Katalog

Jolanta Figat
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Polska i jej sąsiedzi, zabawy dzieci w innych krajach (klasa 1-3, nauczanie zintegrowane)

- n +

Mój dziecięcy świat

Temat dnia: ZABAWY DZIECI W INNYCH KRAJACH

Zapis w dzienniku: Zjawiska poetyckie w utworze pt.
"Niedaleko i daleko", określanie nastroju. Redagowanie życzeń dla dzieci z innych krajów. Popularne dyscypliny sportowe i różne formy rozrywki dzieci. Improwizowanie ruchem melodii różnych
narodów. Zadania matematyczne dzieci z różnych krajów świata. Malarstwo portretowe- "Moi koledzy z różnych krajów świata. Turniej gry w kule.

CELE - UCZEŃ:
- zna nazwy i miejsca usytuowania w Europie najważniejszych obiektów rozrywek dla dzieci (wesołe miasteczko z bohaterami kreskówek- EURODISNEYLAND, wesołe miasteczko z klocków lego- LEGOLAND, park rozrywki-PARK ASTERIKSA),
- docenia znaczenie przyjaźni z dziećmi z całego świata,
- poznaje istotę i znaczenie UNII EUROPEJSKIEJ, jej symbol, hymn i państwa należące do Unii,
- dostrzega nastrój radości w utworze, wyszukuje zjawiska poetyckie,
- wyraziście czyta utwór poetycki,
- poznaje różne formy rozrywki dzieci oraz dyscypliny sportowe w innych krajach,
- z ciekawością słucha rytmów innych narodów, improwizuje ruchem melodie,
- ilustruje stroje charakterystyczne dla danego kraju dowolną techniką plastyczną,
- poznaje zasady gry w kule, ulubionej zabawy Francuzów,
- rozwiązuje zadania rozmaite,
- samodzielnie redaguje życzenia z okazji Dnia Dziecka koledze z dowolnego kraju,
- wyraża uczucia radości różnymi sposobami,
- wzbogaca słownictwo.

METODY: drama" ,słońca", eksponujące, działań
praktycznych, pogadanka

FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna

ŚRODKI, MATERIAŁY UCZNIA:
- wystawka klasowa "EUROPA, EUROPA",
- mapa Europy" flagi, znak UNII EUROPEJSKIEJ, wykaz państw należących do Unii,
- kaseta melodii różnych narodów,
- piosenki: "W stronę przyjaźni" , "Sto uśmiechów",
- ilustracje, pocztówki, foldery, albumy, zdjęcia, przewodniki po Europie,
- elementy strojów dzieci z różnych stron świata,
- Karty pracy,
- kartki życzeniowe,
- portrety postaci literackich,
- "Słownik języka polskiego",
- kule do gry- klasowego turnieju,
- klocki lego, postaci bajkowe z Disneylandu, komiksy Asteriksa,
- podręcznik "Wesoła szkoła", karty matematyczne,
- mapki dla uczniów (wkładka)

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Zabawy dzieci w klasie na dywaniku (dowolnymi grupkami) z wykorzystaniem zgromadzonych zabawek i elementów - budowanie z klocków lego, kolorowanie postaci z Disneylandu w kolorowankach, czytanie komiksów Asteriksa).
2. Pogadanka na temat zabaw dzieci (swobodne wypowiedzi na temat zabaw na dywaniku, nazywanie i wskazywanie na mapie miejsc parków rozrywki: Eurodisneyland, Legoland, Park Asteriksa. Poznanie państw, w których występują parki rozrywki).
3. Zaśpiewanie piosenki pt. "W stronę przyjaźni", improwizacja ruchowa.

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Wzorowe czytanie wiersza "Niedaleko i daleko" przez nauczyciela.
2. Określanie nastroju w utworze poetyckim, rozmowa na temat treści wiersza:
- Jaki nastrój panuje w wierszu?
- W jaki sposób poeta go osiągnął?
- Do kogo skierował ten wiersz?
- Co niezwykłego zdarzyło się w Dniu Dziecka?
- Kto śle dzieciom uśmiechy północy, życzenia z południa, ze wschodu, a kto z zachodu?
- Wyszukajcie niezwykłe poetyckie zwroty w wierszu.
3. Wyrażanie nastroju radości w różnej formie (praca w grupkach);
- I GR. przedstawia nastrój radości za pomocą środków plastycznych,
- II GR. śpiewa piosenkę "Sto uśmiechów", interpretuje ruchem,
- III GR. wyszukuje w "Słowniku języka polskiego" znaczenia słowa "radość" oraz wyrazy bliskoznaczne, tworzy rodzinę wyrazów (metoda "słońca")
- IV GR. wyraża radość ruchem, gestem, mimiką.
4. Podróże na mapie Europy:
- przypomnienie i wskazywanie na mapie Europy państw sąsiadujących z Polską,
- odczytywanie z mapy państw należących do UNII EUROPEJSKIEJ, uzupełnianie mapy brakującymi symbolami państw,
- wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej, omówienie jej istoty i znaczenia przez nauczyciela, poznanie jej symbolu, i waluty,
- rozpoznawanie na podstawie flag nazw państw w których popularne są dyscypliny sportowe, np. piłka nożna, golf, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo biegowe.
5. Słuchanie melodii różnych narodów, improwizowanie ruchem.
6. Samodzielna praca uczniów (omówienie Kart pracy):

KARTA PRACY NR. 1
1. Zapisz, w jakich państwach są popularne przedstawione na rysunkach dyscypliny sporu i formy rozrywki.
2. Połącz bohaterów literackich z nazwami państw, z których pochodzą autorzy książek.
3. Korzystając z mapy Europy odszukaj miejsca opisane na rysunkach, napisz nazwy odpowiednich państw.

KARTA PRACY NR. 2
Rozwiąż zadania matematyczne dzieci z różnych krajów świata.
(praca zbiorowa).

Napisz krótkie życzenia na karcie świątecznej dla kolegi z innego kraju.

Wykonywanie pracy plastycznej w grupach " Moi koledzy
z różnych stron świata" dowolną techniką plastyczną.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Odczytywanie życzeń napisanych do kolegi z innego kraju z okazji Dnia Dziecka.
2. Zorganizowanie turnieju gry w kule, ulubionej gry Francuzów. Poznanie zasad gry.

Opracowanie: Jolanta Figat

Wyświetleń: 10147


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.