Katalog

Bożena Reszka
Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V, temat: Podsumowanie wiadomości o czworokątach.

- n +

Podsumowanie wiadomości o czworokątach.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI KLASA V

CELE LEKCJI:

Cele ogólne:
1. Utrwalenie wiadomości o czworokątach.
2. Organizacja pracy w grupie.

Cele szczegółowe:
1. U c z e ń z n a :
- definicje czworokątów,
- własności czworokątów.
2. U c z e ń  p o t r a f i :
- rozróżniać czworokąty,
- opisywać czworokąty,
- wykorzystywać wiadomości o czworokątach w zadaniach,
- wykorzystać swoje wiadomości i zdolności dla wspólnego dobra.
3. U c z e ń  r o z u m i e :
- pojęcia związane z tematem lekcji,
- treści zadań i poleceń.
4. U c z e ń  d o s k o n a l i :
- współpracę z zespołem koleżeńskim,
- tempo pracy.

FORMY I METODY PRACY:

1. Praca w grupach.
2. Wykonanie i prezentacja plakatu.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

1. Cztery zatytułowane arkusze brystolu w różnych kolorach, np.: różowy - prostokąty, żółty - romby, zielony - trapezy, niebieski - równoległoboki.
2. Jednakowej wielkości papierowe koła - różowe, żółte, zielone, niebieskie - w jednakowej ilości, łącznie równej liczbie uczniów klasy.
3. Koperty z zadaniami - 16 sztuk.
4. Linijka, ekierka, cyrkiel, nożyczki, klej, kolorowe grube flamastry.
.
PRZEBIEG LEKCJI:

C z ę ś ć  w s t ę p n a:

1. Przedstawienie tematu, celów, zadań oraz sposobu oceniania lekcji.
Uczniowie siadają dowolnie przy stolikach. Temat można napisać wcześniej na tablicy. To nie powinno zająć więcej niż 5 min.
2. Podział na grupy.
Dzieci losują przygotowane wcześniej przez nauczyciela kolorowe karteczki w kształcie koła i siadają przy stoliku z odpowiednim kolorem brystolu. Na stolikach, obok arkuszy brystolu, powinny znajdować się także koperty z zadaniami, przyrządy, nożyczki, klej oraz kolorowe flamastry.

C z ę ś ć  w ł a ś c i w a:

1. Rozpoczęcie pracy nad plakatem
Dobrze jest zwrócić uwagę, aby uczniowie starali się wykorzystać całą powierzchnię brystolu, używali grubych pisaków, gdyż plakat powinien być z daleka czytelny. Należy także określić czs pracy - nie dłużej niż 25 min. W trakcie pracy uczniów nauczyciel dyskretnie obserwuje poszczególne grupy i udziela im ewentualnej pomocy.

2. Gotowe plakaty uczniowie wieszają na tablicy.

3. Prezentacja plakatów.
Następuje prezentacja prac przez przedstawiciela każdej grupy. 10 min.

P o d s u m o w a n i e:

1. Wybór najlepszego plakatu i uzasadnienie wyboru.
2. Ocena wybranego plakatu.
3. Krótkie podsumowanie.
4. Praca domowa.


Jeżeli wystarczy czasu można przygotować zadanie 5 z poleceniem "dokończ zdanie". Polega ono na tym, że dzieci losują karteczki (przygotowane wcześniej przez nauczyciela) z pierwszą częścią zdania, np.: "Trapez prostokątny równoramienny to..." lub "Romb to taki równoległobok, który..." itp. Aby było ciekawiej można użyć różnokolorowych kartek. Zdania mogą się powtarzać. W ten sposób uczniowie utrwalą sobie pojęcia, definicje i własności czworokątów.

Ostatnie 5 min. można wykorzystać na zadanie pracy domowej i zapisanie do zeszytów tematu lekcji. Jeżeli nie wystarczy czasu, zadania do domu rozdajemy w kopertach jednakowe dla wszystkich grup.

Gdyby któraś grupa skończyła wcześniej pracę nad plakatem, otrzymuje przygotowane wcześniej zadanie dodatkowe. Np.: Oblicz miary kątów w danych czworokątach.

ZADANIA:

Zadanie 1. Naklej odpowiednie dla Twojego plakatu czworokąty.

Nauczyciel powinien wcześniej przygotować dla każdej grupy jednakową ilość różnych czworokątów, różnej wielkości i w różnych kolorach (ok. 20 figur). Treść zadania oraz kolorowe figury umieszcza w kopertach z napisem "Zadanie 1".

Zadanie 2. Jak za pomocą jednego cięcia otrzymać żądany czworokąt? Otrzymane figury naklej na plakat.

Nauczyciel wcześniej powinien przygotować po cztery jednokolorowe figury (może to być inny odcień danego brystolu) takie, aby po wykonaniu jednego cięcia można było otrzymać prostokąt, kwadrat, trapez, trapez równoramienny, równoległobok, romb. Każdą figurę należy opatrzyć nazwą czworokąta, jaki uczeń ma otrzymać. Treść zadania oraz figury należy umieścić w kopertach z napisem "Zadanie 2".

Zadanie 3. Wybierz zdania prawdziwe i zapisz je na plakacie.

Grupa "trapezy" otrzymuje zdania:
a) Każdy trapez jest rombem.
b) Przekątne trapezu są równe.
c) Trapez prostokątny równoramienny to prostokąt.
d) Trapez prostokątny ma dwa kąty proste.
e) Równoległobok jest trapezem.

Grupa "równoległoboki" otrzymuje zdania:
a) Przekątne równoległoboku są równe.
b) Kwadrat jest równoległobokiem.
c) Przekątne równoległoboku przecinają się w połowie.
d) Istnieje równoległobok, który ma cztery kąty proste.
e) Suma miar katów sąsiednich równoległoboku wynosi 360.

Grupa "romby" otrzymuje zdania:
a) Przekątne rombu przecinają się w połowie i są równe.
b) Każdy kwadrat jest rombem.
c) Przekątne rombu są prostopadłe.
d) Istnieje romb, który ma trzy kąty ostre.
e) Istnieje równoległobok, który jest rombem.

Grupa "prostokąty" otrzymuje zdania:
a) Istnieje prostokąt, którego przekątne są prostopadłe.
b) W każdym prostokącie przekątne mają jednakową długość.
c) Każdy prostokąt jest kwadratem.
d) Prostokąt jest trapezem równoramiennym.
e) Prostokąt jest rombem.

Powyższe zadanie należy umieścić w kopertach z napisem "Zadanie 3". Zdania mogą być napisane na kolorowych kartkach odpowiednich dla poszczególnych grup.

Zadanie 4. Ciekawostka

Znajdź dziewiętnastowieczną nazwę dla czworokątów Twojej grupy i wpisz na plakat, np. tak:
CZWARTAK=...............
czwartak ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty proste
czwartaniec ma wszystkie kąty proste
czwartaczan ma wszystkie boki równe
czwartaczuk ma każde dwa boki przeciwne równe
czworaczan ma dwa boki przeciwne równoległe

PRACA DOMOWA

Zad. 1. Zapisz do zeszytu dzisiejszy temat lekcji.
Zad. 2. Wklej do zeszytu schemat - uczeń otrzymuje schemat przedstawiający klasyfikację czworokątów.
Zad. 3. Oblicz miary kątów danych czworokątów.
Zad. 4. W czworokącie trzy kąty mają miary 75, 46 i 54. Czy jest to czworokąt wypukły?

Opracowanie: Bożena Reszka

Wyświetleń: 5222


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.