|
|
Katalog Małgorzata Pochodaj Lekcja wychowawcza, Scenariusze Przyjaciel - dobre lekarstwo na samotność. Scenariusz lekcji - GWK klasa VIPrzyjaciel-dobre lekarstwo na samotnośćCele lekcji: Metody: Środki dydaktyczne: Formy pracy: praca zbiorowa, zespołowa, indywidualna PRZEBIEG LEKCJI: Przed lekcją nauczyciel przygotowuje wystawkę prac plastycznych na temat samotności (będą one wykorzystane w czasie lekcji). 1. Z CZYM KOJARZY CI SIĘ SAMOTNOŚĆ? - praca samodzielna ("giełda pomysłów"), dzieci wypisują na tablicy np. brak towarzystwa,lęk, smutek, obawa, brak zrozumienia, utrata przyjaciela, utrata bliskiej osoby itd. - praca ze słownikiem SAMOTNOŚĆ - ................... 2. ANALIZA PRAC PLASTYCZNYCH - uczniowie podają przykłady sytuacji, w których czuli się samotnie (interpretacja rysunków) 3. SAMOTNOŚĆ W RODZINIE Dlaczego często dziecko czuje się samotnie w rodzinnym domu? - rodzice pracują do późna - rodzice nie interesują się dziećmi (tylko sprawy materialne) - brak czasu i cierpliwości na wysłuchanie dziecka, często mówią: "Jak dorośniesz, wtedy będziesz miał problemy" Dlaczego dzieci chcą, aby rodzice mięli dla nich czas? - lepiej się poznają i rozumieją - uczą się rozmawiać o swoich problemach - wspólnie spędzony czas zacieśnia więzi -wzajemnie się szanują 4. CO POMAGA PRZEZWYCIĘŻYĆ SAMOTNOŚĆ? PRZYJACIEL - odczytanie fragmentu rozmowy Małego Księcia z Lisem z książki A. de Saint Exupery ego a) Kto jest Twoim przyjacielem ? (dzieci odpowiadają na to pytanie) b) Kiedy potrzebują przyjaciela ? - gdy chcę się bawić - gdy jestem samotny - gdy jestem smutny - gdy szukamy pomocy - gdy jestem chory - gdy jestem radosny c) Jak mogę pokazać swojemu przyjacielowi, że go lubię? - bawię się z nim podczas przerwy - dzielę się z nim słodyczami - siadam koło niego - słucham, gdy mówi - gdy jest chory, telefonuję do niego - maluję mu obrazek - mówią mu coś miłego itd. d) ZABAWA p.n. "TAJEMNICZY PRZYJACIEL" Przez cały tydzień wszyscy są "dobrymi duszkami", każdy losuje kartkę z imieniem osoby z klasy.Nikomu nie wolno zdradzić, czyje imię się wyciągnęło, gdyż jest to imię osoby, wobec której będzie się "tajemniczym przyjacielem". Tajemniczy przyjaciel stara się przez cały tydzień robić potajemnie różne dobre rzeczy i jednocześnie uważa, by nie zdradzić się, Po tygodniu wszyscy siadają w kręgu i zgadują: Kto jest moim dobrym duszkiem i po czym poznałem? 5.PODSUMOWANIE LEKCJI - uczniowie pracują w zespołach 3-osobowych Zadaniem każdego zespołu jest ułożyć z rozsypanki słów przysłowie (myśl) o przyjaźni Myśli o przyjaźni: Na zakończenie lekcji uczniowie próbują sformułować temat w/w lekcji.
Opracowanie: Wyświetleń: 6654
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |