Katalog

Romualda Francuzik
Różne, Scenariusze

Scenariusz lekcji bibliotecznej w klasie II szkoły średniej

- n +

Aparat naukowy książki popularnonaukowej

SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ

Cele:
- kształcenie umiejętności korzystania z aparatu naukowego,
- wdrażanie do korzystania z książek popularnonaukowych.

Pomoce:
- źródła informacyjne (encyklopedie, słowiki, leksykony),
- egzemplarze książek popularnonaukowych.

Forma pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Na stołach rozłożone są encyklopedie, słowniki, książki popularnonaukowe.
Przebieg lekcji

1.Wprowadzenie. Porównanie i wykazanie różnicy między książką popularnonaukową
a beletrystyczną:
- beletrystyczna - postacie i zdarzenia nie są autentyczne, dostarcza rozrywki,
zaliczana jest do literatury pięknej, jest książką do "poduszki",
- popularnonaukowa - przedstawiane osoby, fakty, zdarzenia, zjawiska istnieją w rzeczywistości, służy do pogłębiania wiedzy, zawiera informacje z różnych dziedzin życia.

Następnie uczniowie samodzielnie wyjaśniają pojęcia:
- popularna - powszechna, zrozumiała, przystępna, nietrudna, szeroko stosowana
- naukowa - przedstawiane fakty i zdarzenia są autentyczne, potwierdzone poprzez doświadczenia i badania.

2. Podanie celu lekcji. Na dzisiejszej lekcji zapoznacie się z aparatem naukowym książki.
Uczniowie przeglądają książki leżące na stołach i nazywają poszczególne jej części składowe:
- strona tytułowa (tytulatura)
- wstęp, przedmowa lub słowo od autora (wprowadzenie)
- treść książki, rozdziały (część główna)
- spis treści, indeksy, bibliografia, przypisy, aneks, słowniczek (aparat naukowy)

3. Część praktyczna. Praca w grupach. Nauczyciel rozdaje kartki z zadaniami
dla poszczególnych grup:

Grupa I
1. W "Encyklopedii wiedzy o książce" odszukaj hasło "aparat naukowy książki" i odczytaj jego definicję.
2. Przedstaw i omów elementy aparatu naukowego występujące w wybranych książkach.

Grupa II
1. W "Słowniku wyrazów obcych" odszukaj hasło "bibliografia" i odczytaj jego definicję.
2. Przedstaw i omów elementy aparatu naukowego w przedstawionych książkach.

Grupa III
1. W "Popularnej encyklopedii powszechnej" odszukaj hasło "aneks" i odczytaj jego definicję.
2. Przedstaw i omów elementy aparatu naukowego w książkach leżących na twoim stole.

Grupa IV
1. W "Podręcznym słowniku bibliotekarza" odszukaj hasło "indeks" i odczytaj jego znaczenie.
2. Przedstaw i omów elementy aparatu naukowego w twoich książkach.

Grupa V
1. W "Popularnej encyklopedii powszechnej" odszukaj hasło "przypis" i odczytaj jego znaczenie.
2. Przedstaw i omów elementy aparatu naukowego w wybranych książkach.

Następnie każda grupa prezentuje swoje zadania.
Kolejna lekcja powinna być poświęcona stosowaniu przypisów w pracy pisemnej.

Na podsumowanie lekcji uczniowie wypełniają tabelę:
Aparat naukowy

książki
Elementy W którym miejscu się znajduje w książce, którą omawiasz
   

Opracowanie: Romualda Francuzik

Wyświetleń: 1827


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.