace. Oglądają prezentacje swoich kolegów. Mówią co im się w nich podobało lub co by zrobili inaczej.

    Osiągnięcia - uczeń będzie umiał:
    - korzystać z narzędzi TI wspomagających uczenie się i poznawanie różnych dziedzin wiedzy
    - celowo korzystać z różnych informacji oraz dostępnych form informacji
    - posługiwać się programem PowerPoint do tworzenia prezentacji
    - poszukiwać potrzebne informacje
    - wyszukane wiadomości selekcjonować, porządkować i zapisywać
    - uczeń pogłebi wiedzę o pasie pobrzeży i wzbogaci swoją dotychczasową wiedzę geograficzną

    Opracowanie:
    Danuta Stokłuska

  • Wyświetleń: 2069


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.